| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
ירושלים<<יעדים בעולם<<ראשי
יום ראשון, 22.05.2022
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
ישראל - ירושלים - מוזיאונים
מאת: צוות FIXTRAVEL
אתר הנצחה ומוזיאון גבעת התחמושת
 
גבעת התחמושת הייתה מוצב ירדני על גבול ירושלים החצויה. המוצב נכבש במלחמת ששת הימים (1967) על-ידי לוחמי חטיבת הצנחנים בקרב עקוב מדם. המוצב הוסב לאתר הנצחה ממלכתי ומוזיאון המוקדש לציון שחרורה של ירושלים ולהנצחת 182 הלוחמים שנפלו בקרבות מלחמת ששת הימים בירושלים ובסביבתה.
באתר יש מוזיאון תת-קרקעי, שהוקם במקום בו היו הבונקר המרכזי ומצבורי התחמושת. אלה היו חלק מהמוצב הירדני, העיקרי והגדול בקו המוצבים ועמדות שביתרו את ירושלים בשנים 1948 עד 1967.


התצוגה כוללת: סמלים ונסים של פיקוד מרכז ושל החטיבות שלחמו בירושלים, תצוגות קבע המתארות את מהלכי הקרב של החטיבות, שמות ותמונות הנופלים, קיר הזהב, עליו חקוקים שמות הנופלים ותצוגות מתחלפות.
האתר מקיים פעולות חינוך והדרכה כמו: הפעלה חווייתית באתר - סיור בתעלות ובבונקרים וצפייה בתכנית האור-קולית ``הקרב על ירושלים`` ועוד (כשעה וחצי); סיורים ברחבי ירושלים, בנושא המערכה הצבאית על ירושלים במלחמת העצמאות, בתקופת העיר החצויה (1967-1948) ובמלחמת ששת הימים (1967) (שלוש עד שמונה שעות) ומפעיל חדרי הרצאות, ספריה וארכיון.
האודיטוריום - אולם כינוסים והקרנות - המיועד לכינוסים והקרנות, שוכן בקצהו של המוזיאון. באולם 124 מקומות ישיבה נוחים. לקהל המבקרים ניתנת האפשרות לחזות בסרטים תיעודיים על המערכה לשחרור ירושלים. הסרטים הם בכמה שפות: עברית, אנגלית, רוסית, צרפתית ספרדית ועוד.
``הקרב על ירושלים`` - תכנית אור-קולית (22 דקות), המתארת את המערכה, תמונות קרב והיבטים אישיים של הלוחמים.
``שישה ימים בירושלים`` - הקרבות על ירושלים וסיפור המלחמה (45 דקות).
``אם אשכחך`` - קטעי קרב (13 דקות.
``בעיני האויב`` - קטעי רדיו ועיתונות - מבצע קדש ומלחמת ששת הימים.
``תחקירי קרב`` - אלוף פיקוד המרכז עם קצינים מהחטיבות.
כנסים, עצרות וטקסים - אמפיתיאטרון (מקהל) חיצוני המורכב משני חלקים צמודים שניתן להפעילם ביחד או לחוד. מקהל קטן - עד 500 מקומות, מקהל גדול - עד 1,500 מקומות.
אתר הקרב - המוזיאון הפתוח - על פסגת הגבעה לוחות זיכרון עם שמות הנופלים, תעלות, עמדות וביצורים. השילוט מאפשר לסייר ולהתרשם מתמונת הקרב. מנקודת תצפית, בעלת שדה ראיה נרחב, אפשר לראות חלקים מירושלים ואת אזורי הלחימה של חטיבת הראל מגבעת הרדאר ועד לגבעת המבתר.
גן ציבורי - האתר וסביבתו מהווים פארק נרחב הפתוח למבקרים - קבוצות ובודדים. בצד הדרומי, צמוד למגרש החנייה, נמצא חניון ובו מתקנים, שולחנות, ספסלים ושירותים.

כתובת: שרגאי זלמן 5. 
  
בית הכנסת האיטלקי-המוזיאון ליהדות איטליה

 
מוזיאון לאמנות יהודית, תשמישי קדושה ובית כנסת מפואר מהמאה ה-17 שהועבר בשלמותו מאיטליה.
כתובת: הלל 27.
 
בית ש"י עגנון
 
הבית בן שני הקומות, בו חי עגנון על חדריו המקוריים עם תערוכה מתמדת והקרנת סרטים. המקום מהוה מרכז למורשת עגנון ומרכז תרבות וספרות בו מתקיימים ערבי עיון, סדנאות, סיורים ועוד. בקומה השניה נמצאת הספריה העשירה בת אלפי ספרים.
כתובת: קלוזנר 16. 
 


בית ש"י עגנון.    באדיבות המועצה לשימור מבנים ואתרים

 
המוזיאון הארמני
 
המוזיאון מכיל בתוכו את קורות הקהילה הארמנית, והשואה הארמנית.
כתובת: הפטריארכיה הארמנית. 

המוזיאון למורשת הרצל
 
מרכז המציע ממגוון פעילויות ומוזיאון חדיש המוקדש למורשתו של חוזה המדינה בנימין זאב הרצל. במרכז מוזיאון חדשני ובו מצגת אור קולית, העוקבת אחר סיפור חייו של הרצל, בתפאורות משתנות של סמטאות וינה ופריס, אולם הקונגרס הציוני בבאזל, בחדר עבודתו ולבסוף אנו רואים את הרצל מתבונן במתרחש במדינת ישראל של ימינו תוך שהוא מהרהר ומשווה אותה ל``אלטנוילנד`` שלו.
כמו כן מציע מרכז הרצל מגוון תכניות להעמקת הידע ולהשלמת חווית הביקור במוזיאון בהן, סמינרים, סדנאות יצירתיות וסיורים רגליים. הפעילויות המכוונות לגילאים שונים, מתמקדות במורשתו של הרצל ועוסקות בנושא המפעל הציוני כיום והאתגר העכשווי של עיצוב החברה הישראלית כחברת מופת יהודית ודמוקרטית.

כתובת: שדרות הרצל.
 
הרובע ההרודיאני-מוזיאון וואהל לארכיאולוגיה
 
האתר הגדול והחשוב מבין האתרים מימי בית שני המצויים ברובע היהודי בעיר העתיקה בירושלים. במתחם זה נחשפו שישה בתים היושבים במורד ה``גבעה המערבית`` הצופה להר הבית. מדובר בבתיהם של אצולת ירושלים בתקופה ההרודיאנית (לפני כ-2000 שנה), כנראה ממשפחות הכהונה. הבתים מעוצבים בסגנון רומי - הלניסטי, בהתאם לרוח התקופה, בתוספת מאפיינים יהודיים ייחודיים. תכולתם מעידה על עושרם של בעליהם: חדרי אחסון לרוב, בורות מים, מקוואות טהרה, תנורי בישול, רצפות פסיפס, סטוקו (טיח) מהודר ואפילו ציורי קיר (פרסקו). כמו כן, נמצאו חפצי נוי ומוצרי מותרות, המעידים על תרבות דיור גבוהה: צלחות טרה סיגילטה מעוטרות, קנקני מים מיובאים (אמפורות), צלחות למזיגה וכלי אבן רבים בהם השתמשו משפחות הכהונה משיקולי טומאה וטהרה.
האתר נחשף במהלך עבודות ארכיאולוגיות שנערכו ברובע היהודי תוך כדי עבודות השיקום של הרובע בשנים 1969 - 1983 ונבנה בשנות השמונים בתרומתם של גב` ויויאן ומר מוריס וואהל.

כתובת: הקראים 1
 
יד ושם
 
אתר הנצחה לזכרם של שישה מליון היהודים שנרצחו על ידי הנאצים בשואה. יד ושם הוא מתחם המרכז מוזיאונים, אתרי הנצחה ומרכזי מחקר, תיעוד וחינוך שכולם עוסקים במוראות השואה ובהנצחת קורבנותיה. בין האתרים במקום: המכלול המוזיאוני ובתוכו:
שדרת חסידי אומות העולם, ``אוהל יזכור ``: הוא שם המבנה המרובע דמוי אוהל ובו מתייחדים מבקרים עם זכר קרבנות השואה. על רצפתו חרוטים שמותיהם של עשרים ושניים מחנות ריכוז והשמדה, גאיות הריגה ומחנות-מעבר הידועים לשמצה, מבין מאות אתרי השמדה שהוקמו ברחבי אירופה. במרכז אהל יזכור בוערת אש התמיד, ובקרבתה מוצב לוח האבן, תחתיו טמון אפר קרבנות אשר הובא ממחנות המוות.
ב 50 השנים האחרונות יד ושם הוא חוד החנית בתחום החינוך והוראת השואה, ההנצחה והמחקר.

בשנת 2000 נפתח בית הספר המרכזי להוראת השואה, בית הספר הגדול מסוגו בעולם, בו לומדים מדי שנה כ 100,000 מחנכים, תלמידים וחיילים. ביד ושם קיים מאגר המידע הגדול בעולם בנושא השואה, עם למעלה מ 65 מיליון דפי תיעוד וכ 90,000 ספרים. המכון הבינלאומי לחקר השואה מוביל את חקר השואה ברחבי העולם, עוסק בתכנון פרויקטים מחקריים ובביצועם ובארגון ימי עיון וכינוסים בין-לאומיים.
כל אלו הפכו את יד ושם ליעד השני הכי מתוייר בישראל (שני רק לכותל המערבי). בסוף העשור הקודם ביקרו ביד ושם 2,075,93 מבקרים בשנה.
בין האתרים הידועים ביד ושם: המוזיאון לתולדות השואה, שדרת חסידי אומות העולם, בקעת הקהילות, כיכר גטו ורשה, ``אנדרטת הקרון``, ``אוהל יזכור `` ו``יד לילד``.

כתובת: יד ושם. 

מגדל דוד-מוזיאון לתולדות ירושלים

 
מוזיאון מגדל דוד מספר את סיפורה של ירושלים לאורך 4000 שנה בתצוגת קבע, באמצעי המחשה מהמתקדמים בעולם, תצפיות, גנים ארכיאולוגיים מטופחים. המוזיאון ממוקם בשער יפו, במצודה עתיקה ומשוחזרת. תצוגת הקבע, המספרת, כאמור, את סיפורה של ירושלים לאורך 4000 שנה, מציגה את האירועים המרכזיים בכל תקופה ומדגישה את חשיבותה של ירושלים לבני שלוש הדתות המונותיאיסטיות הגדולות.
מבנה המצודה המרהיב, הגן הארכיולוגי המטופח והתצפיות ממגדלי המצודה אל ירושלים של מזרח ומערב, משלימים את הביקור במקום לחוויה בלתי נשכחת.
מחלקת החינוך וההדרכה של המוזיאון מציעה מגוון רחב של פעילויות וסיורים בנושא ירושלים בשפות שונות, המיועדים לגילאי גן חובה ועד שיבה. 

 

 
ירושלים.                                             צילום: איל קמיר

 
מגרש הרוסים ומוזיאון אסירי המחתרות
 
מתחם גדול, שהוקם על ידי הכנסיה הרוסית ב-1860 ובו כנסיה, מנזר ואכסניות לעולי רגל רוסיים שנהגו לבקר בירושלים בהמוניהם עד מלחמת העולם הראשונה.
כיום נמצאים במקום מטה משטרת ירושלים, בית משפט השלום ומוזיאון אסירי המחתרות.
אכסניית הנשים שבשיפוליו המזרחיים של מגרש הרוסים, שימש בתקופת המנדט כבית סוהר מרכזי בו ישבו מאות מלוחמי המחתרות ``ההגנה``, האצ``ל ולח``י שנאסרו על הגנת הישוב ובמאבק נגד גזרות ``הספר הלבן``.
היום מצוי באתר מוזיאון אסירי המחתרות המוחזק על ידי משרד הביטחון. המוזיאון הוא שחזור הכלא על כל אגפיו ומתקניו. במקום תצוגה מרשימה וחדשנית על תולדות המנדט, המחתרות וחיי היומיום בכלא.

כתובת: גרוזנברג 1. 
 


מוזיאון אסירי המחתרות. באדיבות המועצה לשימור מבנים ואתרים

 
מוזיאון בית טיכו
 
פינת חמד מקסימה המשלבת מוזיאון קטן, גלריה לאמנות ומסעדת גן.
הבית נבנה ב 1868 על ידי ערבי עשיר בשם אגא רשיד. לאחר מכן התגורר בבניין המרשים המומר וסוחר העתיקות המזויפות הנודע מוזס שפירא. כיום מוצגת בבית טיכו תערוכה ובה מבחר מן הזיופים מעשה ידיו, אשר גילויים עורר סערה בירושלים של לפני מאה עשרים וחמש שנה.
את שמו קיבל הבית כאשר נכנסו לגור בו בני הזוג טיכו. אנה, ציירת במקצועה, ובעלה אברהם, רופא העיניים הנודע, קנו את הבנין בשנת 1912. לאחר שנדקר ד``ר טיכו בשנת 1929 ליד מרפאתו, שפעלה בסמוך לשער שכם, עברה המרפאה לכאן.
כיום שייך הבית למוזיאון ישראל ומוצגת בו תערוכת קבע של ציוריה של אנה טיכו, וכן חדר העבודה של בעלה רופא העיניים. במוקד התערוכה מצוי אוסף החנוכיות- תחביבו המיוחד של ד``ר טיכו.

כתובת: הרב קוק 7.


מוזיאון בית טיכו.   באדיבות המועצה לשימור מבנים ואתרים

 
מוזיאון המלך דוד
 
ליד מרתף השואה מצוי מוזיאון המציג את חיי דוד המלך באמצעות אמנות מודרנית. המוזיאון מופעל על ידי מתנדבים מתלמידי הישיבה הסמוכה לכן שעות הפתיחה אינן קבועות.
 
מוזיאון הטבע
 
מוזיאון הטבע בירושלים נפתח לקהל בשנת 1962. זהו אחד ממוסדות החינוך והתרבות הגדולים בירושלים, והראשון מסוגו בארץ. המוזיאון שוכן במבנה היסטורי מיוחד הנקרא ``וילה דקאן``. המבנה הוקם במאה הקודמת על-ידי ערבי אמיד כבית מגורים. בראשית המאה עבר הבניין לידי התורכים, ושימש את המושל התורכי. מאוחר יותר שימש הבניין את ראשי הממשל הבריטי, את הבולשת הבריטית, והפך למועדון קצינים. אחרי קום המדינה הוקם במקום מרכז ללימודי טבע. סביב המבנה חצר הטובלת בירק, והמשרה על המקום אווירה פסטורלית ירושלמית ייחודית.

תצוגות ותערוכות: במוזיאון מגוון תצוגות בנושאים שונים מתחומי מדעי הטבע, הסביבה וגוף האדם. בולטת תצוגת עופות, יונקים וזוחלי הארץ המשולבים בדיורמות (שיחזור בית גידול), המציגות את החי בארץ-ישראל בעבר ובהווה. תצוגות מיוחדות: משמעות הצבע בעולם החי, טפילות וקינון, קינים וביצים, תעופה ונדידה, יצורים חד תאיים ועוד.
תצוגות בנושאי מדעי כדור הארץ (גיאולוגיה) בהן מוצגים מבנה כדור הארץ, מחצבי הארץ, אבנים, קרקעות וכן תערוכה מיוחדת של מגוון אבני חן.
חדר שלם מתאר את עולם הדינוזאורים ומציג, בין השאר, את האבולוציה של הציפורים, הדינוזאורים כמטילי ביצים, עקבות, שיניים, ועצמות.
חלק אחר של המוזיאון עוסק בגוף האדם על כל מערכותיו.
בשטח המוזיאון פועל מרכז הכוורת ודבורת הדבש.

כתובת: הרב מוהליבר שמואל 6.

מוזיאון המאבק האחרון על הרובע-מוזיאון יום אחד אחרון - 
 
כשבועיים לאחר הכרזת העצמאות ו- ``הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל``, נאלצו תושבי הרובע היהודים לעזוב את בתי מגוריהם ולהיכנע לכיבוש הירדני. תושבים אלו הוכרו על ידי מנהיגי המדינה, שזה עתה נולדה, כ``נציגי העם המאיישים את לבה של הציונות – העיר העתיקה של ירושלים``.
קרב ההגנה על העיר העתיקה החל לאחר הכרזת עצרת האומות המאוחדות ונמשך עד לנפילת הרובע בידי הירדנים. המספר הרב ביותר של הלוחמים היהודים ברובע עמד על כ-220 לוחמים בלבד, שניסו להתמודד בחירוף נפש מול כ-5,500 חיילי הלגיון הירדני ומתנדבים נוספים.
בי``ט אייר תש``ח (28/5/1948) חתמו נציגי הקהילה היהודית על כתב כניעה בכיכר בתי מחסה. לאחר החתימה על הסכם הכניעה נאלצו תושבי הרובע היהודים לפנות את בתיהם ולצאת אל מחוץ לחומות העיר העתיקה ואף להיות עדים לביזה הגדולה של החיילים והתושבים הנכנסים לבתיהם.
באתר זה, ניתן להתרשם בתערוכה המציגה את תמונות ``היום האחרון`` של המאבק במלחמת העצמאות - ההרס, הביזה, הכניעה והיציאה לשבי.

כתובת: הקרדו.
 
מוזיאון המדע על שם בלומפילד
 
מוזיאון חדש ומודרני עם אמצעים חדשניים ומתוחכמים המבהירים תחומים מדעיים שונים. מומלץ לילדים ונוער, מהנה גם למבוגרים.
המוזיאון מציע למבקרים בו חוויה בעולם המדע. מרגע הכניסה למוזיאון המבקרים מוזמנים לגעת במוצגים, להפעילם וללמוד על תופעות מדעיות מחיי יום יום.
במוזיאון פעילויות מגוונות לכל המשפחה: הדגמות מדעיות, פינות יצירה, סיורים מודרכים, סדנאות הורים וילדים ואגף מיוחד המוקדש לילדים בני 3-9.

כתובת: רופין.

מוזיאון הרכבל
 
סיפור הרכבל שגישר בין גיא בן הינום להר ציון במלחמת השחרור. מחדר המוזיאון הזה פעל רכבל שבאמצעותו הובילו מזון וציוד למגיני הר ציון במלחמת העצמאות ופינו פצועים. הכבל היה נמתח מידי לילה ומידי בוקר היה מורד לתחתית גיא בן הינום, על מנת שלא יפגע מכדורי צלפי הירדנים.
כתובת: דרך חברון 17.
 
מוזיאון וארכיון לתיאטרון
 
הארכיון והמוזיאון לתיאטרון הוקם ב- 1973 ע``י ישראל גור. מאז הקמתו הגיעו למקום אוספים רבים וחשובים, שנתרמו ע``י שחקנים ואנשי תיאטרון. האגף המוזיאלי מכיל תצוגות קבע ותערוכות מתחלפות של כרזות, דגמי תפאורות, תמונות ומוצגים שונים בנושא תיאטרון. אחת המטרות העיקריות של המוסד היא איסוף ותיעוד של חומר נדיר הקשור בתולדות התיאטרון הישראלי והיהודי. המבקרים במקום – תלמידים, סטודנטים, חוקרים וחובבי תיאטרון נעזרים בחומר התיעודי כדי ללמוד ממקור ראשון על תפאורה, בימוי, משחק ותלבושת המרכיבים יחד את המכלול הקרוי – הצגה.
כתובת: שומרי ההר 9.

מוזיאון חצר הישוב הישן ע"ש יצחק קפלן ז"ל
 
משקף את חיי היישוב הישן בירושלים מתחילת המאה ה-19 ועד נפילת הרובע בידי הירדנים. מחייה את ירושלים של פעם. ירושלים של ימי השלטון העות`מאני ועד סוף ימי המנדט הבריטי. אלפי החפצים המוצגים במוזיאון מספרים את סיפורם של תושבי הרובע היהודי מהמאה ה-19 ועד נפילת הרובע בידי ירדן ב-1948. זהו סיפור של חיים תוססים ויצירתיים בתנאים של מחסור חומרי, תחת שלטון זר.
בבית שבו שוכן המוזיאון מצויות שתי חצרות. סביב לחצרות אלה ערוכים חדרים בהם מוצגים כלי מטבח וחדרי מגורים, פינת הכביסה בחצר ליד בור המים ושני בתי כנסת - בית כנסת האר``י ובית כנסת ``אור החיים``. בנוסף ישנה תצוגה מעניינת של כלי עבודה, בהם השתמשו בעלי מלאכה שעבדו בירושלים.
תוויות מודפסות, מוצרים ויצירות אמנות שהוכנו לעולי רגל ותיירים.
בתערוכה בין חורבה לתפארת, מוצגים שרידים מבתי הכנסת -חורבת רבי יהודה החסיד ותפארת ישראל. בתערוכה חלקים ממעקות שנשמרו למזכרת, כותרות מעץ של ארון קודש, מודל של בית הכנסת החורבה, צילומים ומזכרות.
כתובת: אור חיים 6.


מוזיאון חצר הישוב. באדיבות המועצה לשימור מבנים ואתרים

 
מוזיאון לאמנות האסלאם
 
המציג יצירות פאר של האמנות האסלאמית על כל גווניה לאורך הדורות. המוזיאון נפתח לראשונה ב-1975, לאחר תרומתה של הגברת ורה פרנסס סלומונס, לזכרו של פרופ` ליון אריה מאיר, שהיה בזמנו רקטור האוניברסיטה העברית ופרופ` לאמנות האסלאם.
המוזיאון ממוקם ברח`, הפלמ``ח, סמוך לבית הנשיא ולתיאטרון ירושלים, ונחשב לאחד המוזיאונים הטובים מסוגו בעולם.
המוזיאון, פנינה ארכיטקטונית בלב ירושלים, מכיל תשע גלריות הסדורות בסדר כרונולוגי ומציגות את אמנותה ואומנותה של הציוויליזציה האסלאמית, שנוצרה מצירוף נסיבות היסטוריות - כיבוש העולם העתיק בידי הערבים, איחודם של שטחים נרחבים תחת דגל האיסלאם ופלישות של עמים לשטחים אלה.


אמנות האיסלאם ממזגת מסורות ערביות, טורכיות ואיראניות: מן הערבים והקוראן נטלה את הכתב הערבי ועשתה בו שימוש קישוטי מופלג, ובהטמיעה את נטייתם של הערבים לשירה ומקצב יצרה את תבניות העיטור החוזרות בדגם אינסופי. מן הטורכים נטלה מסורות עתיקות של ציור מופשט ויצקה לתוכן את השימוש המסוגנן באלמנטים צמחיים מופשטים ומשחקי צורות גיאומטריות, לכך צירפה גישה פיוטית ומגמות על-טבעיות מן האמנות האיראנית.
בגלריה מיוחדת במוזיאון מוצגים מיטב השטיחים האסלאמיים, מן הקווקז, איראן, טורכיה והודו.

 
אולם המבוא במוזיאון מעניק למבקר מסגרת תצוגתית מלווה בסרטי וידאו אודות מהות האיסלאם, דתה ותרבותה.
באחת מגלריות המוזיאון, נמצא אוסף השעונים האירופאים העתיקים הידוע. זהו אוספו הפרטי של סר סלומונס, אותו החליטה בתו - ורה פרנסיס סלומונס - להפקיד במוזיאון, למרות שאין קשר בינו לבין מוצגי האמנות האסלאמית. ניתן להתפעל כאן מאוסף מרשים של שעונים עתיקים. אוסף זה מטופל על-ידי שען ארמני המתגורר בירושלים, ודואג להמשך תפקודם של כל השעונים בתערוכה.

מאז פתיחתו המקורית בשנת 1975, מציג המוזיאון תערוכה מתחלפת אחת לשנה.
להבדיל ממוזיאונים אחרים בירושלים, מגיעים אליו גם תלמידים רבים ממזרח ירושלים ומערים ערביות בישראל. אורחים ממדינות ערב המגיעים לישראל, מקפידים שלא לוותר על סיור במוזיאון זה, המציג בפניהם את האיסלאם במיטבו.


במוזיאון פועלת ספריית מחקר ענפה העוסקת באמנות האיסלאם, ואוסף שקופיות נדיר הפתוח לקהל. הספרייה פתוחה לקהל בימים א`, ד` בשעות 9:00-15:00
במוזיאון נערכות הדרכות בעברית אנגלית וערבית, וסדנאות יצירתיות בנושאים שונים.
לילדים – אגף סדנאות היצירה פתוח מדי יום לפעילות בנושאים מן המוזיאון.

כתובת: הפלמ"ח 6. 


ירושלים.                                             צילום: איל קמיר

 
מוזיאון למיסים
 
המוזיאון מהווה מקום בו מרוכז חומר עיוני וחזותי על התפתחות המיסים בארץ ישראל ובקהילות ישראל בתפוצות. המוזיאון מציג היבטים שונים על מסים, המלווים את חיינו מאז היות החברה האנושית.
בין כתליו מקופלת ההיסטוריה מימי קדם ועד ימינו באספקלריה של המסים. במוזיאון אוסף מטבעות ושטרי כסף ותערוכת ``עת למס ומס לעט`` ובה מכתבי אישים לרשויות המס.

כתובת: אגרון גרשון. 
 


המוזיאון למיסים.   באדיבות המועצה לשימור מבנים ואתרים

 
מוזיאון מורשת בגין
 
מוזיאון אינטראקטיבי וחוויתי בצורה יוצאת דופן , העוסק בקורות חייו ובפועלו של ראש הממשלה ומפקד האצ``ל מנחם בגין.
מרכז מורשת מנחם בגין הנו תאגיד הפועל מכוח החוק להנצחת מנחם בגין. המרכז הנו מפעל ההנצחה הממלכתי לראש הממשלה, השישי אשר ינציח לדורות את מורשתו של מנחם בגין כלוחם חרות, כמנהיג, מדינאי ואדם אשר פעל למען חירותו, עתידו וביטחונו של העם היהודי בארצו.
המרכז החדש ממוקם בכתף הינום, אשר אל מול חומות העיר העתיקה של ירושלים. במרכז מופעלים ספריה ענפה העוסקת חייו ופועלו של מנחם בגין, ארכיון רחב יריעה ומתקיימים ימי עיון והרצאות בנושאים הקשורים לאיש ומורשתו. בנוסף נמצאים במקום אולמי הרצאות וכיתות לימוד מאובזרים ואודיטוריום רחב-ידיים, הניתנים להשכרה.
גולת הכותרת של המרכז היא מוזיאון בגין - תצוגה מרתקת, מרגשת על מנחם בגין ומורשתו. קולו של מנחם בגין, המספר את סיפור חייו חוזר, ובעצמה שהייתה ייחודית רק לו.

``המוזיאון למורשת מנחם בגין`` הנו תצוגה חווייתית, המספרת את סיפור חייו המרתק של אחד המנהיגים החשובים בתולדות מדינת ישראל. המוזיאון משלב תמונות, שחזורים, פריטי מקור, סרטים דוקומנטריים ומומחזים, מסכי מגע אינטראקטיביים, תאורה דרמטית ופס קול עוטף. המבקרים מוזמנים ``להשתתף באירועים``, במפגש עם פרקי חייו השונים של בגין - ילדות ונעורים בפולין, שנותיו כמפקד האצ``ל וכמנהיג האופוזיציה, ותקופת כהונתו כראש ממשלת ישראל. התצוגה מסתיימת במורשת שמנחם בגין הותיר אחריו.
כתובת: נכון 6.
 
מוזיאון סקירבל-היברו יוניון קולג`
 
מוזיאון לארכיאולוגיה מקראית.
כתובת: דוד המלך 13.

מוזיאון על התפר
 
מוזיאון חברתי, יחיד במינו בישראל, העושה שימוש בכלים אמנותיים ובאמצעותם מגיב על מתחים בחברה בין ובתוך קבוצות, מתחים שנוכחותם כה מורגשת במציאות היומיומית. המוזיאון מארח גם אמנים מהארץ והעולם.
בין המקומי והאוניברסלי, בין פלורליזם לקיצוניות אידיאולוגית קוראים מסריו של המוזיאון להקשבה והידברות, לקבלת האחר והשונה ולכבוד האדם וחירותו. המוזיאון מציג שאלות אך אינו מתיימר לפתור אותן. המבקר הוא זה המוזמן לענות עליהן ולבחון מחדש את דעותיו, אמונותיו ועמדותיו, ביחס למציאות בה אנו חיים.
המוזיאון ממוקם על התפר בין שכונות חרדיות וחילוניות, בין העיר הישנה למתחדשת, בין מזרח העיר למערבה. בנין המוזיאון שימש עמדת קרב, אשר הפכה ביוני 1999 לעמדת שלום וסובלנות. חזיתו המצולקת מפגיעות כדורים משמשת עד היום עדות למחירו של סכסוך שנפתר באלימות.

כתובת: חיל הנדסה 4. 
 


מוזיאון על התפר. באדיבות המועצה לשימור מבנים ואתרים

 
מוזיאון פעיל עין יעל
 
נמצא בנחל רפאים, סמוך לשכונותיה הדרומיות של ירושלים. במקום מצוי מעיין שופע, וזו הסיבה שהמקום שימש מתקופות היסטוריות קדומות ועד ימינו מקום ישוב לחווה חקלאית. מיוחדים במינם הם הממצאים מהתקופה הרומית. בעין יעל הייתה חווה חקלאית גדולה בבעלות פקיד, או קצין בכיר של הצבא הרומי. בחפירות נתגלו שרידי וילה רומאית שבה ריצפת פסיפס מרהיבה, בתי מרחץ, בית בד, טרסות ומערכות השקיה.
כתובת: דרך משואה. 

מוזיאון רוקפלר
 
מהמוזיאונים הארכיאולוגיים הגדולים והמרשימים ביותר בארץ. הוקם בשנות ה-30 על ידי הבריטים, בסיועו הנדיב של המליונר האמריקני רוקפלר. בניין המוזיאון הוא חוויה אסתטית בפני עצמה.
כתובת: סולטן סולמן 27.
 
מוזיאון שדרות טבע וגלריות
 
מוזיאון לגילוי וטבע באוניברסיטה העברית. מאפשר חוויה ועניין לכל המשפחה. המוזיאון מיועד לקרב את הציבור לאוניברסיטה ולמחקר המדעי, כמו גם להציג בפניו את המורשת של הטבע בישראל, באמצעות פעילויות חווייתיות ואינטראקטיביות. המוזיאון נמצא בקמפוס גבעת רם של האוניברסיטה העברית, ירושלים.
כתובת: שדרות מגנס.
 
מכון המקדש
 
נוסד בשנת תשמ``ח על-ידי הרב ישראל אריאל שליט``א, במטרה לעורר את הלבבות ולהכין את עם ישראל לקראת קיום מצות `ועשו לי מקדש`. יעדי המכון הינם בתחום הלימוד, מחקר, כתיבה, פרסום, פיתוח והוראה. צוות המכון כולל תלמידי חכמים וחוקרים, הלומדים את הלכות המקדש ובניינו. תוצאות המחקר והלימוד משמשים לצורך שחזור כלי המקדש, כתיבת ספרות מקיפה בנושא המקדש, ציורים מעולם המקדש וכן פיתוח דגמים ועזרי הוראה שונים
במקום תערוכה מלהיבה של כלי המקדש, המשוחזרים על פי מחקרי מכון המקדש המקורות, ציורים אמנותיים, דגם בית המקדש, עשוי שיש וזהב, ושני חזיונות אורקוליים.

כתובת: משגב לדך 24.

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר








מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים