| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
ראשי
שבת, 22.02.2020
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
רוחמה - אתר הראשונים בנגב
מאת: צוות FIXTRAVEL

אתר הראשונים הוקם סביב הבאר המסמלת את מאבקה וחורבנה של רוחמה. בבית הבטחון הסמוך ישנן תצוגות: תערוכת תצלומים ותעודות על ראשית ההתיישבות המחודשת.במקום מוקרן סרט וידאו – `באר במדבר`.

אזור בארץ: דרום
כתובת: קיבוץ רוחמה, ד

טלפון: מזכירות 07-6807111; ישיר 07-6807162
פקס: 07-6807708
תקופה: התיישבות עלייה שנייה 1904-1914
נושא: עליה והתיישבות

רקע היסטורי

ב1911- רכשה קבוצת יהודים מרוסיה את אדמות ג`ממה, קיבוץ רוחמה של היום. הם הקימו במקום חווה חקלאית, אשר רבים מראשי תנועת הפועלים בארץ, שהיו לימים ממנהיגי היישוב היהודי כולו, עבדו בה ורקמו בה את חלומותיהם. הראשונים, שלושים אנשי אגודת `שארית ישראל` מרוסיה, ביקשו להקים במקום אחוזת מטעים, במסגרת מפעל האחוזות שפעל בארץ ישראל לקראת מלחמת העולם הראשונה. קבוצת פועלים עיבדה את אדמות רוחמה והכינה את המטעים לחברי האגודה. החברים קבעו לעצמם תקנון ובו העקרונות הבאים: חובת עבודה עברית, הפרשת 10% מהאדמה לטובת הפועלים הוותיקים ובניית שיכונים למענם. את החווה ניהל צבי הירשפלד, שהקפיד על עקרון העבודה העברית. בינו לבין הפועלים שררו יחסים מצויינים. בחווה נחפרה באר וניטעו בה שקדים, גפנים, זיתים, תאנים וחרובים, וכן גידולי קטניות, תפוחי אדמה, סלק סוכר, חיטה ושעורה. רוחמה היתה היישוב היהודי הראשון בנגב הצפוני, מבודדת ורחוקה מן היישובים היהודיים הדרומיים יותר. ב1913-, ערב מלחמת העולם הראשונה, הותקפו הפועלים ברוחמה בידי שכניהם הערבים והיישוב נהרס במלחמת העולם הראשונה. ב1920- עלתה למקום קבוצת פועלים חדשה, אבל בעקבות מאורעות 1929 נאלצה לעזוב. חברי הקבוצה שבו לעבד את אדמות החווה ב1932- ונאלצו לעזוב פעם נוספת במאורעות 1939-1936. בשנת 1943, כאשר המאבק נגד הספר הלבן של ממשלת המנדט הבריטי היה בעיצומו, עלתה ההתיישבות בנגב לראש סולם העדיפויות הלאומי והוחלט ליישב מחדש את רוחמה. הקיבוץ הארצי של השומר הצעיר הטיל את המשימה על גרעין `עמל`, שבמשך שבע שנים המתין בחולות קריית חיים לתורו להתיישבות. חברי הגרעין היו יוצאי תנועת השומר הצעיר מפולין, מרומניה ומבולגריה, שהתאחדו למען המטרה המשותפת - הקמת קיבוץ במולדת - ובינתיים עבדו לקיומם בנמל חיפה בחורף ובעבודות מזדמנות בקיץ. ב19.3.1944- ירד הגרעין עם שלושים ילדיו דרומה, ונטה את אוהליו באדמות רוחמה החרבות. המתיישבים הצעירים נאבקו בבעיות סחף ומחסור בעוד הם בונים את משקם. באותה שנה נבחרה רוחמה לשמש בסיס אימונים ליחידות המגן של היישוב (ה`הגנה`, הפלמ"ח). מרוחמה יצאו יחידות הפלמ"ח לעזרת ההתיישבות החדשה שקמה בנגב המערבי והדרומי. ב1946- הטיל הצבא הבריטי מצור על הקיבוץ בחיפושיו אחר נשק המגן, ורוחמה התנסתה שוב בחוויית ההרס והחורבן, אך לזמן קצר בלבד; משהוסר המצור חודשה תנופת הבנייה. עם פלישת המצרים (ב15.5.1948-) וניתוק הנגב מצפון הארץ היתה רוחמה לבסיס מרכזי ל`חטיבת הנגב` וממנו התנהלה ההגנה על הנגב הנצור. ברוחמה רוכזו האספקה והנשק, שהגיעו בדרך האוויר בלילות (במבצע `אבק`). אלה סייעו לפריצת המצור ולהדיפת האויב המצרי מן הנגב כולו. במהלך מלחמת העצמאות ואחריה גדל הקיבוץ, נקלטו גרעינים של חברי תנועות הנוער החלוציות מאירופה המערבית וכן משפחות וצעירים מן הארץ ומחו"ל, והתחדשה בניית המשק.


המוזיאון
`אתר הראשונים` הוקם ב1983- סביב הבאר, המסמלת את שלושים שנות מאבקה של רוחמה הישנה ואת חורבנה. רק הבאר שנחפרה ב1913- נותרה כעדות למאבקם של חלוצי ההתיישבות בנגב. בבית הביטחון, שנבנה סמוך למלחמת העצמאות, ישנן התצוגות הבאות: תערוכת תצלומים ותעודות על ראשית ההתיישבות המחודשת בנגב הצפוני (דורות, ניר עם ורוחמה 1943-1941), ועל קורות האזור מאז ועד תום מלחמת העצמאות; כלים חקלאיים מאותה התקופה, וכלי מלחמה ש`עשו היסטוריה` בהגנה על הנגב. במקום מוקרן סרט וידיאו בן 20 דקות - `באר במדבר`.

 

הדברים והתמונות הובאו באדיבות: המועצה לשימור מבנים ואתרים

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים