| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
ראשי
שבת, 22.02.2020
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
קיבוץ שדה בוקר - צריף המגורים של דוד ופולה בן-גוריון,המכון למורשת בן-גוריון
מאת: צוות FIXTRAVEL

הצריף ביתם של דוד ופולה בן גוריון מציג את נושא הנגב מנקודת ראותו של בן גוריון ואת אופי חייו בקיבוץ. בנוסף, תערוכה המתארת את הקשר ההיסטורי של בן גוריון לנגב, התיישבותו בשדה בוקר בשנות ה- 50 ותרומתו לפיתוח הנגב.

אזור בארץ: דרום
כתובת: צריף בן-גוריון, קיבוץ שדה בוקר 84993

טלפון: 08-6560469
פקס: 08-6560320
תקופה: מראשית ההתישבות ועד ימינו
נושא: אישים

רקע היסטורי

דוד בן-גוריון נולד בעיירה פלונסק בפולין (רוסיה הצארית) בי"ז בתשרי תרמ"ז, 16.10.1886. פולה בן-גוריון נולדה בעיר מינסק, ברוסיה, באפריל 1892.
1906 – עלה לארץ והחל לעבוד כפועל חקלאי במושבות העבריות הראשונות.
1912 – למד משפטים בתורכיה, מתוך כוונה להיבחר לפרלמנט התורכי כנציג היישוב העברי בארץ-ישראל.
1915 – גורש מהארץ בפקודת השלטון העות`ומני, נסע לארצות-הברית, שם פעל במסגרת ארגון "החלוץ".
1918 – התנדב לגדודים העבריים במסגרת הצבא הבריטי.
1919 – חזר לארץ עם הגדודים העבריים.
1921 – נבחר לתפקיד מזכיר ההסתדרות הראשון.
1935 – נבחר ליו"ר ההנהלה הציונית והנהלת הסוכנות היהודית.

ה` באייר תש"ח, 14 במאי 1948 – הכריז על הקמת מדינת ישראל.
1949 – נבחר לתפקיד ראש הממשלה ושר הביטחון, הראשון במדינת ישראל.
1953 – התפטר מהממשלה והצטרף כחבר לשדה בוקר.
1955 – נקרא לשוב ולכהן כשר ביטחון ואחר כך גם כראש ממשלה.
1963 – התפטר מהממשלה ושב להתגורר בקיבוץ שדה בוקר.

ו` כסלו תשל"ד, 1.12.1973, הלך לעולמו ונקבר במדרשת שדה בוקר.

המוזיאון


צריף המגורים של פולה ודוד בן-גוריון נשאר כפי שהותיר אותו בן-גוריון במותו בשנת 1973. זו הייתה צוואתו. סביבת הצריף נשתנתה. השטח הירוק הורחב וטופח, נסללו שבילי גישה לנוחות המבקרים, נבנו רחבות הסבר, ושולבו אמרות ממשנתו של בן-גוריון ותמונות הממחישות את החיים בשדה בוקר בראשיתו.  בצריף הסמוך לביתו של בן-גוריון, שבעבר שימש את שומרי הראש שלו, נבנתה תצוגה המתארת את הקשר המיוחד ורב הפנים של בן-גוריון לנגב. צריף המגורים של בן-גוריון מבטא יותר מכול את האיש שהפך את המופת האישי לסגולת מנהיגות. בן-גוריון ורעייתו פולה גרו בצריף מאז התקבלו כחברים לשדה בוקר בשנת 1953. במרוצת השנים הורחב הצריף כדי להתאימו לתנאי העבודה של בן-גוריון ולצרכי האירוח של הזוג. מתכונתו הנוכחית של הצריף קיימת מאמצע שנות השישים. הצריף נשמר במתכונתו המקורית, למעט שינויים ותוספות קלות, כמו מסלולי הליכה, שנועדו לאפשר למבקרים בצריף נגישות לחדריו.  הצריף, ממדיו והריהוט שבו מקרינים צניעות רבה ופשטות הליכות והסתפקות במועט מבחינה חומרית. המתנות שקיבל בן-גוריון מאישים ומוסדות שונים, ואשר בהן בחר לקשט את ביתו, משקפות את אשר היה קרוב ללבו: תמונת סמל המדינה המכילה את תמונתו ואת תמונת יצחק בן-צבי חברו, מגילת העצמאות – שקיבל מראש הממשלה לשעבר, גודלה מאיר, חנוכייה המנגנת את "התקווה" ומפת ישראל.
בלב הצריף נמצא חדר העבודה של בן-גוריון ובו חלק מספרייתו. 5,000 הספרים שכאן משקפים את תחומי התעניינותו של האיש: יהדות ותנ"ך, פילוסופיה, היסטוריה וגאוגרפיה, צבא וביטחון; בחדר זה כתב את ספריו ומאמריו הרבים שליוו את פעילותו המדינית. כאן העלה על הכתב את זכרונותיו, שאותם ייעד בעיקר לדור הצעיר של ישראל.
מעניינים במיוחד פריטים – תמונות ופסלים – שבן-גוריון קבע להם נוכחות בביתו: משה רבנו, מנהיג האומה העברית שהוליכה מעבדות לחירות: אברהם לינקולן, הנשיא האמריקני משחרר העבדים; מהטמה גנדי, שהנהיג את הודו לשחרור לאומי והטיף לאי אלימות; אפלטון, הפילוסוף היווני; ברל כצנלסון, ידיד נפש ושותפו בהנהגת תנועת העבודה בארץ-ישראל. אלה מבטאים את השקפת עולמו הממזגת ערכים לאומיים וכלל אנושיים.

 
הדברים והתמונות הובאו באדיבות: המועצה לשימור מבנים ואתרים

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים