| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
ראשי
יום רביעי, 19.02.2020
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
קיבוץ רביבים - מצפה רביבים ע"ש יוסף וייץ
מאת: צוות FIXTRAVEL

המוזיאון מלמד את תולדות ההתיישבות בנגב, שיטות ההשקיה והחקלאות. במקום שילוב של מוזיאון ומוזיאון פתוח הכולל עפילויות מיוחדות ומשחקי הפעלה לילדים ומבוגרים. באתר מוצעים שני מסלולי סיור מודרכים וצפיה בחזיון אור קולי.

אזור בארץ: דרום
כתובת: קיבוץ רביבים, ד.נ. חלוצה 85515

טלפון: 08-6562570 08-6562638
פקס: 08-6562607
תקופה: התיישבות 1936-1948
נושא: עליה והתיישבות
איך מגיעים: על כביש 40 מבאר שבע לשדה בוקר, פונים לכיוון צפון- מערב.
בצומת משאבים- כביש 222, 8 ק"צ מצומת משאבים עוברים את קיבוץ רביבים, פונים לקיבוץ רתמים ומשם למצפה רביבים.
אפשר להגיע למצפה רביבים גם מהנגב המערבי בכביש 222 מצאלים לרביבים.

רקע היסטורי

מצפה רביבים, אשר בזמן הקמתו היה היישוב היהודי הדרומי ביותר בארץ ישראל, היה אחד משלושת המצפים שהוקמו על אדמות הקרן הקיימת לישראל בנגב בקיץ 1943 - גבולות, רביבים ובית אשל. שלושת היישובים קמו בשלוש נקודות בעלות תנאים פיסיים שונים ונועדו לחקור את תנאי ההתיישבות ואפשרויות ההתיישבות בנגב. משום כך שימשו המצפים כתחנות ניסוי לעיבוד שטחים מסוימים ולעריכת תצפיות ומדידות על חשבון הקק"ל (שרכשה את הקרקע). המצפים היו אמורים להפוך ליישובי קבע לאחר שנתיים, אם הניסוי יתגלה כמוצדק. נוסף לבדיקת אפשרויותיו של הנגב בתחומי החקלאות, אגירת מים ומחצבים, היה למצפים גם תפקיד מדיני: להתמודד עם תקנות הקרקע שנקבעו בראשית שנת 1940, בעקבות מסקנות הוועדות הבריטיות לאירועי המרד הערבי. תקנות אלה מנעו מן היהודים לרכוש קרקעות במרבית שטחיה של ארץ ישראל. המצפים נועדו גם לפרוץ דרכים ומעברים בנגב כחלק מן החזון הביטחוני מדיני של המדינה שבדרך. בית אשל נעזב לאחר מלחמת העצמאות; מצפה גבולות עבר למקום אחר; גבולות ורביבים היו ליישובי קבע. כל המצפים נבנו בצורת טירה: בית ביטחון בן שתי קומות בתוך חצר מוקפת חומת אבן, ובפינתה מגדל שמירה. מייד עם עליית המתיישבים למקום הפך המצפה לבסיס ה`הגנה` שממנו יצאו הלוחמים לאימונים. בעיית המים במצפה הציקה מאוד. הבאר הקרובה ביותר היתה במרחק 7 ק"מ מרביבים, ומשאית הביאה מים אחת לשבוע. בניסיונותיהם לפתור את בעיית המים וללמוד מחקלאות העבר - אצרו ברביבים מי נגר בבריכת זפת גדולה, והוקם סכר להטיית המים לערוגות גדולות (ב- 1960 הוקם הסכר במקומו הנכון, בירוחם, ונוצר שם אגם גדול), אולם עדיין היו המתיישבים ללא מקור מים יציב. בעיית מים היתה גם ליישובים האחרים בנגב. ב- 1946 תיכנן המהנדס שמחה בלאס קו מים ליישובי הנגב, שניזון מקידוחים ליד ניר עם וגברעם, שם מצויים מי תהום בשפע. הצינורות נרכשו מהבריטים, שהשתמשו בהם בתקופת ה`בליץ` בלונדון. קו המים איפשר גם את הקמתן המזורזת של אחת עשרה הנקודות במוצאי יום הכיפורים תש"ז (1946). לרביבים הגיע קו המים רק ב- 1955. במלחמת העצמאות התגייסו יישובי הנגב להגן על קו המים. כל האזור, על היישובים הפזורים בו ורביבים בתוכם, היה במצור. חברי רביבים העזו לצאת ולהשתלט על הגבעות סביב הקיבוץ. סמוך לרביבים עבר נתיב הצבא המצרי הפולש בדרכו לבאר שבע ולוחמי רביבים חיבלו בתנועתו. המצור על האזור הוסר כעבור שנה, במבצע `חורב`, ב- 29.12.1948. קיבוץ רביבים נחרב במלחמת העצמאות ובתיו נבנו מחדש בשנת 1950, במרחק מה מן המקום המקורי. יוסף וייץ (1972-1890), שעל שמו נקרא המצפה, היה מנהל הקק"ל, פעיל בנושאי התיישבות, חקלאות וייעור. ב- 1911 היה בין מקימיה של הסתדרות הפועלים החקלאים בארץ ישראל. עשה רבות לרכישת אדמות, לייזום ולתכנון ההתיישבות החקלאית בארץ.


המוזיאון


מטרת המוזיאון ללמד את תולדות ההתיישבות בנגב, ההתיישבות הציונית בעת החדשה, שיטות ההשקיה והחקלאות, עמידה והתגוננות במלחמת העצמאות. במקום שילוב של מוזיאון ומוזיאון פתוח. נשמרו האתרים והחפצים מהשנים 1949-1943: עמדות, בונקרים ותעלות קשר. בטירה עצמה נמצאים חפצים וכלים הממחישים את החיים בתקופה זו: חדרי קשר ומגורים, מקלחת, חדר אוכל, חדר תרבות, צריף, חדר נשק, תצוגת כלים חקלאיים וטרקטורים ראשונים. בנושא ההשקיה מוצגים הסכר, תעלה מובילה, בריכות, ערוגות מפולסות וערוגות להשקיה במים מלוחים.
באתר מוצעים שני מסלולי סיור מודרכים, האחד בן 2 שעות והשני בן 4 שעות, הכוללים צפייה בחזיון אור קולי בן 15 דקות.

 

הדברים והתמונות הובאו באדיבות: המועצה לשימור מבנים ואתרים

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים