| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
ראשי
שבת, 22.02.2020
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
קיבוץ יד מרדכי - מוזיאון יד מרדכי
מאת: צוות FIXTRAVEL

במוזיאון מדור ההעפלה לארץ ישראל והמערכה הקשה על קיבוץ יד מרדכי.ליד המוזיאון אתר שחזור הקרבות על יד מרדכי

אזור בארץ: דרום
כתובת: קיבוץ יד מרדכי, ד

טלפון: 08-6720529 08-6720559
פקס: 08-6734817
תקופה: התיישבות 1936-1948
נושא: עליה והתיישבות
איך מגיעים: אוטובוסים מת"א או מאשקלון או מב"ש.

רקע היסטורי

קיבוץ יד מרדכי (ע"ש מרדכי אנילביץ, מפקד המרד בגטו ורשה), עלה על הקרקע ב- 5.12.1943. חצי שנה לפניו קמו שלושה מצפים - גבולות, רביבים ובית אשל. המצפים הוקמו כתחנות נסיון כדי לבדוק את הקרקע, האקלים, המים ואפשרות ההתיישבות בנגב הצפוני. אולם יישובים אלה היו מבודדים ברחבי הנגב. ב- 1946 התיישבו בנגב בבת אחת, במבצע חשאי, אחת-עשרה נקודות, במוצאי יום כיפור תש"ז (6.10.1946). נקודות אלה - נירים, אורים, חצרים, נבטים, כפר דרום, בארי, תקומה, שובל, משמר הנגב, גלאון, קדמה - עלו להתיישבות בחשאי, במבצע מאורגן למופת, והבריטים המופתעים לא העזו להורידן בכוח אלא השלימו עם קיומן. הקרב על יד מרדכי: מייד לאחר ההכרזה על הקמת מדינת ישראל פלש אליה הצבא המצרי בשני ראשים: האחד מזרחי, בכיוון באר שבע וירושלים, והשני מערבי, לאורך כביש החוף. המצרים ניסו לחסל תחילה את היישובים הקטנים בנגב המערבי, אך התקפתם על כפר דרום ונירים נהדפה. בניסיון להמשיך את דרכם צפונה היה העימות עם יד מרדכי בלתי נמנע. במשך מספר ימים ריכזו המצרים כוחות בגודל של חטיבה להתקפה על הקיבוץ, והקרב עצמו נמשך חמישה ימים - מ- 19 עד 24 במאי 1948. היישוב הופצץ על ידי מטוסים והופגז בתותחים. עשרים ושבעה ממגיני הקיבוץ, חברי משק ואנשי פלמ"ח, נפלו בקרב. הנותרים נאלצו לנטוש את המקום. הם הסתננו דרך קווי האויב והגיעו לקיבוץ גברעם. המערכה על יד מרדכי נתנה בידי חטיבת גבעתי שהות להשלים את מערך ההגנה מאשדוד עד קו נגבה-גלאון. הקיבוץ שוחרר ב- 5 בנובמבר במהלך מבצע `יואב`, ותושביו שבו אליו.


המוזיאון


המוזיאון, שהוקם לזכר חללי יד מרדכי, נחנך בשנת 1968. במוזיאון מדור המציג את הקהילה היהודית באירופה לפני עליית הנאצים לשלטון; קיר לזכר מיליון וחצי הילדים שנרצחו על ידי הנאצים; מדור העוסק בעליית הנאצים לשלטון; חוקי נירנברג, כליאת היהודים בגטאות והחיים בהם; המרד בגטו ורשה והדרך האחרונה אל משרפות אושוויץ; ההתנגדות המזוינת של מאות פלוגות הפרטיזנים היהודים בכל שטחי הכיבוש הנאצי; מדור ההעפלה לארץ ישראל; עליית 11 הנקודות לנגב ב- 1946; הקרבות של קיבוצי הנגב והדרום נגד הפולש המצרי, ובמרכזם המערכה הקשה על קיבוץ יד מרדכי. ליד המוזיאון אנדרטה של מפקד מרד גטו ורשה, מרדכי אנילביץ, וברקע מגדל המים שהופגז על ידי המצרים במערכה על יד מרדכי. הקרב על יד מרדכי שוחזר ב- 1963 במקום שבו התחולל, במרחק 300 מ` מהמוזיאון. זהו אתר יחיד במינו בישראל, והוא ממחיש בצורה מרשימה, בעזרת דגמים ובובות, את יחסי הכוחות בין החיילים המצרים והמגינים. באתר הקרב המשוחזר ניתן הסבר ברשמקול, ב- 19 שפות. סמוך למוזיאון נמצא בית ספר להוראת השואה, המיועד לתלמידי תיכון. נערכות בו גם הכנות לקבוצות ולמשלחות היוצאות לפולין.

הדברים והתמונות הובאו באדיבות: המועצה לשימור מבנים ואתרים

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים