| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
ראשי
יום רביעי, 19.02.2020
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מצודת יואב - בית חטיבת גבעתי
מאת: צוות FIXTRAVEL

מוזיאון גבעתי המצוי במצודת יואב מהווה מרכז מורשת לחטיבת גבעתי וגם ציון היסטורי לבניין המצודה. מציג את שיתוף הפעולה בין צה"ל להגנה המרחבית. במוזיאון שתי תערוכות מקיפות: גבעתי בתש"ח וגבעתי החדשה.


אזור בארץ: דרום
כתובת: בית חטיבת גבעתי, ד.נ. לכיש דרום 79532

טלפון: 08-6611315
טלפקס: 08-6752004

דואר אלקטרוני: mail@givati.org.il

תקופה: מראשית ההתישבות ועד ימינו
נושא: הגנה, מאבק ועצמאות

איך מגיעים: מכביש אשקלון- קרית גת (כביש מס` 35) פונים שמאלה מול ק. שדה יואב
 
רקע היסטורי

במסגרת חיפושיהם אחר דרכי הגנה וכדי למנוע חיכוכים וסכסוכים בין האוכלוסיה היהודית והערבית, הקימו הבריטים, החל משנת 1936, שורה של מצודות משטרה. מצודות אלה נושאות את שם המתכנן הבריטי צ`רלס טיגארט, שהובא לשם כך לארץ ישראל. בראשית שנת 1940 נבנתה המשטרה על ציר מג`דל אשקלון - קרית גת (עירק אל מנשיה) ומזרחה, לכיוון בית גוברין וירושלים והמבנה, שבבנייתו השתתפו גם חברי קיבוץ נגבה, הפך לנכס אסטרטגי מבוצר. עם תום המנדט הבריטי מסרו האנגלים את המצודה לידי הערבים, למרות מחאות חברי קיבוץ נגבה, והמשטרה קיבלה את השם משטרת עירק-סואידן, על שם כפר ערבי ששכן בסמוך. ואכן, ההפגזות על הקיבוץ לא איחרו לבוא, ושמה של המצודה הפך להיות: `המפלצת על הגבעה`. באמצע חודש מאי 1948, עם הכרזת המדינה, הציבו בה המצרים יחידה סודנית מובחרת וחמושה היטב. חטיבת גבעתי הגיבה בשלוש התקפות בזו אחר זו באותו חודש, אך כולן נכשלו. ב- 10 ביוני וב- 8ביולי נערכו שתי התקפות ע"י חטיבת הנגב, אולם המצודה לא נכבשה. ב- 19 באוקטובר, במסגרת מבצע `יואב` לכיבוש משלט הצומת, התבצעה התקפה שישית על המצודה, ע"י חטיבת גבעתי, אך גם זו נהדפה ע"י המצרים. התקפה נוספת, השביעית, ב- 21 באוקטובר, הצליחה לפרוץ את כל הגדרות ולפוצץ מכונית עמוסת חומר נפץ ליד קיר המצודה, אך המצודה נותרה בידי המצרים. ההתקפה השמינית והאחרונה בוצעה על ידי החטיבה המשוריינת מספר 8 בפיקודו של האלוף יצחק שדה. ב- 9.11.1948, לאור היום, בעזרת כוחות רבים, נכבשה המצודה. שם המצודה הוחלף ל`מצודת יואב`, על שם יצחק דובנו, שכינויו ב`הגנה` היה `יואב` - מפקד נגבה שנפל בקרב. המשטרה (עירק סואידן) היא היום בית חטיבת גבעתי לדורותיה. חטיבת גבעתי היתה אחת מ- 6 חטיבות השדה הראשונות שהקים צה"ל במלחמת העצמאות. החטיבה השתתפה בקרבות ובמבצעים רבים בגבורה וספגה אבידות רבות. בין המבצעים היו `נחשון`, `חמץ`, `מכבי`, `כיתור`, `ברק`, `אנ-פאר`, `מוות לפולש` ו`יואב`, שפרץ את הדרך לנגב. לאחר מלחמת העצמאות התארגנה החטיבה מחדש, ככל חטיבות צה"ל, עברה שינויים, פורקה ב- 1956 הוקמה מחדש ב- 1983 והיא פועלת בצה"ל עד היום.


המוזיאון


מוזיאון גבעתי, המצוי ב`מצודת יואב` - היא משטרת `עירק סואידן` - מהווה מרכז מורשת לחטיבת גבעתי וגם ציון היסטורי לבניין המצודה, שהיתה `המפלצת על הגבעה` בגזרת הדרום במלחמת העצמאות. המוזיאון נועד להציג את שיתוף הפעולה בין צה"ל להגנה המרחבית. במוזיאון ישנן שתי תערוכות מקיפות - גבעתי בתש"ח; גבעתי החדשה. כמו כן יש שקופיות מתקופות שונות; סרטי וידיאו; חדר זיכרון וקיר שמות חללי החטיבה; מחשב החללים - לרבות תמונות והדפסה; חדר הנשק הישראלי והמצרי; תצוגת רכב קרב מצרי וישראלי; מגדל תצפית לסביבה; אמפיתיאטרון לכנסים ולמסדרים. במקום ספרייה ומרכז הדרכה. ניתנות הצעות למסלולי טיול לאתרי גבעתי בסביבה. מתקיימים מפגשים בין חיילי גבעתי של היום למפקדי גבעתי בעבר.

הדברים והתמונות הובאו באדיבות: המועצה לשימור מבנים ואתרים

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים