| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
ראשי
שבת, 22.02.2020
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
ירושלים - חצר סרגיי
מאת: צוות FIXTRAVEL

ירושלים

אזור בארץ: ירושלים
כתובת: רחוב הלני המלכה 13 ירושלים

טלפון: 6257682 - 02 , 6252357 - 02
פקס: 6234155 - 02
דואר אלקטרוני: pazit@spni.org.il
תקופה: התיישבות עלייה ראשונה 1882-1903
נושא: שונות
איך מגיעים: כל קווי האוטובוס למרכז העיר, או ברכב - עם חניה בתשלום במגרש הרוסים.

רקע היסטורי

בשנת 1860 רכש הצאר אלכסנדר השני את שטחו של "מידאן עותומני" - כיכר ציבורית לחגיגות ולטקסים שנערכו בה מסדרים צבאיים. במקום החלה בנייתו של מתחם אשר ישמש את זרם הצליינים הרוסים העושים דרך ארוכה ומייגעת כדי לפקוד את המקומות הקדושים שבירושלים. תוך 5 שנים עמדו במתחם הידוע בשם "מגרש הרוסים" כנסיה מפוארת, אכסנייה לצליינים, בניין קונסוליה, בית חולים ובניין למשלחת הרוסית הדתית בארץ. עד מהרה הפך המתחם לעיר קטנה שוקקת חיים ופעילות. כ - 30 שנה מאוחר יותר מחליטה "החברה האימפריאליסטית הפרבוסלאבית הרוסית למען ארץ-ישראל" (שעיקר פועלה היה טיפול בגל הגועש של הצליינות הרוסית לארץ), להקים אכסניה חדשה בצמוד למתחם; אכסניה זו היתה ברמה גבוהה ואקסקלוסיבית אשר ארחה עולי רגל אמידים ובני אצולה, אזרחים חשובים ומשלחות רמות דרג. כך בשנת 1890 נחנכה אכסניית סרגיי, ע"ש מי שעמד בראש "החברה האימפריאלית הפרבוסלאבית הרוסית למען ארץ-ישראל", הלא הוא הנסיך סרגיי אלכסנדרוביץ, בנו של הצאר אלכסנדר השני. את האכסניה תכנן אדריכל רוסי ידוע בשם מרטין אפינגר. המבנה העיקרי של האכסניה תוכנן בצורת האות ח`, סביב חצר פנימית. בקומת הקרקע רוכזו שירותי הציבור של האכסניה ובהם חדר קבלה, חדר אוכל, מטבח, קפלה קטנה וספריה של כתבי דת סמוך לה. מעל לקפלה הוצב מגדל בסגנון ברוקי משונן אשר הפך לסמלה המסחרי של "החברה האימפריאלית". מגדל זה מעטר את פינת רח` מונבז והלני המלכה גם היום. בקומה העליונה רוכזו 20 חדרי הלינה של האכסניה, ולהם תקרות מעוטרות, קירות מצופים משי, שטיחים פרסיים מקיר לקיר וריהוט כבד ומהודר; מול המבנה העיקרי הוקמה שורה של ביתני שירות ששכללו מחסנים, מכבסה, בית מרחץ גדול (כיום אולם הרצאות של החצר) וכמו כן אורווה ולול. בתחום החצר הוצבו שני מגדלי שירותים מסוגננים, שנבנו בנפרד מטעמי תברואה, ואף נכרה בו בור מים גדול לאגירת מי גשמים. בימי מלחמת השחרור שמש הבור את תושביה הנצורים של ירושלים. בשנת 1918, עם תום מלחמת העולם הראשונה, זכתה בריטניה בשלטון בארץ-ישראל והפכה את מגרש הרוסים למרכז שלטוני. בבניין סרגיי עצמו שוכנו משרדי ממשלה בריטיים כגון: משרד התיירות, משרד ההגירה ומע"צ. בהמשך הוקמו בחצר האכסניה צריפי מגורים לקציני הצבא הבריטי. כיום מאכלסת החברה להגנת הטבע את הצריפים הללו ואת האגף הצפוני של המבנה כולו, את האגף המערבי מאכלסת רשות שמורות הטבע והגנים ובאגף הדרומי שוכנת יחידה של משרד החקלאות. האגף המזרחי של בניין סרגיי עומד כיום נטוש ונעול באחריות האפוטרופוס הכללי ועדיין ניטש הויכוח לגבי הבעלות עליו. בימי כהונתו של משה דיין כשר החקלאות נחנכה בחצר תערוכת כלים חקלאיים מסורתיים, אשר חלקים ממנה משובצים עד היום ומוסיפים תבלין לגינה המטופחת במקום.


המוזיאון


החצר עוברת כיום תהליך פיתוח של מימושה כמרכז ירושלמי שוקק של אירועים ופעילויות בדגש סביבתי. המתחם מהווה מרכז תרבותי חינוכי להכרת ירושלים והסביבה העירונית, אשר יתרום לחיזוק, שימור והחייאת מרכז העיר. החצר מציעה שפע של אירועים בנושאים שונים וכן ניתן לצאת ממנה לסיורים בירושלים וסביבתה. פרטים אודות האירועים והסיורים תמצאו בדף הבית של אתר המועצה לשימור אתרים, כאשר זה מתעדכן באופן שוטף.


הדברים והתמונות הובאו באדיבות: המועצה לשימור מבנים ואתרים

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים