| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
ראשי
יום חמישי, 21.11.2019
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
ירושלים - בית ש"י עגנון
מאת: צוות FIXTRAVEL

הבית בן שתי קומות. קומת הכניסה שימשה למגורים למשפחת עגנון והעליונה לחדר העבודה. בבית ספריית עיון ונערכים בו ימי עיון, כנסים והרצאות. ניתן לצפות בסרט תעודי על חיי הסופר.

אזור בארץ: ירושלים
כתובת: רח` קלאוזנר 16, ירושלים 93388

טלפון: 02-6716498
פקס: 02-6738285
דואר אלקטרוני: agnon-h@zahav.net.il
תקופה: התיישבות עלייה ראשונה 1882-1903
נושא: אישים

רקע היסטורי

שמואל יוסף עגנון (צ`אצ`קס) נולד ב- 1888 בגליציה המזרחית ונפטר ב- 1970 בירושלים. ב- 1908 עלה לארץ, נסע לגרמניה ב- 1913, שם נשא לאישה את אסתר מרכס ב- 1920, וב- 1924 חזר לארץ וחי בה עד מותו. עגנון היה מחשובי סופרי הספרות העברית החדשה וזכה בפרס ביאליק (1934, 1950), בפרס ישראל (1954, 1958), בתואר דוקטור כבוד מטעם האוניברסיטה העברית (1958) והיה ראשון הסופרים העבריים שזכה בפרס נובל לספרות (1966). יצירתו יונקת מיהדותה של גליציה וממקורות התרבות היהודית; מן הספרות העברית החדשה ומ`חכמת ישראל`, מספרות העלייה השנייה ומתנועת העבודה; ומן הספרות והתרבות הגרמנית והאירופית. בספריו התמודד עם שאלת האמונה וקיום המצוות; עם החיים בעיירה היהודית; עם הציונות והעלייה לארץ, בעיקר חיי היום יום במושבות ובערים בתקופת העלייה השנייה; עם שאלת האמן ויצירתו; האהבה והנישואים ועוד. ברומן `תמול שלשום`, שהחל להתגבש בשנות ה- 30 ונדפס במלואו ב- 1945, עיצב עגנון את שכבת חלוצי העלייה השנייה והיישוב הישן כאחד, והעלילה מתרחשת בעיקר ביפו ובירושלים. ברומן האחרון שלו, `שירה`, שהחל להתגבש בשנות ה- 40 ונדפס רק לאחר מותו, מתאר עגנון את הכוחות החברתיים בארץ ישראל בשנות ה- 20 וה- 40 - פרופסורים אנשי ברית שלום, אנשי לח"י, נטורי קרתא, בני קיבוץ ובני עדות שונות. אהדתו נתונה בעיקרה לאנשי ההתיישבות. יצירתו של עגנון זכתה להערכה רבה בביקורת הספרות והשפיעה עמוקות על סופרי הדורות הבאים. בית ש"י עגנון היה ביתו של הסופר מ- 1931 ועד מותו ב- 1970. עגנון החליט לבנות את ביתו בתלפיות לאחר שדירתו הקודמת (השכורה), אף היא בתלפיות, נשדדה בעת פרעות תרפ"ט (1929). על ביתו כתב בסיפורו `מאויב לאוהב` ובסיפור `הסימן`.


המוזיאון


הבית בן שתי קומות. קומת הכניסה שימשה למגורים, והקומה העליונה לחדר העבודה והספרייה של עגנון. בקומת הכניסה נשתמר חדר האורחים והוא מלמד על הצניעות והפשטות שאפיינו את חיי המשפחה. שאר החדרים הפכו לאולם בו מוצגים תערוכת צילומים, ציורים ופריטים אחרים. בקומה השנייה חדר העבודה של הסופר וספרייתו העשירה והייחודית בת אלפי ספרים. הספרייה נשתמרה כפי שהיתה בחיי הסופר, כולל שמירה על סדר הספרים. בנוסף, פריטים שונים של הסופר ובכללם מכונת הכתיבה בה הדפיסה אסתר רעייתו את סיפוריו מכתב ידו. ליד הספרייה חדר תצוגה ובו ספרים עם הקדשות לסופר ולרעייתו, תעודת פרס נובל, פרס ישראל, תעודות אחרות ומוצגים נוספים. מסביב לבית גינה עם ספסלים. בבית ספריית עיון ונערכים בו ימי עיון, הרצאות, חוגים, קורסים, סדנאות וסיורים בעקבות עגנון ויצירתו. המבקרים מקבלים הדרכה, יכולים לצפות בסרט תעודי על הסופר ולהתנסות בתכנית מולטימדיה ממוחשבת על חיי הסופר ויצירתו. קבוצות מבקרים מקבלות שיחה, הרצאה או תכנית אחרת בהתאם לאופי הקבוצה. אפשרות לימי עיון וסיורים בנושאי ספרות בכלל וביצירתו של עגנון בפרט.

הדברים והתמונות הובאו באדיבות: המועצה לשימור מבנים ואתרים

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים