| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
ראשי
יום שלישי, 12.11.2019
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
ירושלים - בית הרב קוק
מאת: צוות FIXTRAVEL

הבית מציג האולמות המקוריים: הטרקלין, חדר התערוכה, בית הכנסת.במקום מתקיימים שיעורי תורה, ימי עיון, כנסים סדנאות לתלמידים מהארץ ומחו"ל.ניתן חזיון אור קולי על חיי הרב ואהבת ישראל.

אזור בארץ: ירושלים
כתובת: רחוב הרב קוק 9 (סמטת בית אנה טיכו), ירושלים

טלפון: 02-6232560
טלפקס: 6242908-02
תקופה: התיישבות עלייה ראשונה 1882-1903
נושא: אישים
איך מגיעים: במרכז העיר ליד ככר ציון

רקע היסטורי

אברהם יצחק הכהן (הראי"ה) קוק היה מגדולי התורה והרוח בדורות האחרונים. הוא נולד בלטביה ב- 1865, וכבר בהיותו בן 23 קיבל עליו את משרת הרב בעיר זיימל שבקובנה. אחר כך היה רב בעיר בויסק שבלטביה. בשנים 1901-1895 פירסם שורת מאמרים שהציגו את משנתו הציונית דתית. ב- 1904 עלה ארצה לאחר שהוזמן לכהן כרבה של העיר יפו והמושבות. בקבלת הפנים שנערכה לו נשא בעברית את נאומו הפומבי הראשון, מעשה שהרשים מאוד את מקבלי פניו. מעשה מרשים אחר חל כעבור שש שנים, בשנת שמיטה. בהתחשב בנסיבות, וחרף התנגדות חלק מהרבנים בארץ, תמך הרב בהסדר של מכירת הקרקעות והנטיעות לשאינם יהודים, כדרך המתירה מבחינת ההלכה להמשיך את העבודה החקלאית ביישובים היהודיים. ב- 1914 יצא להשתתף בוועידת היסוד של אגודת ישראל. כשהיה בדרכו פרצה מלחמת העולם הראשונה, לא עלה בידו לחזור לארץ ישראל והוא מצא מפלט בשוויץ. כעבור שנתיים ניאות לכהן כרבה של קהילת `מחזיקי הדת` בלונדון, בתנאי שישתחרר מכהונתו שם ברגע שתתאפשר שיבתו ארצה. בלונדון עסק בפעילות ציבורית למען יהודי אירופה וארץ ישראל, ואף תרם לשכנוע ממשלת בריטניה בזכות הצהרת בלפור. ב- 1919 הוזמן לכהן כרבה הראשי של ירושלים וחזר ארצה. מייד לאחר בואו החל ליזום את הקמתה של הרבנות הראשית לישראל, במטרה שתהיה המוסד הדתי העליון ליהודי הארץ והתפוצות. ב- 1921 נוסדה הרבנות הראשית והוא נבחר לרב האשכנזי הראשי (לצד הרב הספרדי הראשי, הראשון לציון, יעקב מאיר). על פי תפיסתו ויוזמתו היתה הרבנות הראשית מעורה בכל תחומי החיים בארץ. באותה שנה ייסד גם את `הישיבה המרכזית העולמית` (`מרכז הרב`) בירושלים, שהיתה לאחת הישיבות המהוללות, הנחשבת כישיבת האם למוסדות התורה המשלבים אהבת התורה והארץ, שייכות וזיקה ציונית לעם ולמדינה. הרב קוק היה מעורב בחיי הרוח והמעש של יהודי הארץ; עודד את החלוצים ועורר את הנוער; לחם על זכות העם היהודי על הכותל המערבי ונגד גזרות הספר הלבן; תבע מהשלטון הבריטי להתייצב מול פרעות הערבים; וקרא ליהודי הגולה לעלות לארץ ישראל. משנתו מעניקה חשיבות מיוחדת ליישובה של ארץ ישראל ולאחדותו של עם ישראל. הוא כתב ספרים רבים בתחומי ההלכה, ההגות, השירה וענייני היום. רוב ספריו נערכו ויצאו לאור לאחר מותו, ורבים מכתביו עדיין מצויים בכתבי יד. הרב קוק נפטר ב- 1935, ג` באלול תרצ"ה.


המוזיאון


בית הרב נבנה מעל `בית דוד`, שהוא אחד הבתים הראשונים (המבנה כונה `שכונת בית דוד`) שנבנו בתקופת היציאה מן החומות ונשתמר בשלמותו כדוגמה לחצר ירושלמית טיפוסית. `בית דוד` נבנה ב- 1871 על ידי הנדבן דוד רייז. ב- 1902 בנה `הוועד הכללי כנסת ישראל` קומה שנייה מעל האגף המזרחי, והעביר לשם את משרדיו. כשהגיע הרב קוק לכהן כרבה של ירושלים וארץ ישראל נבנה אגף נוסף, מכספי תרומה של הנדבן ישראל אהרן פישל, שנועד להיות בית מגורים לרב ול`ישיבה המרכזית העולמית` שהקים. בבית זה גר הרב עד מותו. הישיבה הוסיפה לפעול כאן עד שעברה ב- 1965 למשכנה החדש בקריית משה. הבית שופץ ושוחזר תוך שמירה על אופיו כפי שהיה בחיי הרב. באגפו הדרומי נמצאים חדר הרב על ריהוטו המקורי; הטרקלין - חדר קבלת האורחים של הרב ובו תמונות גאונים וצדיקים; חדר התערוכה - החדר ששימש כספריית הישיבה וכעזרת נשים, וכיום נמצאת בו תערוכה קבועה על חיי הרב ופועלו; בית הכנסת - האולם החשוב והמרכזי בבית, שבו היתה ישיבת `מרכז הרב` בתחילת דרכה. כאן נשא הרב את דרשותיו ואת שיעוריו. באגף הצפוני, ששימש דירת מגורים למשפחת הרב, נמצאים היום חדר עיון, המרכז התיעודי והמרכז הפדגוגי. במקום מתקיימים שיעורי תורה, ימי עיון, כנסים, חוגים, שיעורים וסדנאות לתלמידים מהארץ ומחו"ל ולציבור הרחב. קבוצות יכולות לקבל הדרכה והפעלה באחד מנושאי משנתו ופעילותו של הרב קוק, וכן סיורים בעקבות הראי"ה באזורים שונים בירושלים. ניתן לצפות בחזיון אור קולי מרשים על חיי הרב ואהבת ישראל. במקום מרכז תיעודי המשרת תלמידים וחוקרים להכנת עבודות, ומרכז פדגוגי שבו מעבדים לתלמידים חומר ממשנתו של הרב.

הדברים והתמונות הובאו באדיבות: המועצה לשימור מבנים ואתרים

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים