| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
ראשי
יום ראשון, 17.01.2021
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
תל אביב - מכון ז`בוטינסקי בישראל
מאת: צוות FIXTRAVEL

המכון מציג את תולדות התנועה הלאומית על שלוחותיה בארץ ובגולה. במקום תערוכה אור קולית וממוחשבת המוקדשת לז`בוטינסקי – האיש ופועלו.

אזור בארץ: תל אביב
כתובת: רחוב המלך ג`ורג` 38, תל אביבכתובת למכתבים: ת
טלפון: 03-5286523 03-5287320
פקס: 03-5285587
דואר אלקטרוני: jabo@actcom.co.il
אתר אינטרנט: www.jabotinsky.org
תקופה: התיישבות 1915-1935
נושא: אישים
איך מגיעים: אוטובוסים : 5,18,24,25,47,48,61,61,82,147

רקע היסטורי

זאב ז`בוטינסקי נולד באודסה ב- 1880 ונפטר בארצות הברית ב- 1940. היה מהבולטים במנהיגי התנועה הציונית, סופר, משורר, מתרגם, עיתונאי ונואם. ז`בוטינסקי היה פעיל בתנועה הציונית והשתתף כציר בקונגרס הציוני השישי (1903), הוא קונגרס אוגנדה, שבו הועלתה הצעה להקים את המדינה היהודית בחבל ארץ אחר ולאו דוקא בארץ ישראל. באותה שנה הצטרף ל`הגנה העצמית` היהודית בעיר הולדתו. היה מפעילי הציונות ברוסיה בשנים 1914-1903, מראשי הלוחמים בהתבוללות ולמען השפה העברית והחינוך העברי בגולה. עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה צפה את התפוררותה של הקיסרות העות`מנית, והאמין כי ניתן יהיה לקדם את יישום הרעיון הציוני בדרך של שיתוף פעולה מדיני וצבאי עם בריטניה. לשם כך פעל יחד עם יוסף טרומפלדור להקמת `גדוד נהגי הפרדות`, שהשתתף במערכת גליפולי ב1915- וסייע לצבא הבריטי; ב- 1917 יזם את הקמת הגדודים העבריים; שירת בגדוד ה- 38 של קלעי המלך; וב- 1918 עמד בראש פלוגה שכבשה את המעבורות על הירדן מידי התורכים. במאורעות תר"ף (1920) עמד ז`בוטינסקי בראש ההגנה העצמית בירושלים ונידון על ידי בית דין צבאי בריטי לחמש עשרה שנות מאסר ועבודת פרך. לאחר מאבק משפטי ובתמיכת דעת קהל אוהדת לפעולותיו, זכה לחנינה ושוחרר כעבור חודשים מספר. ז`בוטינסקי נבחר להנהלה הציונית ולמחלקה המדינית שלה, אבל בעקבות פרסום הספר הלבן (1922) נוצר קרע בינו לבין ד"ר חיים ויצמן ומפלגות השמאל ביישוב, והוא הגיש את התפטרותו להנהלת ההסתדרות הציונית בשנת 1923. באותה שנה יזם את תנועת הנוער בית"ר (על שם יוסף טרומפלדור) והיה בין מקימיה. בשנת 1925 ייסד את מפלגת הצה"ר (הציונים הרביזיוניסטים). לאחר שהקונגרס הציוני ה- 17 דחה את הצעתו להגדיר את מטרתה הסופית של הציונות בהקמת מדינה בעלת רוב יהודי בארץ ישראל - פרש זאב ז`בוטינסקי והקים בשנת 1935 את ההסתדרות הציונית החדשה (הצ"ח). בשנות ה- 30 ניהל מאבק מדיני נמרץ במדיניות בריטניה בארץ ישראל, הגה ותמך בארגון ההעפלה הבלתי ליגלית לארץ ישראל והיה מפקד האצ"ל. ז`בוטינסקי התנגד לתכנית החלוקה שהוצעה על ידי ועדת פיל ב- 1937, ועמד בתוקף על הגשמת המנדט ברוח הצהרת בלפור. בשנים שקדמו למלחמת העולם השנייה, מתוך דאגה לעתיד העם היהודי באירופה, העלה את תכנית ה`אווקואציה` (פינוי) של יהודי מזרח אירופה לארץ ישראל והצלתם מאימת הנאצים. עם פרוץ מלחמת העולם השנייה יצא לארה"ב לארגן צבא עברי שייטול חלק במערכה לצדן של בעלות הברית. בצוואתו משנת 1935 ביקש זאב ז`בוטינסקי להיקבר בארץ ישראל. אך זאת, רק בתנאי שההחלטה על העלאת עצמותיו תתקבל על ידי ממשלה יהודית. ב- 1964 הועלו עצמותיו לישראל לפי החלטת ראש הממשלה לוי אשכול, ונקברו בטקס ממלכתי בהר הרצל בירושלים.


המוזיאון


מכון ז`בוטינסקי בישראל נועד להציג את תולדות התנועה הלאומית על שלוחותיה בארץ ובגולה, את זאב ז`בוטינסקי - מייסד התנועה, ואת המלחמה לשחרור ארץ ישראל והקמת מדינת ישראל. המכון, הכולל את המוזיאון, נוסד ב- 1937. בעשור הראשון לקיומו היה שם המוסד `מוזיאון בית"ר` והוא שכן במרתפי `מצודת זאב` בתל אביב. בשיאו של מרד האצ"ל בשלטון הבריטי וזמן קצר לפני שהמנדט הוציא את תנועת בית"ר בארץ ישראל אל מחוץ לחוק - הוחלף שמו ל`מכון ז`בוטינסקי`, שינוי שהציל את אוספיו מהחרמה על ידי המשטרה הבריטית. החל מ- 1958 הוכר המכון על ידי ממשלת ישראל כארכיון ציבורי ונרשם כעמותה. כמו כן הוכר המכון על ידי הוועד הפועל הציוני כגנזך ברית הציונים הרביזיוניסטים. ב- 1989 נחנך המוזיאון ונפתח לקהל. במקום תערוכה אור קולית וממוחשבת המוקדשת ל-`ז`בוטינסקי, האיש ופועלו`, ותערוכות מתחלפות. המוזיאון מארגן ימי עיון לקבוצות מאורגנות הכוללים הרצאות, סרט דוקומנטרי ועדות אישית של לוחם. במכון ארכיון וספרייה בנושאי התנועה הלאומית, המאבקים בתקופת היישוב, ציונות והקמת המדינה. אלה עומדים לרשות חוקרים, סטודנטים, עיתונאים וסופרים. המכון מעניק מלגות לסטודנטים החוקרים אחד מנושאי התנועה הלאומית ופרסים לתלמידים שמכינים עבודות כחלק מן המטלות המזכות ביחידות לימוד בתעודת בגרות.

הדברים והתמונות הובאו באדיבות: המועצה לשימור מבנים ואתרים

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים