| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
ראשי
שבת, 22.02.2020
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
תל אביב - מוזיאון לח"י ע"ש אברהם שטרן - `יאיר`
מאת: צוות FIXTRAVEL

המוזיאון נמצא בבית שבו נרצח יאיר. מכיל את דירת יאיר המשוחזרת, על רהיטיה המקוריים. חזיון אור קולי קצר ממחיש את קורות ימיו האחרונים של יאיר ואת רציחתו. במקום אולם הנצחה לחללי לח"י וקיר המנציח את עולי הגרדום.

אזור בארץ: תל אביב
כתובת: רחוב שטרן 8 תל אביב

כתובת למכתבים: ת.ד. 5155 תל אביב 61051
טלפון: 03-6820288/ 6837582/ 6837681
פקס: 03-6819264
תקופה: התיישבות 1936-1948
נושא: הגנה, מאבק ועצמאות

רקע היסטורי

ארגון לוחמי חירות ישראל (לח"י) קם ביוזמתו של אברהם שטרן (כינויו המחתרתי היה `יאיר`) באביב 1940, כאשר התפלג מן האצ"ל. הפרישה היתה על רקע התנגדות חברי ארגון לח"י להחלטת האצ"ל לשתף פעולה עם השלטון הבריטי במלחמת העולם השנייה. אברהם שטרן (`יאיר`) נולד בפולין בשנת 1907 ועלה ארצה בגיל 18. שטרן היה מפקד בהגנה הלאומית ומבחירי המפקדים באצ"ל. מטרתו המוצהרת של הארגון שהקים היתה לסלק בכוח את השלטון הזר (הבריטי) ולממש את הזכויות ההיסטוריות של העם היהודי על ארץ ישראל. במשך כל שנות פעולתו גרס הארגון שהמאבק על ארץ ישראל נטוש בין היהודים לשלטון המנדט הבריטי, ולא בין היהודים לערבים, ולכן נמנע מלפגוע בהם. מכיוון שאנשיו מנו מאות בלבד, ריכז לח"י את מאמציו בפעולות נועזות, במטרה להחריף את הסכסוך בין היישוב לשלטון הבריטי. רבים מאנשי לח"י נרצחו, נאסרו והוחזקו בבתי סוהר בארץ ובאפריקה. ב- 12.2.1942 איתרו קציני הבולשת הבריטית את מקום מחבואו של `יאיר`, בעליית גג בבית בתל אביב, וירו בו כשהוא שבוי. לאחר רצח שטרן התרכזו אנשי לח"י סביב יהושע כהן וצבי פרונין וכעבור חצי שנה, בספטמבר 1942, ברח יצחק שמיר (יזרניצקי) ממעצר ושיקם את הארגון. להנהגה הצטרפו נתן ילין-מור (פרידמן) וישראל אלדד (שייב). אנשי לח"י שנאסרו הפכו את בתי המשפט שבהם הועמדו לדין לבמות הסברה, והפכו מנאשמים למאשימים. סיסמתם לשבור את בתי המאסר הניבה בריחות נועזות מבתי הסוהר כדי להמשיך ולהילחם, וביניהן הבריחה הגדולה של 20 לוחמים ממחנה המעצר בלטרון בנובמבר 1944. בשנת 1945 שינה הארגון את דרכי פעילותו: לא עוד לחימה בחוליות קטנות ונסיונות להתנקש באנשי צבא בריטים ובפקידות הבריטית, אלא מבצעי לחימה ביחידות צבאיות גדולות יותר. עם סיום מלחמת העולם השנייה, כשהתברר שבריטניה מתנערת מהתחיבויותיה כלפי הציונות ומתנכרת למצוקת ניצולי השואה באירופה, כוננה ה`הגנה` בשיתוף עם ארגוני אצ"ל ולח"י את `תנועת המרי העברי`. שיתוף הפעולה, שהוליד התקפות נגד ריכוזי כוח בריטיים בארץ, ארך רק תשעה חודשים. לאחר מכן פרשה ה`הגנה` מהמאבק המאורגן והגבילה את עצמה למאבק הצמוד לעלייה ולהתיישבות. ארגוני לח"י ואצ"ל הוסיפו להיאבק בבריטים. לאחר קום המדינה הצטרף ארגון לח"י כולו (ב- 29.5.1948) לצה"ל, ויצר את הגדודים 82 ו- 89 בחטיבה 8. בירושלים, שלא נועדה להיכלל במדינת ישראל לפי תכנית החלוקה, הוסיפו אנשי לח"י להילחם כארגון עצמאי. ב- 17.9.1948, לאחר ההתנקשות במתווך מטעם האו"ם, הרוזן ברנדוט - שיזם מהלכים מדיניים לצמצום ממדיה של מדינת ישראל, ודגל בהוצאת ירושלים מתחומיה ובהגבלת מספר התושבים היהודים בירושלים - הוכרז הארגון על ידי הממשלה הזמנית כבלתי חוקי. המסגרת העצמאית של לח"י בירושלים פורקה, וחבריה התגייסו כבודדים לשורות צה"ל והשתתפו במלחמת העצמאות.


המוזיאון


המוזיאון נמצא בבית שבו נרצח `יאיר` (אברהם שטרן). הבית נרכש ב- 1960 על ידי חברי לח"י, ובהדרגה פונו ממנו רוב הדיירים. ב- 1981 נמסר הבית, ללא תמורה, לרשות משרד הביטחון, שהתחייב לעזור לחברי לח"י שהיו מאוגדים באגודה להנצחת חללי לח"י, לשפצו ולהקים בו אולם זכרון לנופלים, מוזיאון וארכיון. הבית מכיל את דירת `יאיר` המשוחזרת, על רהיטיה המקוריים. חזיון אור קולי קצר ממחיש את קורות ימיו האחרונים של יאיר ואת רציחתו. במקום אולם הנצחה לחללי לח"י וקיר המנציח את עולי הגרדום, מאנשי ניל"י ועד אלי כהן. קומת המוזיאון המרכזית מכילה תצוגה המתארת את תולדות לח"י, המלחמה לשחרור מהשלטון הזר הבריטי ולהקמת מדינת ישראל, חלקו של לח"י במלחמת העצמאות והשתלבות יוצאי לח"י בצה"ל. במקום מוקרנים חזיון אור קולי וסרטים על פעולות לח"י. בארכיון כתבי יד של `יאיר` וכן שירים בכתב, שידורים, כרוזים, מודעות, תצלומים, קטעי עיתונים, תיעוד מוקלט, אוספים אישיים וחומר ארכיוני מתקופת המחתרת. במקום ספרייה בנושאי ארץ ישראל, יהדות, ציונות ומחתרות. הבית והמוזיאון שבו שייכים ליחידת המוזיאונים של משרד הביטחון.

הדברים והתמונות הובאו באדיבות: המועצה לשימור מבנים ואתרים

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים