| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
ראשי
שבת, 22.02.2020
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
תל אביב - מוזיאון הפלמ"ח
מאת: צוות FIXTRAVEL

מוזיאון הפלמ"ח ובו התצוגה "מסע הפלמ"ח", הנו מוזיאון חוויתי, שמעביר למבקר באמצעות סיפורם של היחיד והקבוצה את מורשת הפלמ"ח ואת חלקו במלחמת העצמאות ובהקמת מדינת ישראל.

אזור בארץ: תל אביב
כתובת: רח` חיים לבנון 10, רמת אביב תל-אביב

טלפון: 03-6436393
פקס: 03-6436964
תקופה: התיישבות 1936-1948
נושא: הגנה, מאבק ועצמאות

רקע היסטורי

הפלמ"ח - פלוגות המחץ של ארגון ה"הגנה" - הוקם בשנת 1941, בעיצומה של מלחמת העולם השנייה, עקב התגברות החשש מפלישת הכוחות הגרמניים לארץ ישראל. הפלמ"ח, צבא מתנדבים מבני הנוער בארץ, היה לכוח הצבאי הסדיר של ארגון ה"הגנה". בתום מלחמת העולם, הופנו מאמצי הפלמ"ח למאבק בשלטון המנדט הבריטי ולפעולות ההצלה וההעפלה של ניצולי השואה לארץ ישראל.גולת הכותרת בפעילותו של הפלמ"ח, הייתה המאבק על עצמאותה של מדינת ישראל בעת מלחמת העצמאות, שבה נטל הפלמ"ח חלק מרכזי. מקרב 12 חטיבות ארגון ה"הגנה", שלוש היו חטיבות פלמ"ח, שהיוו את חוד החנית במלחמת העצמאות ובהקמת צבא הגנה לישראל. הפלמ"ח נבנה מראשיתו ככוח צבאי מקצועי שהצמיח מתוכן מחשבה צבאית וערכים, שהיו בין אבני הבניין של צה"ל. תנאי הקמתו ודרכי קיומו של הפלמ"ח בימים שקדמו לעצמאות ישראל, גיבשו אותו לכלל גוף חברתי וחלוצי. בסיסי הפלמ"ח היו בקיבוצים והמתגייסים עסקו באימונים צבאיים בצד העבודה במשק. החיים בצוותא של נערים ונערות צעירים במחנות אוהלים - הרחק מבית ולימודים הולידו קבוצה מגובשת חברתית ורעיונית. בבסיסי הפלמ"ח צמחו לוחמים, ולצידם המשוררים הבולטים של זמנם, אנשי תיאטרון, ספרות, שירה וזמר. בין אוהלי הפלמ"ח צמחה ישראליות חדשה, שהתבטאה בסגנון דיבור, קירבה נפשית ודרך חיים. את סיפור הריעות, המאבק האישי, המיית הלב הצעיר למול המאורעות ההיסטוריים, מעביר מוזיאון הפלמ"ח.


המוזיאון


מוזיאון הפלמ"ח ובו התצוגה "מסע הפלמ"ח", הנו מוזיאון חוויתי, שמעביר למבקר באמצעות סיפורם של היחיד והקבוצה את מורשת הפלמ"ח ואת חלקו במלחמת העצמאות ובהקמת מדינת ישראל. המוזיאון הוקם ע"י עמותת דור הפלמ"ח כמרכז תרבותי וחינוכי להנחלת מורשת הפלמ"ח. בתצוגה מצטרפים המבקרים במוזיאון לקבוצת צעירים המתגייסים לפלמ"ח עם הקמתו, וצועדים לאורך סיפור הפלמ"ח עד לסיום מלחמת העצמאות. צורת ההגנה מהווה היפוך גמור של תצוגות מוזיאליות מקובלות - אין בה מוצגים ומסמכים, אך יש בה סיפור אנושי מרתק מלווה בתפאורות תלת מימדיות, סרטים ואפקטים רבים המשלבים חומרים דוקומנטריים עם סיפור דרמטי. תצוגה ייחודית זו מאגדת בתוכה דיסצפנלינות אמנותיות מגוונות. צורת הביקור בקבוצות, תואמת את מבנה התצוגה הערוכה כמכלול אירועים, ומסמלת את רוח הצוות של הפלמ"ח הבאה לביטוי בעובדה, שקבוצה מתחילה ומסיימת את המסלול כחטיבה אחת. הסיור מתחיל ומסתיים באולם ההנצחה ל - 1135 חללי הפלמ"ח, שנפלו על הקמת המדינה. בנוסף לתצוגת הקבע, ניתן לקבל הדרכה גם בתערוכות המתחלפות המוצגות במוזיאון. כמו כן, בתיאום מראש, ניתן להשתתף בפעילות חינוכית משלימה ומגוונת, המועברת ע"י מדריכי המוזיאון. בין השאר, ניתן לעסוק בנושאים הבאים: תש"ח באמנות, "אחד מה גחל" (פעילות בנושא קליטת עליה) "דוקר מבחוץ ורך מבפנים" (דמות הצבר) ועוד ועוד. המוזיאון שייך ליחידת המוזיאונים של משרד הביטחון.

 
הדברים והתמונות הובאו באדיבות: המועצה לשימור מבנים ואתרים

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים