| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
ראשי
שבת, 22.02.2020
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
תל אביב - מוזיאון האצ"ל - הארגון הצבאי הלאומי
מאת: צוות FIXTRAVEL

במקום אתר הנצחה, תערוכה מתמדת ומרכז ללימוד תולדות האצ"ל ותרומתו להגנת היישוב ולהקמת המדינה. במוזיאון נערכים ימי עיון. במקום ספריה ומכון מחקר.

אזור בארץ: תל אביב
כתובת: רחוב המלך ג`ורג 38, תל אביב 63298

טלפון: 03-5253307, 03-5284001
טלפקס: 5251387-03
תקופה: התיישבות 1936-1948
נושא: הגנה, מאבק ועצמאות

 
רקע היסטורי

הארגון הצבאי הלאומי בארץ ישראל (אצ"ל) היה גוף צבאי מחתרתי שהציב לעצמו מטרה לשחרר את הארץ משלטון זר ולהקים מדינה עברית בגבולות ארץ ישראל ההיסטורית. סמל הארגון - רובה על רקע מפת ארץ ישראל - מבטא רעיון זה. האצ"ל הורכב מיחידות קטנות, ופעילותו התאפיינה בהתקפות קצרות על יעדי השלטון הבריטי, נסיגה מהירה והיעלמות בתוך ריכוזי האוכלוסייה. בתחילת דרכו (1936-1931) נטל האצ"ל חלק בתפקידי הגנה מפני פורעים ערבים ובפעולות תגובה. ב- 1937 חל פילוג בארגון וחלק ניכר מאנשיו שב ל`הגנה`; הנותרים באצ"ל החלו לפעול בשילוב עם ארגוני התנועה הלאומית (הצה"ר, בית"ר ועוד). מפקדו העליון של האצ"ל היה אז זאב ז`בוטינסקי, שהיה גם ראש בית"ר, יו"ר הצה"ר ונשיא הצ"ח (ההסתדרות הציונית החדשה). הספר הלבן מ- 1939 קבע כי ארץ ישראל לא תהיה מדינה יהודית ולא ערבית, אלא תוך עשר שנים תוקם בה מדינה פלסטינית עצמאית. העלייה הוגבלה והוטלו הגבלות חמורות על רכישת קרקעות על ידי יהודים. בתגובה תקף האצ"ל את מוסדות השלטון הבריטי, אך פעילות זו הופסקה עם פרוץ מלחמת העולם השנייה כדי לא לפגוע במאמץ הכללי של המלחמה בגרמניה. בסוף 1943 נקרא מנחם בגין לעמוד בראש האצ"ל. בפברואר 1944 יצא הארגון ב`הכרזת מרד` נגד השלטון הבריטי. למרות שכבר נודעו ממדי השואה שפקדה את היהודים באירופה נקטה ממשלת בריטניה ביישום מדיניות הספר הלבן: סגירת שערי הארץ בפני שארית הפליטה והתעלמות מצורכי התנועה הציונית והיישוב העברי. בתקופת המרד תקף האצ"ל את מוסדות הממשל המנדטורי, במיוחד את משרדי הבולשת ומפקדות משטרה. עם סיום מלחמת העולם השנייה ב- 1945 הרחיב האצ"ל את חזית פעולותיו, וביצע התקפות ישירות גם על בסיסי צבא, על מיפקדות ועל שדות תעופה של הבריטים, בעיקר לצורך החרמת נשק. מבין הפעולות שזכו לתהודה רבה: פיצוץ מרכז השלטון ומיפקדת הצבא הבריטי במלון `המלך דוד` בירושלים, פריצת כלא עכו, התקפות על בסיסי ממשלה מבוצרים (`בווינגרד`) ועוד. האצ"ל הרחיב את הלחימה גם לתחומי אירופה (`החזית השנייה`), ותקף מוסדות ומתקנים בריטיים, כגון השגרירות הבריטית ברומא ורכבות צבא בגרמניה. לאחר החלטת עצרת האו"ם ב- 29.11.1947 והקרבות שפרצו בעקבות ההחלטה, יצא האצ"ל מהמחתרת והשתלב במערכה הכללית של התגוננות מפני הערבים ושחרור שטחים. בין הפעולות - כיבוש יפו, שחרור כפרים בירושלים ובחיפה, ועוד. במהלך המלחמה יצאו מפקד האצ"ל, דוד רזיאל, וחברי אצ"ל נוספים (יעקב מרידור, יעקב סיקא אהרוני ויעקב תרזי) למשימות מודיעין וחבלה בשליחות הבריטים לחזית עירק. דוד רזיאל נפל במילוי משימתו ויעקב מרידור מילא את מקומו כמפקד הארגון. זמן קצר לאחר קום המדינה והקמת צה"ל התפרק האצ"ל, חבריו הצטרפו לצה"ל ונטלו חלק פעיל במערכות הלחימה של מלחמת העצמאות.


המוזיאון


המוזיאון נפתח לציבור הרחב בשלהי 1991, בחזית בית ז`בוטינסקי בתל אביב. המוזיאון מהווה אתר הנצחה, תערוכה מתמדת ומרכז ללימוד תולדות האצ"ל ותרומתו להגנת היישוב ולהקמת המדינה. בקומת הכניסה תצוגה מתועדת בצילום מואר על שורשי הארגון; בתי מלאכה לייצור נשק במחתרת (מודל); פינה ממוחשבת בנושא ההעפלה; תיאור ממוחשב של פעולות האצ"ל; תצוגת כלי נשק; מידע מצולם על מיפקדות האצ"ל בתקופות השונות; אירועים מצולמים, כותרות עיתונים וכדומה. בקומת המרתף תיאור מבצעי האצ"ל בתכניות אור קולית, דגם של מחנות המעצר בלטרון ובאפריקה, אודיטוריום והקרנת סרטי תעודה הקשורים באצ"ל. המוזיאון שייך ליחידת המוזיאונים של משרד הביטחון.

 
הדברים והתמונות הובאו באדיבות: המועצה לשימור מבנים ואתרים

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים