| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
ראשי
יום שלישי, 12.11.2019
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
הרצליה - בית ראשונים הרצליה - המוזיאון לתולדות הרצליה
מאת: צוות FIXTRAVEL

מציג את תולדות הרצליה בתמונות, מסמכים ואמצעיים אור קוליים משוכללים.

אזור בארץ: תל אביב
כתובת: רח` הנדיב 8 (ליד בית העירייה), הרצליה 46485

טלפון: 09-9504270
תקופה: התיישבות 1915-1935
נושא: עליה והתיישבות
איך מגיעים: אוטובוס אגד מס` 29, 501, 531, דן 48.

רקע היסטורי

16,000 דונם שרכש יהושע חנקין מאדמות ג`ליל ואל ח`ראם בשם חברת הכשרת היישוב. ארתור רופין, מנהל המשרד הארצישראלי ומייסד חברת הכשרת היישוב, שחיפש קונים לקרקע, עניין בקנייה את חברת `קהיליית ציון האמריקאית`. חברה זו קמה עוד לפני מלחמת העולם הראשונה והתכוונה לפעול בארץ ישראל, לרכוש בה קרקעות וליישבן. כחברת מניות אפשרה החברה לחבריה להמיר את המניות בקרקע. בדרך זו רכשו יהודים אמריקאים את אדמות החברה בהרצליה. לא כל בעלי תעודות קרקע בהרצליה מימשו את זכותם להתיישב, ורבים מסרו את הקרקע לקרוביהם בארץ ישראל. האדריכל ריכרד קאופמן הכין להרצליה תכנית מיתאר: אזור א` - חוף הים - מלונות וקיט; אזור ב` - מגורים ברמה גבוהה; אזור ג` - רכס הכורכר - מרכז עירוני; אזור ד` - `הרכס האדום` - שטח חקלאי. הרצליה נוסדה ב- 23.11.1924, כ"ו בחשון תרפ"ה, עם עליית ראשוניה על אדמתם. את הצריף הראשון הקימו המתיישבים בין כפרים ערביים ואוהלי בדואים, על גבעה גבוהה שלמרגלותיה השתרעה ביצה. כעבור זמן הצטרפה המשפחה הראשונה - משפחת לנצט, ואחריה הגיעו מתיישבים נוספים ופועלים. בחודשים הראשונים גרו כולם בצריפי עץ ובתנאים קשים ביותר. הגרלת מאה המגרשים הראשונים נערכה בל"ג בעומר תרפ"ה, באזור ד`, האזור החקלאי, ובין המתיישבים נמנו גם עשרים וחמש משפחות של ארגון `בני בנימין`, שהורכב מבני איכרים במושבות הוותיקות, שהתיישבו בשכונה נפרדת. העבודות הראשונות במושבה היו חפירת תעלות ניקוז, ניקוי המנהרה הרומית הסתומה, וייבוש הביצה נושאת הקדחת. כמו כן נחפרה באר ראשונה, נבנה מגדל המים והונחו צינורות. ב- 1926 החלה ההתיישבות באזור ג`. תושבים חדשים הצטרפו להרצליה, שהפכה למושבה חקלאית משגשגת. הענף החקלאי העיקרי במושבה היה ענף הפרדסנות, ולצדו פלחה, גידול ירקות, רפת ולול. במושבה נבנו שכונות חדשות, ואזור ד` - שיועד תחילה לשטח חקלאי, התפתח והפך למרכז המושבה. בשנים הראשונות נוהלה המושבה על ידי ועד - גוף נבחר של המתיישבים ולצדו `המוכתר`. בשנת 1937 הוקמה בהרצליה מועצה מקומית. בשנת 1950 התאחדו אזורי הרצליה השונים למועצה מקומית אחת. עם הקמת המדינה קלטה הרצליה עולים רבים שהתגוררו תחילה במעברות, אך עם חיסולן עברו לשכונות חדשות שהוקמו במושבה. בשנת 1960 הוכרזה הרצליה עיר, וכיום מגיע מספר התושבים לכ- 90,000 נפש על שטח של כ- 27,000 דונם.


המוזיאון


בביתם של שרה וברוך צ`יז`יק, מראשוני המתיישבים בהרצליה, שוכן מוזיאון בית ראשונים. המוזיאון הוקם על ידי עיריית הרצליה ואגודת `משך ראשונים`. ברוך צ`יז`יק היה בוטנאי חוקר צמחיית הארץ. הוא פירסם ספרים בנושא וטיפח בחצר ביתו גן בוטני ובו צמחייה מיוחדת, שהבולט בה הוא ארז הלבנון. גן שרה וברוך צ`יז`יק תוכנן מחדש כחלק בלתי נפרד מבית ראשונים. `בית ראשונים` נועד להנציח את שנותיה הראשונות של המושבה הרצליה, עד הקמת המדינה בשנת תש"ח-1948, למען יכירו הדורות הבאים את תולדות העיר. בית ראשונים מציג את תולדות הרצליה מראשיתה ועד הקמת המדינה באמצעים אור קוליים משוכללים. בתצוגה צריף המסמל את ראשית ההתיישבות; חדר משוחזר משנות ה- 30, דיורמה גדולה של ראשוני הרצליה והסבר עליהם באמצעים אור קוליים, פסלי דמויות אופייניות של תושבי הרצליה בשנותיה הראשונות - פועל, מתיישבת, איש קבוצת `בני בנימין` ונציג חברת `קהיליית ציון האמריקאית`; מודל של המושבה בשנות ה- 30; הדגמת העבודות הראשונות במושבה: הכשרת הקרקע, בניית בתים ועבודות חקלאיות; ענף ההדרים מובלט באמצעות דיורמה של בית אריזה. מדור מיוחד בתצוגה מבליט את הקשר בין חזונו של הרצל למושבה הנושאת את שמו. חדר מיוחד מתאר את האזור המערבי של הרצליה - פיתוח חוף הים, הקיט, וכן ממצאים ארכיאולוגיים מאפולוניה. מדור אחר מתאר את ההווי, התרבות והחינוך במושבה. מדור נוסף עוסק בנושאי ביטחון והגנה; הסליק, ההעפלה, האימונים בנשק וכדומה. תכנית אור קולית קצרה מתארת את תולדות המקום מימי קדם; כמו כן מוקרן סרט וידאו המתאר את התפתחות הרצליה עד ימינו. ממרפסת הקומה השנייה משקיפה דמותו של הרצל (על פי התצלום המפורסם מבאזל). בבית ראשונים ספרייה וחדר עיון ללימוד תולדות הרצליה. במקום מתקיימים סיורים לתלמידי בתי הספר ולקבוצות אחרות. המוזיאון נפתח לקהל ב- 1988.

 
הדברים והתמונות הובאו באדיבות: המועצה לשימור מבנים ואתרים

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים