| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
ראשי
יום חמישי, 21.11.2019
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
רמלה - מוזיאון רמלה
מאת: צוות FIXTRAVEL

מוזיאון ארכיאולוגי היסטורי של רמלה המלווה את תולדותיה של העיר מימי הביניים (המאה השמינית), דרך ימי השלטון העות`מאני והמנדט הבריטי, מלחמת העצמאות, ימי המעברות ועד תוכניות פיתוח עתידיות. במוזיאון חדר הנצחה לחללי העיר. משך ההדרכה כ 40 דקות.

אזור בארץ: מרכז
כתובת: רח` הרצל 112 רמלה

טלפון: 9292650 - 08
דואר אלקטרוני: natali@museum-ramla.org.il
אתר אינטרנט: www.museum-ramla.org,il

תקופה: מראשית ההתישבות ועד ימינו
נושא: הגנה, מאבק ועצמאות
איך מגיעים: לרדת בתחנה המרכזית כ 100 מ` ממול המוזיאון נמצא ברח` הרצל רחובה הראשי של רמלה

 
רקע היסטורי

רמלה היא בירת ג`ונד פלשתין, היא אחת מהערים העתיקות ששרדו בארץ ישראל מימי הביניים ועד היום. רמלה, הייתה במשך רוב ימי שלטון המוסלמים העיר הגדולה והחשובה בארץ. נתוניה הגיאוגרפים המצוינים והיותה ממקומת בצומת דרכים בינלאומי הפכו אותה לתחנת מעבר הכרחית לכל אלה שביקשו לעבור מנמל יפו לירושלים. מייסד העיר היה סולימן בנו של עבד אל מלכ מבית אומייה. שמה נגזר מן המילה הערבית "רמל" - חול, משום שהמקורות ההיסטורים מציינים כי האזור שנבחר לא היה מיושב קודם לכן. דעה אחרת גורסת כי שמה ניתן לה מתרגום שמה העברי הקדום "חולת המחוז" - המוזכרת במשנה. היהודים כינו אותה גם בשם "גת" (פלשתים) בכתובים הנוצריים מוכרת רמלה בשם "רמה" או רמתיים צופים. Arimethea - מקום הולדתו של יוסף הרמתי תלמידו של ישו. בשנת 1099 היתה רמלה העיר הראשונה שכבשו הצלבנים בארץ ישראל, בדרכם מהחוף הצפוני לירושלים. הם מצאוה ריקה מצבא ותושבים, פולשר משרטר מספר, כי התבואה הנותרת במחסני החיטה של העיר שימשה את החיילים ואת בהמותיהם בהמשך מסעם. העיר רמלה נמסרה לאחת ממשפחות האצולה החשובות מבין הצלבנים - משפחת איבלין. בעיר הוקמה כנסיה גדולה ומרשימה והיא הכנסיה המושלמת ביותר בארץ ישראל ושרדה עד ימינו. המבנה הוסב מאוחר יותר למסגד וידוע היום בשמו "המסגד הגדול" הצלבנים ניסו לשמור בכל שנות שלטונם על אחיזתם האסטרטגית בעיר ואמנם, ראשיתה של המאה ה 12 רצופה בקרבות מרים שהתחוללו ברמלה וסביבתה בין הצלבנים לבין הצבא המוסלמי. מצב זה הגיע לקצו עם כיבושה של העיר על ידי הסולטן הממלוכי ביברס בשנת 1266. כשהגיע ביברס בלווית חייליו הממלוכים לרמלה ציווה להפוך את המבנה המרשים ביותר לשה הכנסיה הצלבנית למסגד וכן שיקם את מתחם המסגד הלבן. בשנת 1516 הובסו הממלוכים על ידי הסולטן סלים הראשון מבית עות`מאן ובכך נפתח פרק חדש בתולדותיה. בראשית המאה ה 16 היתה רמלה יישוב גדול וחשוב. במפה תורכית משנת 1521 מצוין בסמוך לחוף באזור יפו של היום השם "נמל רמלה" בשנת 1546 נהרסה רמלה כמעט כליל כתוצאה מרעש אדמה חזק. רמלה לא התאוששה שנים ארוכות אחרי האסון. עולי הרגל שעברו בה בדרכם לירושלים ציינו את מצבה העלוב באותן שנים. שינוי הורגש רק לקרקאת אמצע המאה ה 17 ולפי עדויות היסטוריות היו בעיר קהילות של יהודים, נוצרים, מוסלמים וסוחרים מאירופה. אחד מהם, א` דאפר ההולנדי כתב: "רמלה מאוכלסת מאד וגרים בה ערבים, תורכים, יוונים, מארונים, נוצרים ויהודים. סחרה של העיר רב והשיירות שהולכות מסוריה למצרים מוכרחות לעבור בה. לטובת המסחר ולנוחיותם של הנוסעים ישנם בעיר שני בתי מלון, השוק בה בנוי אבנים מרובעות וחלקות והיא מחולקת לרחובות ולסמטאות. בכל שבוע מתקיים בה יריד ואליו בא המון משומרון וגם יהודים.

הדברים והתמונות הובאו באדיבות: המועצה לשימור מבנים ואתרים

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים