| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
ראשי
יום רביעי, 19.02.2020
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
רחובות - בית ויצמן
מאת: צוות FIXTRAVEL

ביתם של ד"ר חיים ויצמן, נשיאה הראשון של מדינת ישראל, ורעייתו ורה ויצמן. כל החפצים בבית המגורים מוצגים במקומם הקבוע, כפי שהיו בימי חייהם של בני הזוג ויצמן.


אזור בארץ: מרכז
כתובת: מרכז המבקרים, מכון ויצמן למדע, רחובות.

טלפון: 08-9344500 08-9344510
פקס: 08-9344180

דואר אלקטרוני: visitors.center@weizmann.ac.il
אתר אינטרנט:

http://www.chaimweizmann.org.il/
 תקופה: התיישבות 1936-1948
נושא: אישים

 
רקע היסטורי

חיים ויצמן נולד ב- 27.11.1874 בעיירה מוטיל ברוסיה הלבנה, כשלישי מבין חמישה עשר ילדיהם של רחל לאה ועוזר ויצמן. את לימודיו החל ב`חדר` מסורתי, וסיימם באוניברסיטאות דארמשטאט, ברלין וז`נבה. לציונות נתפס בנערותו, כשהצטרף לתנועת `חיבת ציון` בפינסק שבה למד. במרוצת השנים שילב את לימודיו ואת עיסוקיו האקדמיים בפעילות ציונית. שילוב זה היה לאורח חייו. פעילותו הרשמית בתנועה הציונית החלה עם היבחרו כציר לקונגרס הציוני השני (1898). הוא היה בין מארגני הפראקציה (סיעה) הדמוקרטית בקונגרס הציוני והקים את הזרם הקרוי `ציונות סינתטית` (1907), שטען לשילוב הגישה המדינית והמעשית בציונות, ולהפניית המאמץ לשני הכיוונים גם יחד. עבודתו המדעית בשנים אלה, בעיקר בפיתוח תהליך לייצור אצטון במעבדה, והתועלת שהביאה המצאתו לבריטניה במהלך מלחמת העולם הראשונה, ביססו את מעמדו ואת קשריו בחוגי השלטון הבריטי, ואף הועילו במידת מה בהשגת הצהרת בלפור. עם תום המלחמה העמיק ויצמן את פעילותו בתנועה הציונית. הוא יצא לארץ כראש ועד הצירים, נפגש עם פייסל, בנו של שריף מכה, והניח אבן פינה לאוניברסיטה העברית בירושלים. ייצג את העניין הציוני בוועידת השלום בפריס, וביולי 1920 נבחר לנשיא ההסתדרות הציונית. ב- 1929, עם הקמת הסוכנות היהודית המורחבת, הפך גם לנשיא הסוכנות, בהתאם לתקנון שקבע כי נשיא ההסתדרות הציונית העולמית יכהן גם כנשיא הסוכנות. שנות ה- 30 היו שנים סוערות ומלאות תפניות בהסתדרות הציונית ובמדיניות בריטניה כלפי היישוב היהודי בארץ. עם פרסום הספר הלבן של פאספילד (1930), שהטיל הגבלות על עלייה ועל רכישת קרקעות, נאלץ ויצמן לנהל מאבק בשתי חזיתות - נגד הממשל הבריטי מזה ונגד האופוזיציה למדיניותו בהסתדרות הציונית מזה. ב- 1931 הודח מראשות ההסתדרות הציונית, אך ההדחה לא פגעה באמונתו שיש לנהוג במדיניות מתונה ולצפות להתפתחות הדרגתית. בשנת 1934 הקים ברחובות את `מכון דניאל זיו` - מכון למחקר מדעי, שלימים התפתח והפך ל`מכון ויצמן למדע`. ב- 1935, כשהשתנו יחסי הכוחות בקונגרס הציוני וההגמוניה עברה לתנועת העבודה, נבחר ויצמן מחדש לנשיאות הקונגרס. בשנות מלחמת העולם השנייה פעל רבות להקמת כוח יהודי לוחם, והעמיד שוב את כישוריו המדעיים לרשות ארה"ב. לקראת סוף המלחמה נחלש הקשר בינו לבין הנהגת היישוב בארץ ואף נתגלע עימות בינו לבין בן-גוריון. בריאותו התרופפה ומעמדו כמוקד כוח פוליטי נחלש. יחד עם זאת מילא תפקיד בהשגת ההחלטה של עצרת האו"ם בדבר הקמתה של מדינת ישראל. ביום הכרזת המדינה שהה בניו יורק, ושם הודיעו לו על בחירתו לנשיא המועצה הזמנית. בפברואר 1949 נבחר חיים ויצמן לכהן כנשיאה הראשון של מדינת ישראל. ב- 9.11.1952, כ"א בחשון תשי"ג, זמן קצר לפני יום הולדתו ה- 78 וכשנה לאחר שנבחר לכהונת נשיאות שנייה, נפטר ויצמן ונקבר לפי בקשתו בגן שלמרגלות ביתו ברחובות.


המוזיאון


בית ויצמן הוא ביתם הפרטי של ד"ר חיים וורה ויצמן. ד"ר ויצמן היה מנהיג התנועה הציונית במשך שלושים שנה ונבחר לכהן כנשיאה הראשון של מדינת ישראל. כמו כן הקים את הסוכנות היהודית, את האוניברסיטה העברית ואת מכון ויצמן למדע. הבית תוכנן על ידי האדריכל הנודע אריך מנדלסון בשנת 1936 והיה המבנה הראשון שמנדלסון תכנן בארץ ישראל. בתכנון קיים דגש על התאמת הבית למקום, לתרבות ולאקלים. בקירות החיצוניים ישנם חלונות עגולים קטנים המחדירים אור רך ונעים ומגינים מפני חום הקיץ. דלתות זכוכית גדולות פונות לכיוון הבריכה ומשרות אוירה של קרירות. חדר האוכל פונה לכיוון מזרח, לעבר הרי יהודה וירושלים וכך גם חדרי השינה הנמצאים בקומה השנייה. מגדל חדר המדרגות מתנשא במרכז הבית ומשתקף במי הבריכה. "זהו בית מודרני, אצילי, בעל הרמוניה מושלמת עם סביבתו. תואם להפליא את תכליתו. מביע הבעה שלמה את נפש בעליו, כמוהם זהו נכס לאומי". כך כתבה האורחת הראשונה שהתארחה בבית, בלאנש דאגדייל, אחייניתו של לורד בלפור וידידת משפחת ויצמן. בשנת 1949, עם היבחרו של ד"ר ויצמן לנשיא המדינה, הפך הבית הפרטי למשכנו הרישמי של הנשיא. העיצוב הפנימי של הבית תוכנן על ידי בעלת הבית ד"ר ורה ויצמן. רב החפצים הגיעו מביתם באנגליה שם גרו כשלושים שנה. כל החפצים בבית מקוריים. הריהוט מסוף המאה ה- 18 וה- 19. פרטי האומנות נרכשו במהלך השנים על ידי ורה ויצמן וחלקם התקבלו כמתנות לד"ר ויצמן.

הדברים והתמונות הובאו באדיבות: המועצה לשימור מבנים ואתרים

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים