| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
גליל עליון<<טיולים בארץ<<ראשי
יום שני, 16.05.2022
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מסלול טיול - גליל עליון - אל ימת החולה והרי נפתלי
מאת: איתמר כהן
שם המסלול: אל ימת החולה והרי נפתלי
 
אזור: גליל עליון 
 

רקע: 
  
דרך נופית עם תצפיות נוף לעבר לבנון ועמק החולה. רכס הרי נפתלי הוא חלק מהגליל המזרחי. הרכס מתחיל בנחל דישון ומגיע בצפון אל הליטאני. על הרכס ישנן בקעות פוריות בהן ניתן לגדל עצי פרי נשירים. המצוק התלול מביא למגוון רחב של צמחים מחורש ים תיכוני עד לצומח ערבתי. גם המסלע מגוון ונחשפים כאן כמו במכתש הקטן לדוגמא שכבות אבן חול נובי מלפני 135 מליון שנה. הישובים שהוקמו על הרכס נבנו מסיבות ביטחוניות, לכן בוני הישובים היו משוחררי הצבא הבריטי - ברמות נפתלי או משוחררי הפלמ"ח במשגב עם ויפתח. משנות ה- 70 סובלים הישובים מהפגזות קטיושות וחדירות מחבלים.

 
תיאור המסלול:

מראש פינה נוסעים צפונה בכביש 90. פתולי הדרך משמשים תמרור לחובבי הארכיאולוגיה. במקום שאנחנו מאיטים את קצב הנסיעה הוקמה העיר חצור ניתן לבקר בתל חצור (1). ובמוזיאון הקטן באיילת השחר. ברי המזל יגלו מצידו המזרחי של התל בחודש מרץ קבוצות של אירוס נצרתי. אנחנו נעבור את הכניסה ליסוד המעלה ובצומת הבאה שלט כתום יכוון אותנו לשמורת החולה (2), בה נקדים לבקר בשעה שבעלי החיים פעילים. אחרי הביקור בשמורה נסור לביקור מיוחד באחוזת דוברינין (3) - בית חווה של גרים מרוסיה שהצטרפו למושבה יסוד המעלה. משמורת החולה נחזור לכביש הפנימי ונפנה שמאלה. אחרי 500 מ` נפנה שוב שמאלה ונגיע אל חוות דוברינין. נחזור לכביש 90 ונמשיך צפונה עד לצומת כח (4), שם נפנה שמאלה לכיוון מצודת כח בכביש - 899. נטפס על רכס הרי נפתלי. בסוף העליה, נפנה ימינה למצודת נבי יושע (5), מאחורי המשטרה יש אנדרטה, לידה נספר את ספור הקרב בתש"ח. במקום תצפית יפה אל עבר עמק החולה ורמת הגולן. מהמשטרה ניסע מזרחה ובצומת הבאה נפנה ימינה (צפונה) אל כביש 866. נוכל לבחור אחת משתי אפשריות:
א. הליכה רגלית מרכס הרי נפתלי לעמק החולה.
ב. המשך נסיעה וביקור באתרים. את ההליכה הרגלית נתחיל כ- ק"מ אחרי קיבוץ יפתח בין הק"מ ה- 65 ל- ק"מ 66 (6). המסלול הרגלי מאפשר תצפיות נהדרות אל העמק. זו הזדמנות לפגוש צמחים ובעלי חיים המנצלים את המדרון התלול שאינו ראוי לעיבוד חקלאי. המסלול יפה במיוחד בחורף ובאביב. סיום המסלול ליד צומת גומא, שמורת אווזים (7) אם בחרנו בהמשך נסיעה עם הרכב נכנס למנרה (8) לתצפית מנקודת הממסר של הטלוויזיה הישראלית. נוכל לרדת אל העמק בעזרת רכבל מנרה. הממשיכים ברכב יסעו למשגב עם (9), ממנה יש תצפית נהדרת לכיוון לבנון. נחזור לצומת הונין ונבקר בשרידי המבצר הצלבני שטונף-הונין (10). נקנח בפלפל בקרית שמונה (11) ונחזור לראש פינה.

 
הערה: ממצודת נבי יושע ניתן ללכת למסלול יפה שהוסדר לאחרונה לנחל קדש - הסבר ותיאור על המסלול תוכלו למצוא בהמשך להסבר על המשטרה.
 
מפת המסלול:
 

 
 
 
מקרא: 
תל חצור:
עיר גדולה פי 10 מירושלים בתקופה הכנענית ובתקופה שנקבעה כעיר דויד. היא נקראה אם כל הממלכות. תל חצור היתה עיר חשובה משום שהיא ישבה בנקודה אסטרטגית על הסעיף הצפוני של דרך הים. על התל יש
שורת אלילים (אסטלות) שהביא כל כפר שהצטרף לעיר המאוחדת. מרשים במיוחד מפעל המים מימי אחאב.
במוזיאון באיילת השחר יש אוסף של ממצאים המשלים את הביקור בתל.

 
אחוזת דוברינין:
ספור מרתק על משפחת גרים רוסים שהקימו משק לתפארת. הקדחת הפילה בהם חללים ובשנת 1968 מסר אחרון יושבי החווה את האחוזה לקק"ל. החווה שוקמה וצורפו מתקנים נוספים המייצגים את חיי המושבה כמו בית הנפח. ספור של מאה שנה מסוכם בחזיון אור קולי.

 
קיבוץ יפתח:
הקיבוץ הוקם תוך כדי קרבות מלחמת השחרור כישוב משלט על ידי אנשי פלמ"ח. אנשי הקיבוץ עוסקים בדיג בבריכות הנמצאות בעמק החולה ובגידול תפוחי עץ הנהנים ממנות קור ראויות בגלל גובה המקום.

 
מנרה:
הקיבוץ הוקם ב-1943. פירוש השם מגדלור. ואכן זהו הישוב הגבוה ביותר על רכס הרי נפתלי (880 מ`) ובנקודה בה ישנו הפרש הגבהים הגדול בארץ מבסיס הרכס לפסגה - 800 מ`. הקיבוץ סבל כנקודה מבודדת במלחמת השחרור ומהפגזות וחדירות מחבלים בגלל קרבתו לגבול לבנון. בקיבוץ חדרי אירוח באוויר פסגות.

 
משגב עם:
נוסד ב-1945. הקיבוץ סבל כנקודה מבודדת במלחמת השחרור ומהפגזות וחדירות מחבלים בגלל קרבתו לגבול לבנון.

 
שטונף-הונין:
במקום הוקם מבצר צלבני. המיקום דווקא בנקודה נמוכה יחסית, בין מנרה למשגב עם נובע מכך שכאן כמו היום עברה דרך נוחה יחסית שירדה מהרכס.

 
מרגליות:
מושב עובדים שהוקם במקומו של הכפר הערבי הונין שננטש במלחמת השחרור. אנשי מושב מרגליות כמו שכניהם בקרית שמונה ובישובי הרכס סבלו לא אחת מהפגזת קטיושות. תושביו מתפרנסים מלול ומטעי נשירים.

 
עונה מומלצת:
כל השנה.

 
הוראות בטיחות:
הליכה רק בשבילים המסומנים, זהירות מהחלקה במקומות
רטובים.

 
ציוד:
1.5 ליטר מים לאדם, כובע, נעלים נוחות להליכה, משקפי
שמש ואולטרהסול להגנה מפני הקרינה ומשקפת.

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים