| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
ראשי
שבת, 22.02.2020
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מזכרת בתיה - מוזיאון המושבה ע"ש ערן שמיר במזכרת בתיה
מאת: צוות FIXTRAVEL

המוזיאון שוכן בבית שנבנה עם ראשית ההתיישבות במקום, בית פקידות הברון.במושבה קיים מסלול סיור העובר במספר אתרים מראשית ההתיישבות.

אזור בארץ: מרכז
כתובת: רחוב רוטשילד 40, מזכרת בתיה 76804

טלפון: 08-9349525
פקס: 08-9348345

אתר אינטרנט: www.mazkeretbatya.muni.il/contents/4500.asp
תקופה: התיישבות עלייה ראשונה 1882-1903
נושא: עליה והתיישבות
איך מגיעים: אוטובוס: קו 26 מרחובות.


רקע היסטורי


מזכרת בתיה, מושבה במרחק 5 ק"מ דרומית מזרחית לרחובות, נוסדה ב- 1883 על ידי 11 משפחות של איכרים, עובדי אדמה מנעוריהם, יוצאי רוסיה הלבנה. הרב שמואל מוהליבר העלה לפני הברון רוטשילד את הרעיון להקים מושבה של יהודים עובדי אדמה מרוסיה בארץ ישראל. תחילה עלו ארצה 11 ראשי משפחה והתקבלו לעבודה במקוה ישראל. העולים עמדו על כך שמושבתם תתבסס על תבואה, כפי שהורגלו ברוסיה, ולא על מטעים. לבסוף נרכשה אדמת פלחה טובה מן הכפר עקיר. הברון רוטשילד היה זה שרכש את האדמה ואת הציוד החקלאי ובנה את בתי המגורים. הודות ליכולתם ולניסיונם החקלאי הצליחו המתיישבים לגדל יבול נאה בתוך זמן קצר, אולם סכסוכים על רקע הדרישה של פקידי הברון להעדיף את המטעים על פני הפלחה העכירו את יחסי האיכרים והפקידות. המושבה נקראת תחילה בשם המקראי עקרון, ומאוחר יותר הוסב שמה למזכרת בתיה, על שם אמו של הברון, לפי בקשתו. המושבה הצטיינה במשך כל השנים בפשטות החיים של תושביה ושמרה על צביונה הכפרי, שבלט במיוחד על רקע המושבות האחרות באזור, שהפכו זה מכבר לערים. מזכרת בתיה מילאה תפקידים חשובים בהגנה ובביטחון בתקופות שונות, החל ממלחמת העולם הראשונה ועד מלחמת העצמאות. בתקופת המנדט היתה במקום תחנה של משטרת היישובים העבריים, אשר איבטחה את כל הדרכים באזור. במלחמת העצמאות שימשה המושבה כבסיס התארגנות לשיירות העולים לירושלים הנצורה וכבית חולים שדה בקרבות לטרון.


המוזיאון


המוזיאון שוכן בבית שנבנה עם ראשית ההתיישבות במקום, בית פקידות הברון. במשך כל השנים שימש הבית כבית ציבור. היתה בו כיתת לימוד, ובקומה העליונה שכנה תחנת איתות של משטרת היישובים העבריים. המוזיאון, שנחנך ב- 1987, שם לו למטרה להמחיש את הווי החיים של מושבה חלוצית בארץ ישראל. המוזיאון מתעד ומשמר את ההיסטוריה של המושבה, משחזר מבנים ומתקנים ומפעילם במתכונתם המקורית. התצוגה מחולקת למדורים הבאים: תולדות המושבה, החינוך במושבה, חקלאות במושבה, שחזור בית הכנסת הראשון, חדר הביטחון ובו תצוגה על תולדות ההגנה והשמירה במושבה, בית מגורים טיפוסי ובו רהיטים וחפצי בית. המוזיאון מקיים טיולים, סיורים, הרצאות ומשחקי הפעלה. במושבה קיים מסלול סיור העובר במספר אתרים מראשית ההתיישבות, וביניהם: בית הכנסת הגדול; הנפחייה הישנה - נפחיית אשבל (אחד הנפחים הראשונים בעלייה הראשונה), ולצדה גם הפסלים שיצר בנו של הנפח; בית משק הברון, באר אנטיליה משוחזרת ופעילה והבאר הראשונה עם מנוע חשמלי; בית מרקחת; חצר איכרים טיפוסית; משוריין מקורי ממלחמת העצמאות; בית העלמין ובו קברות המייסדים ואחוזת הקבר של הרב מוהליבר.

 
הדברים והתמונות הובאו באדיבות: המועצה לשימור מבנים ואתרים

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים