| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
ראשי
יום רביעי, 19.02.2020
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
אביחיל - בית הגדודים
מאת: צוות FIXTRAVEL

המוסיאון מוקדש לגדודים העבריים שנטלו חלק במלחמת העולם הראשונה. חלקם של היהודים מאנגליה, ארה"ב וקנדה בהתנדבותם לצבא הבריטי כדי לסייע בשחרור הארץ מעול התורכים, התנדבות בני הישוב לצבא, ותרומת הגדודאים להגנת הישוב במאורעות תר"פ - תרפ"א. התצוגה כוללת מסמכים היסטוריים, צילומים, מפות, דגמים, כלי נשק, דיוראמות אור קוליות, חזיון אור-קולי וסרטים.

אזור בארץ: מרכז
כתובת: מושב אביחיל (נתניה-צפון) 42910

טלפון: 09-8822212, 09-8629240
פקס:  09-8621619

דואר אלקטרוני: public@mod.gov.il
אתר אינטרנטwww.defence.gov.il/modh1/museums/mus002.htm

תקופה: התיישבות 1915-1935
נושא: הגנה, מאבק ועצמאות
איך מגיעים: בתחבורה ציבורית: קו 1א` מתחנה מרכזית נתניה. ברכב פרטי: דרך מחלף חבצלת השרון או העיר נתניה.

 
רקע היסטורי

הגדודים העבריים היו יחידות של מתנדבים יהודים לצבא הבריטי במלחמת העולם הראשונה, שהוכרו כיחידות יהודיות. הגדודים קמו במהלך המלחמה ביוזמתם של אישים כמו זאב ז`בוטינסקי, יוסף טרומפלדור, פנחס רוטנברג, חיים ויצמן, דוד בן-גוריון ויצחק בן-צבי. מאמצים רבים נדרשו כדי לשכנע את בריטניה להסכים להקמת גדוד יהודי, שישא סמלים יהודיים ויטול חלק פעיל בקרבות. סך הכל הוקמו 4 גדודים: גדוד נהגי הפרדות של ציון, הגדוד ה- 38 של קלעי המלך, הגדוד ה- 39 של קלעי המלך והגדוד ה- 40 של קלעי המלך. בארבעת הגדודים שירתו כ- 6,000 איש. הגדוד הראשון - `גדוד נהגי הפרדות של ציון` - הוקם במרס 1915 ושירתו בו 650 איש מפליטי ארץ ישראל שישבו במצרים. הגדוד שירת כיחידת תובלה בגליפולי, שירות קשה וממושך. בלונדון הוקמה ביולי 1917 `היחידה היהודית`, אך עקב לחצם של יהודי אנגליה טישטשה הממשלה את זהותם היהודית של הגדודים המיועדים לקלוט מגויסים ומתנדבים יהודים, והיחידה היהודית הלונדונית הפכה ל`גדוד ה- 38 של קלעי המלך`. הגדוד ה- 38 התגבש ועבר אימונים בפלימות שבאנגליה, משם עבר למצרים, וביוני 1918 עבר לחזית ארץ ישראל; לחם בשכם, בבקעת הירדן, ונטל חלק בפריצה אל עבר הירדן במסגרת `מערכת מגידו` של הגנרל אלנבי. כאן הצטרף אליו חלק מהגדוד ה- 39 של קלעי המלך, שהורכב ממתנדבים יהודים מארה"ב ומקנדה; חלקו האחר של הגדוד נשאר במצרים והגיע לארץ ישראל רק לאחר שחרורה משלטון תורכיה. שני הגדודים לחמו על מעברות הירדן, חצו אותו במעבר אום א שורט והגיעו עד אל העיר א-סלט שבעבר הירדן. לאחר המלחמה עסקו הגדודים בתפקידי שמירה ואבטחה שונים. הצטרף אליהם הגדוד הארצישראלי - הגדוד ה- 40 של קלעי המלך, שהוקם ביוני 1918. שירתו בו כ- 1,100 בחורים ארצישראלים וכן מתנדבות מעטות ששירתו בבית החולים הצבאי בדיר אל בלח. הגדוד עבר אימונים במצרים, אך חייליו לא הספיקו ליטול חלק במערכה. לאחר המלחמה החל המאבק על המשך קיומם של הגדודים. ההנהגה הציונית רצתה לראות בהם גרעין לכוח צבאי עברי, אולם המפקדה הבריטית שאפה לפרקם. חיילים רבים השתחררו וחזרו לבתיהם, ומן הנותרים הורכב גדוד בשם `הגדוד הראשון ליהודה`, שמפקדו היה לייטננט קולונל אליעזר מרגולין. גם גדוד זה הצטמצם והלך, בעיקר לאחר מאורעות תר"ף, כשהבריטים לא איפשרו לחיילי הגדוד להשתתף בהגנה על היישוב היהודי. הגדוד פורק סופית בקיץ 1921. הגדודים העבריים אמנם לא מילאו את הציפיות המדיניות והצבאיות שתלו בהם, אך הם סיפקו מסגרת פעולה לנוער היהודי בתקופה קשה, שימשו חוליה חשובה בבניית כוח המגן של היישוב והיו גרעינים ליישובים אחדים.


המוזיאון


`בית הגדודים` הוקם על ידי יוצאי הגדודים, שהקימו את מושב אביחיל. המוזיאון נועד לתאר את המאבק להקמתם של הגדודים העבריים ולהדגיש את תרומתם לקביעת דפוסי הכוח הצבאי היהודי העתיד לאחר הקמת מדינת ישראל. המוזיאון נבנה בשנת 1956 על ידי יוצאי הגדודים ובני משפחותיהם, והועבר לידי משרד הביטחון לאחר מלחמת ששת הימים. במוזיאון תצלומים, מסמכים, דגלים ופריטים שונים המסודרים לפי מדורים: ההתנדבות - סקירת התנועה שהקיפה למעלה מ- 10,000 מתנדבים; גדוד נהגי הפרדות של ציון - כולל דגם של פרדה ושל חייל על כל ציודם, בגודל טבעי; גדודי קלעי המלך 38, 39 ו- 40 כולל פינת הנצחה לאליעזר מרגולין (מפקד הגדוד ה- 39 והגדוד הראשון ליהודה); תרומתם של הגדודים למפעלי ציבור - הקמת האוניברסיטה העברית בירושלים, ארגון מגן דוד אדום למען חיילי הגדוד ו`אזרחים בשעת חירום`; הקמת מושב אביחיל - על-ידי יוצאי הגדוד; הווי ושיגרה בחיי החיילים - קבוצת כדורגל, תזמורת, טקסים דתיים ומטבח כשר, סדר פסח בגדוד, טקס נישואין בגדוד, דואר עברי. בבנייה אגף חדש, לתולדות ההתנדבות לצבא הבריטי במלחמת העולם השנייה. כמו כן נמצא בשלבי הכנה אוסף בנושא ההתנדבות והשירות הצבאי מהמאה הקודמת. המוזיאון שייך ליחידת המוזיאונים של משרד הביטחון.

 
הדברים והתמונות הובאו באדיבות: המועצה לשימור מבנים ואתרים
 

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים