| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
ראשי
יום שלישי, 12.11.2019
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
עין שמר - החצר הישנה
מאת: צוות FIXTRAVEL

מוזיאון החצר הישנה משחזר את חיי היום יום באחד מן הקיבוצים הותיקים בארץ. מגוון פעילויות לילדים ולמבוגרים הכוללות סדנאות הפעלה, נסיעה ברכבת האלונים, ביקור בבית הבד וטחנת הקמח, אפיית לחם וריצוף באבן ועוד.


אזור בארץ: דרום חיפה
כתובת: קיבוץ עין שמר, ד.נ. עמק חפר 53784

טלפון: 04-6374327
פקס:
04-6374486

דואר אלקטרוני: rishonim@ein-shemer.org.il
אתר אינטרנט: http://www.courtyard.co.il/

תקופה: התיישבות 1915-1935
נושא: עליה והתיישבות
איך מגיעים: ברכב: כביש עפולה ומזרחה בצומת כרכור

רקע היסטורי

ב- 1913 בחרו כמה מצעירי `השומר` להקים נקודת שמירה בפתחו המערבי של ואדי ערה, אשר תשמש גם כתחנת ביניים בין יהודה לבין העמק והגליל. הם ביקשו מקום במרחק של יום רכיבה מיהודה ומהעמק כאחד, והתיישבו בחירבת כרכור - אוסף עלוב של חושות ערביות על הדרך ההיסטורית ממישור החוף לעמק יזרעאל. התנאים הקשים - קדחת, מחסור במים (עד 1935 הובאו המים בעגלה מכרכור) וריחוק מכל מקום יישוב - היו בעוכריהם של המתיישבים. ב- 1917 התיישבו כאן עשרה חברים מקבוצת `אחדות`. הם התגוררו בשני צריפים ואורווה, עיבדו 500 דונם קרקע והיו להם כעשרים בהמות עבודה ושמירה. ב- 1921, לאחר מלחמת העולם הראשונה וכיבוש הארץ בידי האנגלים, נבנתה החצר המבוצרת ששטחה 4 דונמים בידי פלוגת בונים מראש העין, אנשי גדוד העבודה. החצר הוקפה חומת אבן בגובה 2 מ` עם חרכי ירייה, שער ברזל גדול ובית קומותיים מאבן, שנועד להכיל את אנשי המקום בעת צרה. הבית והחצר נבנו לפי סגנון הבנייה הכפרית בדרום צרפת בסוף המאה ה- 19. גם אנשי גדוד העבודה לא עצרו כוח להחזיק מעמד במקום, והיישוב נעזב בפעם השנייה. ב- 1927 עברה אליו קבוצת `עין גנים` של תנועת השומר הצעיר מפולין, שישבה בעין גנים ליד פתח תקוה והמתינה לתורה לעלות על הקרקע. שנה זו נחשבת לתאריך עלייתו של הקיבוץ. בראשית שנות ה- 30 הצטרף אליהם גרעין `שומריה`. חיי הקבוצה היו קשים מנשוא ואף אירע כי שמונים מתוך מאה אנשיה חלו בקדחת. שם הקיבוץ בא להזכיר את שמר, שממנו קנה עמרי מלך ישראל את ההר שומרון כדי לבנות את העיר שומרון (מלכים א`, ט"ז 24), ואת השומר הצעיר שהקים את הקיבוץ. עין שמר היתה בת לוויה למושבות הוותיקות פרדס חנה, בנימינה, גבעת עדה וכרכור, וחלוצת ההתיישבות הקיבוצית באזור. ב- 1934 חוברה החצר לרשת החשמל, ורק ב- 1935 נמצאו בה מים רבים שגרמו למהפך בהתפתחות המשק. ב- 1938 נרצחו מן המארב שניים משומרי המקום, בהתקפת כנופייה ערבית. במלחמת העולם השנייה היה באזור בסיס גדול של הצבא הבריטי. קיבוץ עין שמר גדל והתפתח, וכיום הוא מונה קרוב ל- 600 חברים ומשק גדול ומפותח.


המוזיאון


מטרת המוזיאון ללמד על ראשית הקיבוץ ועל ראשית ההתיישבות באזורנו. החצר הישנה נשמרה כמעט בשלמותה, וב- 1983 הוחל בשחזורה. המבנים המקוריים של החצר נשמרו רובם ככולם בצורתם המקורית. חלקם שופצו ותכנונם הפנימי הותאם לייעודם החדש. המוזיאון נמצא בחדר האוכל הישן, ובו תצוגה על קורות הנקודה ואנשיה. במוזיאון הארכיאולוגי, הקרוי `דרך הים`, תצוגה מעתיקות האזור וממצאים הקשורים ב`דרך הים`. בית האבן שוחזר כפי שהיה ב- 1922. ישנם בו חדר הנצחה, ארכיון הקיבוץ ותצוגת נשק. מן המרפסות - תצפית על החצר והסביבה. בצריפי מגורים מראשית ההתיישבות שוחזרו חדרי מגורים על כל הפריטים האופייניים לתקופה. אתרים נוספים: הנפחייה; סככת מכונות ובה תצוגה של כלים ומכונות חקלאיות מתקופות שונות, שניתן להפעילן ולהדגים את דרך עבודתן; מאפייה משוחזרת בה ניתן לאפות לחמניות (בתיאום מראש); `סקוורות` - אסם תבואה המורכב משמונה חביות ענק ועליהן צריף עץ; בחלל האסם תצוגה של החקלאות המודרנית; חומת האבן הסוגרת על החצר. באולם מוקרן מופע אור קולי בן 12 דקות, המציג את תולדות ההתיישבות באזור. לרשות המבקרים טיול בטרקטור בקיבוץ ונסיעה ברכבת האלונים. 1. עין שמר - קיבוץ של פעם וקיבוץ של היום. הכפר הערבי - הכפר של פעם - הכפר של היום. 2. תרבויות בשכנות: מנהגים ומסורת - בקיבוץ ובכפר הערבי. הסיורים לקבוצות בנות 20 איש ומעלה בתיאום מראש ובתשלום שונה מהביקור בחצר הישנה. הסיורים כוללים אירוח בבית מארח מקומי בכפר הערבי.

 
הדברים והתמונות הובאו באדיבות: המועצה לשימור מבנים ואתרים

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים