| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
ראשי
יום רביעי, 26.02.2020
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
חדרה - מוזיאון `הח`אן` לתולדות חדרה
מאת: צוות FIXTRAVEL

ב- 11 מחדרי החאן מוצגות תולדות העיר חדרה בשתי תצוגות קבע, ארכיון היסטורי של העיר, ספריה לתולדות הישוב.

אזור בארץ: דרום חיפה
כתובת: מוזיאון החאן, רחוב הגיבורים 74, חדרה .

טלפון: 04-6322330, 04-6324562
פקס: 04-6345776  
אתר אינטרנט: www.khan-hadera.org.il

תקופה: התיישבות עלייה ראשונה 1882-1903
נושא: עליה והתיישבות
איך מגיעים: אוטובוסים: מתחנה מרכזית בחדרה קווים 11, 12, 7. ברכב פרטי: כביש מס` 1 או 4 עד משטרת חדרה ומשם למרכז העיר מול קניון לב חדרה. מהעמקים- דרך כביש גן שמואל- חדרה מזרח.

 
רקע היסטורי

ב- 1890 התארגנו ארבע אגודות ציוניות מריגה, מקובנה, מווילנה ומסביבותיהן, יחד עם חבורת יחידים, וקנו מיהושע חנקין שטח של כ- 30,000 דונם בחדרה (על פי שם המקום בערבית אל-חדירה - הירקרקת; השם הערבי שימר כנראה את המונח התלמודי `גדרה דקיסרין`). חלק מאדמות חדרה היו ביצות בנות מאות שנים, שנוצרו בגלל המבנה הטופוגרפי של האזור ומהזנחת השלטונות. חדרה נוסדה ב- 1891. אל מקימיה מבין רוכשי האדמות הצטרפו מתיישבים שישבו בארץ עוד קודם לכן. בלב הנחלה עמד מבנה ה`ח`אן`, שנקרא כך בשל צורתו, אך לא שימש כח`אן דרכים. עקב הקושי בהשגת רשיונות לבניית בתים נאלצו ראשוני חדרה לגור בו במשך שש השנים הראשונות. בעשור הראשון לקיומה מתו מקדחת וממחלות נלוות כמחצית מיושביה של חדרה. המתיישבים ניסו להתמודד עם ייבוש הביצות בעצמם, אך משלא עמדו בכך פנו לברון רוטשילד. מעורבותו העיקרית של הברון החלה ב- 1896 בנטיעת עצי אקליפטוס בביצות הגדולות. בתמורה קיבל הברון לרשותו את אדמות הביצה שניטעו. הייעור לא הועיל, ורק בשנות ה- 30 יובשו לבסוף כל הביצות באמצעות ניקוז מימיהן בתעלות. בשנות ה- 20 המוקדמות חוברה חדרה למסילת הברזל שסללו הבריטים לאורך הארץ, ובסוף שנות ה- 30 נסלל כביש (מס` 4) שחיבר את המושבה לחיפה וליפו. במרוצת השנים השתפר המצב הכלכלי: נחפרו בארות, הוכנס מיכון לעבודת החקלאות, וחדרה היתה ל`אם` לעשרות יישובים שקיבלו בה את הכשרתם החקלאית. ב- 1952 קיבלה חדרה מעמד חוקי של עיר, וכיום מתפרנסים תושביה בעיקר ממתן שירותים שונים ומתעשייה.


המוזיאון


הח`אן של חדרה נבנה בשנות ה- 70 של המאה ה- 19, כנראה על ידי בעל קרקעות המקום, הנוצרי הלבנוני סלים חורי. הבית הוקם על גבעת כורכר נישאה במרכז הנחלה. היה זה בית חווה מרובע דמוי מבצר, ובו כמה עשרות חדרים שהקיפו חצר גדולה. בחדרים התגוררו האריסים הערבים ואוחסן בהם רכוש חקלאי. ראשוני מתיישבי חדרה נאלצו לגור בצפיפות ב- 26 מחדרי הח`אן מ- 1891 ועד 1896, אז זכו לקבל מהשולטן העות`מני בקושטא רשיונות בנייה לבתיהם. לאחר פינוי הח`אן שימשו חדריו כמחסנים וחנויות שהושכרו על ידי ועד המושבה. עולי תימן שבאו לחדרה ב- 1912 נאלצו אף הם להתגורר פרק זמן בח`אן המוזנח. לאחר מלחמת העולם הראשונה נתפס הח`אן על ידי שלטונות המנדט הבריטי, שהקימו בו תחנה של משטרת הרוכבים. סימניה ניכרים בו עד היום. עמותה של מתנדבים ותושבי המקום, בשיתוף עם עיריית חדרה, יזמה את הקמת המוזיאון ההיסטורי של העיר. לאחר ששיחזרה את שרידי הח`אן והקימה בו מוזיאון פעיל, ממשיכה העמותה לנהל אותו בפועל. המוזיאון נחנך באפריל 1982, וב- 1984 הוכרז הח`אן כאתר לאומי. ב- 11 מחדרי הח`אן מוצגות תולדות העיר חדרה בשתי תצוגות קבע, בחדרי תקופה ובסרטים דרמטיים היסטוריים. המוזיאון כולל את הארכיון ההיסטורי של העיר (1948-1890), ספרייה לתולדות היישוב ומחלקת חינוך המציעה סיורים מודרכים באתר ובתצוגות; סדנאות חוויה ולמידה של תולדות העיר חדרה לכל הגילים; פעילויות לחופשות ולחגים; פעילויות הורים ותלמידים; ימי עיון והרצאות למבוגרים, סדנאות לגיל הקשיש ומגוון פעילויות במסגרת `מוזיאון יוצא אל קהלו". בגן מוצגים אלמנטים ארכיטקטוניים וכלי עבודה מראשית היישוב, בית בד מ- 1896 ואמפיתיאטרון.

הדברים והתמונות הובאו באדיבות: המועצה לשימור מבנים ואתרים

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים