| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
ראשי
שבת, 22.02.2020
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
זכרון יעקב - מרכז מבקרים
מאת: צוות FIXTRAVEL

סיור ב`דרך היין` – מסלול הליכה המציג את המושבה כמוזיאון פתוח.

אזור בארץ: דרום חיפה
טלפון: 06-6398811
פקס: 06-6398892

תקופה: התיישבות עלייה ראשונה 1882-1903
נושא: עליה והתיישבות

 
רקע היסטורי

זכרון יעקב היא אחת מחמש המושבות הראשונות שקמו בתקופת העלייה הראשונה. בנר ראשון של חנוכה תרמ"ב (1882) עלו החלוצים הראשונים להר זמארין. בראשיתה נקראה המושבה זמארין (או: סמארין וגם סמאריה), כשמה של חורבה שהיתה בתחומה. השם זמארין הוא ערבי, ותרגומו חלילנים; אולי על שם הרועים המנגנים בחלילים, שרעו את עדריהם בהרים. בעיתונות של אותן שנים נקראת המושבה בשם סמארין וגם סמאריה, משמע - השומרון. אזור זה, הסמוך להרי מנשה, שויך משום מה לשומרון. סבל רב פקד את המתיישבים הראשונים, שהיו חסרי נסיון בחקלאות ואדמתם, שנרכשה בכסף מלא, נתגלתה כאדמת טרשים קשה לעיבוד. הם היו זרים ובלתי רצויים בעיני שכניהם הערבים ויישובם היה רחוק, מבודד ונידח. זמן קצר לאחר הקמתה עמדה המושבה להתמוטט. הברון רוטשילד קיבל אותה תחת חסותו וזכרון יעקב היתה למושבת החסות הראשונה של הברון. לאות תודה קראו לה המתיישבים על שם אביו יעקב. ב1900- העביר הברון את כל מושבות חסותו, וזכרון יעקב ביניהן, לידי חברת יק"א, שהצליחה להביא את האיכרים לעצמאות משקית. בשנת 1924 עברו זכויות יק"א לידי חברת פיק"א, חברה שהיתה המחלקה הארצישראלית של יק"א לפני כן ובראשה עמד הברון רוטשילד. פיק"א ייבשה את ביצות כברה שבחוף הים מול זכרון יעקב, והפכה אותן לאדמה חקלאית שנמסרה לאיכרי המושבה. חברת פיק"א התקיימה עד 1958. ב1903- התכנסה בזכרון יעקב, ביוזמתו של מנחם אוסישקין, `כנסייה` לארגון היישוב היהודי בארץ ישראל, ובמהלכה הוקמה הסתדרות המורים העבריים בארץ. בזכרון יעקב התגוררו בני משפחת אהרנסון, שהקימו את מחתרת ניל"י (ע"ע `זכרון יעקב - בית אהרנסון`). בשנים הרבות שחלפו מאז ייסודה פשטה המושבה צורה ולבשה צורה, מספר תושביה גדל בהדרגה עד להיותה כיום קהילה כפרית אשר קלטה וקולטת עלייה. למושבה הוותיקה נוספו שכונות חדשות ומספר תושביה כיום כ12,000- נפש. כיישובים חקלאיים רבים בישראל, עברה המושבה ועוברת תהליך של צמיחה ופיתוח, אולם בזכות בני הראשונים החקלאים ובזכות מיקומה המיוחד שומרת זכרון יעקב על צביונה כיישוב כפרי.


המוזיאון


`דרך היין` הוא מסלול הליכה המציג את המושבה כמוזיאון פתוח. עיקר המסלול עובר ברחוב המייסדים, שבו בוצע פרוייקט שחזור ושימור הרחוב הראשון. ברחוב זה התיישבו משפחות האיכרים הראשונות. ניתן להיכנס לאחת החצרות ולעמוד על המבנה המשותף להן: בחזית הרחוב ניצב בית האיכר, מאחוריו - חצר משק בעלי החיים ובסוף החלקה הבוסתן - עצי פרי וגינת ירק לתצרוכת עצמית. החצר כולה נקראה `חכורה`. על `דרך היין` ניצבים אתרים נוספים: יד למייסדים: אנדרטה המעוצבת בצורת מגילה. על קיר הקרמיקה חרוטים שמות המשפחות הראשונות, רובן נמצאות עדיין במושבה. `יד למייסדים` היה בעבר הגורן, אליה הביאו האיכרים את תבואתם ולשם באו זוגות אוהבים. בית אהרנסון: (ע"ע `זכרון יעקב - בית אהרנסון`). בית ה`דפו`: הכלבו המרכזי שהקימו פקידי הברון לרווחת התושבים והפקידים. `אוהל יעקב`: בית הכנסת הגדול שבנייתו הסתיימה ב1886-. בית הפקידות: יד לבנים שנבנה על ידי פקידי הברון ושימש לאירועים ולכנסים מרכזיים בחיי היישוב ובהם האסיפה הראשונה בראשות מנחם אוסישקין והקמת הסתדרות המורים. אחוזת לנגה: בית מרשים בסגנון בתי הארחה אנגליים, השוכן בתוך חורשה. הבית נטוש ועזוב. יקב כרמל מזרחי: (ע"ע `זכרון יעקב - יקב כרמל מזרחי`). גבעת זמארין: הנקודה הראשונה אליה הגיעו החלוצים הראשונים. אפשר להרחיב את הסיור לחוות הנוקדים על כביש זכרון יעקב - בנימינה ביציאה הדרומית מזכרון יעקב. מתקיימות בחווה הפעלות לילדים הנמשכות שעתיים. אפשר לערוך פיקניק במקום. החווה נמצאת קרוב לרמת הנדיב, הגן המטופח שבו נמצא קברו של הברון רוטשילד. במקום מעיין ותצפית. הכניסה לרמת הנדיב ללא תשלום, והמקום פתוח כל השבוע, כולל שבת (ראו רשימת אתרים נוספים בסוף הספר).

 
הדברים והתמונות הובאו באדיבות: המועצה לשימור מבנים ואתרים

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים