| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
ראשי
יום רביעי, 19.02.2020
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
זכרון יעקב - בית אהרנסון
מאת: צוות FIXTRAVEL

המוזיאון מנציח את משפחת אהרונסון ומחתרת ניל"י. במוזיאון ספריה, ארכיון ואולם הרצאות.

אזור בארץ: דרום חיפה
כתובת: רחוב המייסדים 40, זכרון יעקב 30900

טלפון: 04-6390120
פקס: 04-6390119

דואר אלקטרוני: nili1915@bezeq.net
אתר אינטרנט: www.nili.museum.org.il

נושא: אישים
 
רקע היסטורי

בזכרון יעקב הקים האגרונום אהרן אהרנסון, שהיה מבני המושבה, את ארגון ניל"י - נצח ישראל לא ישקר (שמואל א` ט"ו 29). הצטרפו אליו אחיו אלכסנדר, אחיו צבי, האב אפרים פישל, אחותו שרה וכן אבשלום פיינברג, נעמן בלקינד, יוסף לישנסקי וצעירים אחרים מבני המושבות. בתקופת השיא השתייכו לארגון ניל"י 30 חברים. ניל"י היה שמה של קבוצת מחתרת שהוקמה בימי מלחמת העולם הראשונה, במטרה לעזור לבריטים במלחמתם בתורכים ולסייע בשחרור היישוב היהודי מעול השלטון התורכי. עזרת ניל"י התבטאה בעיקר בפעילות מודיעינית, מתוך תקווה כי לאחר הניצחון על תורכיה תיזקף עזרתה לזכות היישוב היהודי. פעולתה של קבוצת ריגול זו עוררה ויכוח נוקב ביישוב היהודי, שחשש מתגובת התורכים כלפי היישוב אם ייתפסו חבריה. בקיץ 1916 עזב אהרן אהרנסון את הארץ והגיע למצרים. שם שירת את הבריטים כיועץ מודיעין ליד מטהו של הגנרל אלנבי. את הקשר עם אנשי רשת הריגול בארץ קיים באמצעות תחנת הניסיונות החקלאית שלו בעתלית. בעזרת סימנים מוסכמים הועבר המידע שנאסף בארץ מן התחנה אל אונייה בריטית שהגיעה ממצרים ועגנה מול חוף עתלית. משהשתבשו דרכי הקשר יצאו אבשלום פיינברג ויוסף לישנסקי לפגוש את הכוחות הבריטיים בסיני. אבשלום נהרג בהיתקלות עם בדואים באזור רפיח ויוסף הצליח להגיע אל האנגלים ולחדש את הקשר. נעמן בלקינד, שיצא לחפש את עקבותיו של אבשלום, נתפס על ידי התורכים, ורשימות שהיו ברשותו נפלו לידיהם. הטבעת סביב אנשי ניל"י התהדקה, וכפי שחששו ביישוב - פתחו התורכים במסע של אלימות ורדיפות, מלווה במאסרים והגליות לדמשק. באוקטובר 1917 תפסו התורכים אחדים מאנשי הרשת ובהם שרה אהרנסון, אחותו של אהרן. שרה עונתה ושלחה יד בנפשה. את יוסף לישנסקי תפסו אנשי `השומר` וביקשו למסור אותו לתורכים; הם ירו בו והוא הצליח לברוח פצוע מידיהם, אך בדואים הסגירוהו לתורכים. יוסף לישנסקי ונעמן בלקינד נכלאו בכלא דמשק והוצאו להורג בתלייה. אהרן אהרנסון, מקים הרשת, נספה בתאונת מטוס מסתורית מעל תעלת לה מאנש ב- 1919.


המוזיאון


המוזיאון ממוקם בשני בתי מגורים שנשמרו עד היום כפי שהיו בעבר, על הריהוט וחפצי הבית השונים. בית ההורים נבנה ב- 1884; בית אהרן נבנה ב- 1896 ובו חדר עבודתו של אהרן וספרייתו, חדר האורחים, וחדר האמבטיה שבו התאבדה שרה. במקום נמצא גם הסליק הראשון בארץ ישראל, ששימש מחבוא לנשקם של אנשי ניל"י. המוזיאון נוסד ב- 1956, במטרה להנציח את משפחת אהרנסון ואת מחתרת ניל"י. יש בו תצלומים, מסמכים, מפות וחפצים של אהרן אהרנסון; דוגמאות מחיטת הבר שגילה בראש פינה, ופריטים מתחנת הניסיונות החקלאית בעתלית שבה שכנה מיפקדת ניל"י; בולי זיכרון של חברי ניל"י; מכתבה האחרון של שרה אהרנסון ונרתיק האקדח שבו התאבדה. במוזיאון ספרייה, ארכיון ואולם הרצאות. בספרייה הגדולה ספרים העוסקים בתולדות ארץ ישראל ובבוטניקה; הארכיון מכיל כתבים בנושאים שונים של בני משפחת אהרנסון וחברי ניל"י.


הדברים והתמונות הובאו באדיבות: המועצה לשימור מבנים ואתרים

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים