| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
ראשי
יום רביעי, 26.02.2020
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
תל-חי - מוזיאון חצר תל חי
מאת: צוות FIXTRAVEL

האתר משמש כמוזיאון המשמר ישוב שלם מראשית ההתיישבות, משחזר את החיים במקום ומציג את יום קרב תל חי ואת עמידת הגבורה של יוסף טרומפלדור וחבריו.

אזור בארץ: צפון
כתובת: חצר תל חי, ד.נ. גליל עליון 12210.

טלפון: 04-6951333
פקס: 04-6951331

דואר אלקטרוני: telhai@galil-elion.org.il
תקופה: התיישבות עלייה שנייה 1904-1914
נושא: עליה והתיישבות

איך מגיעים: נוסעים מקרית שמונה צפונה בכביש 90, נכנסים למכללת תל חי ומגלים את חצר הבזלת עם הגג האדום בלב המדשאות והחורשות.
 
רקע היסטורי

אדמת תל חי נרכשה ב- 1893 על ידי פקידי הברון רוטשילד, ועד לכיבוש הבריטי בשנת 1918 היה כל האזור נתון תחת שלטון תורכי. בשנת 1905 התיישבה במקום קבוצה של מתיישבים ובשנים 1910-1907 נבנו החצר והבניינים מאבן בזלת מסותתת, בסגנון ים תיכוני בעל חצר מרכזית, חדרים, ועלייה דמויית מגדל.  ב- 1916, בעיצומה של מלחמת העולם הראשונה, חתמו הצרפתים והבריטים על הסכם סייקס-פיקו ואחריו על הסכם דוביל, שקבע כי לאחר המלחמה יעבור שטחו של צפון הגליל לידי הצרפתים. אולם הצרפתים לא התבססו באזור והסתפקו בשליטה באמצעות סיורים. האזור הפך לשטח הפקר שהשליטה בו היתה למעשה בידי הערבים. בתקופה זו היו בצפון הגליל ארבעה יישובים יהודיים: מטולה, כפר גלעדי, חמארה ותל חי. החל משנת 1918 נאחזו באדמות תל חי קבוצה מאנשי השומר וקבוצה שקראה לעצמה `קבוצת הרועים` וביקשה להתבסס על פיתוח משק צאן ובקר בגליל. במאבק בין הערבים לצרפתים טענו היישובים היהודיים לנייטרליות, אולם הערבים לא הפסיקו לתקוף אותם ומטולה וחמארה נעזבו. בסוף דצמבר 1919 נשלח יוסף טרומפלדור על ידי ישראל שוחט (מראשי `השומר`) לבדוק את המצב בצפון הגליל והחליט להישאר. הוא נטל את הפיקוד, אירגן את ההגנה באזור וכבש חזרה את מטולה. בסך הכול היו בשלושת היישובים יחד כשמונים איש, דלים בנשק ובמצרכי מזון. בבוקר י"א באדר תר"ף (1.3.1920) שהה יוסף טרומפלדור בכפר גלעדי. עם היריות הראשונות על תל חי הגיע לחצר עם מספר חברים. כדי לסתור את טענת מפקד הכנופיות הערביות כי המגינים מסתירים קצינים צרפתים, הורשו המפקד ועמו קבוצה מאנשיו להיכנס פנימה. הערבים עלו לעליית הגג, התפתח קרב ונזרק לחדר רימון שהרג ארבעה מגינים. באותה שעה הותקפה תל חי גם מבחוץ. הקרב נמשך שעות אחדות ובלילה פינו המתיישבים את תל חי, שרפו את החצר ונסוגו לכפר גלעדי, נושאים עמם את המתים ואת הפצועים. בין הפצועים היה יוסף טרומפלדור, שמת בדרך מפצעיו כשבפיו המשפט `אין דבר, טוב למות בעד ארצנו`. ב- 3.3.1920 נעזבו גם כפר גלעדי ומטולה. באוקטובר 1920 יושבו מחדש תל חי, כפר גלעדי ומטולה. בזכות יישובים אלה נכללה אצבע הגליל החל משנת 1923 בתחום שלטון המנדט הבריטי בארץ ישראל. ב- 1926 הוחלט לאחד את תל חי ואת כפר גלעדי. תל חי הפכה לסמל של עמידה איתנה מול האויב, ודורות רבים של נוער עברי התחנכו על מורשתה. מדי שנה נערך בי"א באדר, ברחבת `האריה השואג`, טקס זכרון ממלכתי ליוסף טרומפלדור ולחבריו, להזכיר שם את מעשה גבורתם. חצר תל חי משמשת אתר הנצחה ומוזיאון ובסמוך לה הוקמה מכללת תל חי.


המוזיאון


חצר בזלת בת 100 שנה עם גג רעפים אדום מוקפת מדשאות ופינות צל, צופה על עמק החולה, רמת הגולן והרי הגליל העליון. עד י"א באדר תשס"ו (9/3/06) המבנה ההיסטורי בעיצוב מחודש, שבסיומו ייראה כקיבוץ תל-חי בי"א באדר תר"פ ויספר את סיפור תל-חי על שורשיו ומורשתו. סביב המבנה ההיסטורי מוצבים כלים חקלאיים וביניהם פסלים חשובים מ"אירועי תל-חי לאמנות" בשנים 1994 – 1980. מבנה סמוך משמש כחדרי תצוגה זמניים המנציחים את את טרומפלדור וחבריו וממחישים את החיים באותה תקופה. תוכנית אורקולית מספרת ב – 7 שפות את פרשת הגבורה, שהיתה לנקודת מפנה בתולדות הציונות. לילדים מוצעים כתבי חידה ודפי צביעה והם מוזמנים להתלבש ולהצטלם בבגדי התקופה.

הדברים והתמונות הובאו באדיבות: המועצה לשימור מבנים ואתרים

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים