| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
ראשי
שבת, 22.02.2020
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
ראש פינה - מדרשת ראש פינה -`יד יגאל אלון`
מאת: צוות FIXTRAVEL

האתר מביא את הקהל אל הרחוב הראשי המשוקם של מושבה חקלאית מסוף המאה ה- 19. מרכז מבקרים מציג את אופי היישוב, וממחיש את אורח החיים אז. הסיור במושבה כולל כניסה למבנים: בית הכנסת העתיק, בית מר, בית פיק"א, מרתף בן יוסף, חזיון אורקולי מרהיב בבית הפקידות, סרט וידאו המספר את סיפורו של בן יוסף.

אזור בארץ: צפון
כתובת: העמותה לשחזור ראש פינה, הרחוב העליון, ראש פינה.

טלפון: 04-6936913
פקס: 04-6930004

תקופה: התיישבות עלייה ראשונה 1882-1903
נושא: עליה והתיישבות

 
רקע היסטורי

ראש פינה שייכת לקבוצת מושבות העלייה הראשונה, אבל המושבה קמה קודם לגל מושבות אלה. ב- 1875 רכש ר` אליעזר רוקח מצפת יחד עם אחדים מחבריו מחצית מאדמות הכפר הערבי ג`אעונה, וב- 1878 התיישבה במקום קבוצה של 17 משפחות וקראה ליישוב היהודי החדש גיא אוני. בצורת, רעב ומחלות אילצו את המתיישבים לנטוש את המקום כעבור כמה שנים ב- 1882 קנה דוד שוב, שליח `האגודה ליישוב ארץ הקודש`, את מרבית אדמות גיא אוני. חודש לאחר מכן עלו אנשי האגודה לארץ והתיישבו בצפת. הצטרפו אליהם משפחות חלוצים מרוסיה. מייד לאחר בואם ירדו הגברים לעבוד במושבה החדשה. כ- 120 נפש התיישבו כאן ולמקום קראו `ראש פינה`, לפי הפסוק `אבן מאסו הבונים היתה לראש פנה` (תהלים קי"ח 22). מכיוון שהתורכים לא נתנו למתיישבים רשיונות בנייה הם נאלצו לגור בחולות שבכפר הערבי. רק לאחר כשנה ומחצה של תלאות פרס עליהם הברון רוטשילד את חסותו, וזו נמשכה בצורות שונות כ- 40 שנה. בעזרתו נבנו בתים, חצרות משק, ומבני ציבור כמו בית כנסת ובית ספר. בתקופת יק"א הוקם בראש פינה בית ספר יהודי-ערבי, ניסיון ראשון מסוגו בארץ ישראל. כמו כן נבנו מפעל למשי, יקב, טחנת קמח ובית בד. פקידות הברון רכשה בשמו אדמות רבות בגליל, וראש פינה הפכה למרכז ההתיישבות - אם מושבות הגליל. בראש פינה היה מרכז לעלייה בלתי ליגלית, הוברחו אליה עולים מרוסיה טרם הקמת המדינה ושכנה בה פלוגה של בית"ר. במהלך מלחמת העצמאות ובעת שחרור הגליל שכן בה מטה הפלמ"ח. לאחר המלחמה קלטה המושבה עולים רבים. כיום ראש פינה היא מושבה פורחת ובה כ- 2,500 נפש. כשליש מהמשפחות מתפרנסות מחקלאות, והיתר עוסקות בתעשייה ובשירותים שונים. בני המושבה עושים כל מאמץ לשמור על צביונה הכפרי.


המוזיאון


המדרשה לתולדות והתישבות בגליל - יד ראש פינה:
ב- 1978 הוקמה ביוזמתו של יגאל אלון האגודה לשחזור מושבת הראשונים, במטרה לשמר ולשחזר את המושבה הישנה. מטרת האגודה - להפוך את האתר למרכז חינוכי ותיירותי. ב- 1983 הכריז שר הפנים על הגרעין הישן של המושבה כאתר לאומי. אגף הנוער במשרד החינוך, בשיתוף עם המועצה המקומית, הקימו במקום מדרשה ללימוד תולדות ההתיישבות בגליל. באתר נשמרו בצורתם המקורית מרכיביה של מושבה חקלאית מסוף המאה ה- 19: הרחובות מרוצפי האבן והבתים המקוריים. מרקם זה מציג את אופי היישוב וממחיש את אורח החיים אז. הסיור במושבה ובאתר הראשונים אורך כשעה וחצי, והוא מתאים לכל המשפחה ובכל עונות השנה, ןמשלב בחזיון האורקולי על תולדות המושבה. הסיור כולל כניסה למבנים - בית הכנסת העתיק, בית מר, בית פיק"א; וכן סיפורי אריק המספר, חזיון אור קולי על שלמה בן-יוסף. ניתן להמשיך את הסיור למעיינות, ובהם מפעל מים מתקופת הברון, שרידי חקלאות עתיקה ובית הקברות הישן. במדרשה לומדים בני נוער וחיילים על חיי הראשונים ותרומתם לגאולת הארץ. במקום חדר הנצחה של פרופ` גדעון מר, ותערוכה של חפצים עתיקים מתקופות שונות, לרבות מחרשות ישנות, וכן אביזרי מעבדה וספרי לימוד. בספרייה נמצא ארכיון ראש פינה (לעיון בלבד). במסגרת הפעילות החינוכית מתקיימים סמינרים לבתי ספר. מבנה הסמינרים ניתן להתאמה לקהל היעד (אופי וגיל). פעילות מיוחדת מתקיימת לכיתה ב` לקראת קבלת ספר תורה; או בנושא הלחם הפעילות כוללת סדנאות, בשיתוף פעיל עם ההורים. פעילות לכיתות ו`-ז`: שילוב טבע, נוף ושורשים רוחניים של מחדשי ההתיישבות.

 
הדברים והתמונות הובאו באדיבות: המועצה לשימור מבנים ואתרים
 

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים