| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
ראשי
יום רביעי, 19.02.2020
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
קיבוץ תל יוסף - בית טרומפלדור - ארכיון ומוזיאון
מאת: צוות FIXTRAVEL

המוזיאון מציג: סיפור חייו של יוסף טרומפלדור, חומר על גדוד העבודה ופעולות `החלוץ` ברוסיה.במקום מצויים כתבי עת של התנועה הקיבוצית על כל זרמיה. נערכים כנסים לציון תאריכים בתולדות התנועות.

אזור בארץ: צפון
כתובת: קיבוץ תל יוסף מק. 19132

טלפון: 04-6534714
פקס: 04-6534703
תקופה: התיישבות עלייה שנייה 1904-1914
נושא: עליה והתיישבות

 
רקע היסטורי

יוסף טרומפלדור נולד ב- 1880 ברוסיה. בבחרותו למד רפואת שיניים. הוא השתתף במלחמת רוסיה-יפן (1905), איבד בה את ידו ונפל בשבי. על גבורתו זכה לאותות הצטיינות ולדרגת קצונה. טרומפלדור נכבש לרעיון הציוני ובהיותו בשבי החל לארגן צעירים להקמת קומונות בארץ ישראל. ב- 1912 עלה ארצה עם קבוצת צעירים ועבד בחוות מגדל שבגליל התחתון. ב- 1913 חזר לרוסיה לאחר שהשתתף בקונגרס הציוני, ואירגן קבוצה נוספת שאיתה הגיע לדגניה. בדגניה עבד עד לגירושו מן הארץ על ידי התורכים, עם תחילת מלחמת העולם הראשונה. באלכסנדריה שבמצרים פעל טרומפלדור להקמת גדוד יהודי במסגרת הצבא הבריטי - `גדוד נהגי הפרדות של ציון`, שלחם בחצי האי גליפולי, וטרומפלדור היה סגן מפקד הגדוד, בדרגת קפיטן. לאחר הנסיגה מגליפולי הוא פעל בלונדון יחד עם זאב ז`בוטינסקי ואישים אחרים להקמת גדוד עברי שיילחם לצד הבריטים בחזית ארץ ישראל. עם פרוץ המהפכה ברוסיה (1917) חזר אליה טרומפלדור ואירגן קבוצות של חיילים יהודים להגנה עצמית, ואת תנועת `החלוץ` לעלייה לארץ. הוא שב לארץ, עסק בפעילות ארגונית של פועלי ארץ ישראל, נקרא לארגן את הגנת הגליל העליון ומצא את מותו ב- 1920. זמן קצר לאחר מותו ייסדה קבוצת חלוצים מחצי האי קרים את `גדוד העבודה ע"ש יוסף טרומפלדור`, שקיבל על עצמו להגשים את שאיפותיו. קיבוץ תל יוסף הוקם על ידי גדוד העבודה ב- 1921 ונקרא על שם יוסף טרומפלדור. הקיבוץ הוקם בתחילה למרגלות הגלבוע, וב- 1929 נבנה בנקודת הקבע שלו. בתקופת `המרד הערבי` (1939-1936) שימש הקיבוץ בסיס להתארגנות הגרעינים שיצאו להקים את יישובי חומה ומגדל באזור. לקראת מלחמת העצמאות היה הקיבוץ לאחד מבסיסי ה`הגנה` והפלמ"ח.


המוזיאון


ב- 1947, במלאת 27 שנים ל`גדוד העבודה ע"ש יוסף טרופלדור`, נורתה אבן הפינה לבית טרומפלדור. ב- 1955, בכנס ותיקי גדוד העבודה לציון 35 שנים לייסוד הגדוד, נערכה חנוכת המוזיאון של בית טרומפלדור. במוזיאון התצוגות הבאות: יוסף טרומפלדור - סיפור חייו באמצעות תצלומים, תעודות וחפצים שונים; גדוד העבודה החומר ששרד אחרי שהארכיון המרכזי של גדוד העבודה ברמת רחל נשרף במאורעות תרפ"ט: תעודות, תמונות וכלי עבודה; החלוץ - פעולות `החלוץ` ברוסיה. כמו כן משמש המוזיאון כבית עקד של התנועה הקיבוצית, ומצויים בו כתבי העת של התנועה על כל זרמיה, בצירוף מפתח עניינים וחומר עיתונאי הסוקר את תחומי המדור. במקום ספרייה המתמקדת בנושאים אלה: שאלות הקיבוץ, תנועת הפועלים בארץ ישראל, השומר, ציונות, הגנה והעפלה, הגולה, גיאוגרפיה של ארץ ישראל ועוד. לרשות בתי ספר וקבוצות מאורגנות מוצעים סרטונים ושקופיות על טרומפלדור האיש ופועלו, על אירועי י"א באדר ועל תולדות גדוד העבודה. במקום נערכים כנסים לציון תאריכים בתולדות התנועות. ניתנת הדרכה, בתיאום מראש, לעריכת מחקרים בנושאים שבית טרומפלדור עוסק בהם.

 
הדברים והתמונות הובאו באדיבות: המועצה לשימור מבנים ואתרים
 

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים