| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
ראשי
יום חמישי, 21.11.2019
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
עין חרוד - בית חיים שטורמן
מאת: צוות FIXTRAVEL

המוזיאון מציג ההיבטים השונים של החיים בעמק יזרעאל, היסטוריה וארכיאולוגיה.

אזור בארץ: צפון
כתובת: בית חיים שטוזמן, קיבוץ עין חרוד מאוחד 18965.

טלפון: 04-6486328
פקס: 04-6532751

תקופה: התיישבות 1915-1935
נושא: עליה והתיישבות

איך מגיעים: תחבורה ציבורית: אוטובוס מעפולה לבית שאן.
ברכב פרטי: בכביש עפולה בית שאן פונים לכיוון עיד חרוד מאוחד.

 
רקע היסטורי

עמק יזרעאל הציע יתרונות התיישבותיים רבים, שעליהם עמדו אבות היישוב כבר בסוף המאה ה- 19. העמק ניחן בשטחי אדמה נרחבים הראויים לעיבוד ועשירים במקורות מים ונמצא בבעלות של מספר מצומצם של אפנדים - דבר שהקל על רכישת קרקעותיו. תנאים אלה איפשרו התיישבות רחבת ממדים ולא רק הקמת יישובים בודדים ונפרדים זה מזה. העמק היה דרך הרוחב המרכזית בארץ, ונסללה בו מסילת ברזל כבר בתקופה העות`מנית, היא רכבת העמק. יהושע חנקין ניסה לרכוש את קרקעות עמק יזרעאל עוד בשנות ה- 90 של המאה ה- 19. הברון רוטשילד גילה גם הוא עניין בקרקעות עמק יזרעאל, אבל מלחמת העולם הראשונה עיכבה את תכניות הפיתוח בעמק. רק ב- 1920 גאל יהושע חנקין את אדמות העמק. בשנים 1922-1921 הוקמו בעמק שישה יישובים בשלושה גושים: גוש נוריס (עמק חרוד) גוש מע`לול וגוש גניגר. בעמק חרוד התיישב הקיבוץ הגדול הראשון, עין חרוד, פרי חזונו של שלמה לביא ופרי שאיפתם של אנשי גדוד העבודה על שם יוסף טרומפלדור. אנשי הגדוד הקימו תחילה את עין חרוד ומייד לאחר מכן את תל יוסף, שניהם ב- 1921. לצד קיבוצים אלה הוקמו הקיבוץ הראשון של השומר הצעיר בעמק (בית אלפא), מושב העובדים השני (כפר יחזקאל) והקבוצות גבע וחפציבה. בגוש מע`לול קם מושב העובדים הראשון, נהלל. בשנות ה- 50, עם בואה של העלייה ההמונית, יושב חבל תענך. יוצאי מרוקו וכורדיסטן, לצד יוצאי פולין ותוניסיה, היו לחקלאים בחבל ארץ חדש-ישן זה. חבל תענך היה אחד משני האזורים (לצד חבל לכיש) שתוכננו מראש כחבל התיישבותי שלם. חיים שטורמן, שעל שמו נקרא בית שטורמן, היה מראשוני `השומר` ומבוני קיבוץ עין חרוד. היה אחראי על הגנת האזור ועל הקשרים עם הערבים, ואף פעל עם אורד וינגייט, `הידיד`. הוא נהרג בעמק בית שאן ב- 1938, כאשר מכוניתו עלתה על מוקש שהטמינו אנשי כנופייה ערבית. בנו משה, שהיה פעיל בהגנה ומראשוני הפלמ"ח, נפל ב- 1948 בקרב בעמק בית שאן. בנו של משה, חיים, לוחם הקומנדו הימי, נהרג במלחמת ההתשה (1969), ונכד נוסף, אמיר ברין, נפל ב- 1970 בסיני.


המוזיאון


בית שטורמן נוסד ב- 1941. כמוזיאון אזורי הוא מציג את ההיבטים השונים של החיים בעמק יזרעאל, היסטוריה וארכיאולוגיה, ההתיישבות מימי הקדמונים ועד ימינו, ההגנה על האזור בתקופת היישוב, מקורות המים, אתנוגרפיה, החי והצומח. תצוגת בעלי החיים היא מן העשירות בארץ. באוסף הארכיאולוגיה מוצגים חשובים, וביניהם 75 אבני מיל מהתקופה הרומאית. באוסף ההגנה כלי נשק נדירים. בעיות המים מומחשות בעזרת מערכת אורות מיוחדת. כמו כן יש אוסף עשיר של מאובנים. אולם במוזיאון מוקדש לחיים שטורמן ולמשפחתו, ובו מוקרן סרט וידאו המספר על האזור. במוזיאון ספרייה בת 8,000 כרכים וכן ארכיונים בנושאים אלה: בית שטורמן והאזור; אגודת המים; `אוצר המפות`; הקואופרטיב להובלה; עיתונות; ארכיון תצלומים. בגלריה של המוזיאון מוצגות תערוכות מתחלפות. המוזיאון מקיים תכניות העשרה, הפעלות וסדנאות לתלמידים, הרצאות, ימי עיון, סמינרים והשתלמויות למורים ולגננות.

 
הדברים והתמונות הובאו באדיבות: המועצה לשימור מבנים ואתרים
 

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים