| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
ראשי
יום רביעי, 19.02.2020
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
משמר העמק - מערת הפלמ"ח
מאת: צוות FIXTRAVEL

מערת הפלמ"ח היתה מקום האימונים של המחלקות המיוחדות של הפלמ"ח. המערה שופצה ומקנה את מורשת הפלמ"ח בעזרת פעילות ייחודית וסימולציות.

אזור בארץ: צפון
כתובת: מערת הפלמ"ח, קיבוץ משמר העמק.

טלפון: 04-9898946 , 052-4471109
פקס:  04-9896847

תקופה: התיישבות 1936-1948
נושא: הגנה, מאבק ועצמאות

איך מגיעים: מצומת מגידו לכיוון יוקנעם - 5 דקות נסיעה.
 
רקע היסטורי

הפלמ"ח (פלוגות מחץ) היה כוח החלוץ של ארגון ה`הגנה` שהוקם במאי 1941, כשצבאות הנאצים איימו על ארץ ישראל ועל הצבא הבריטי. מיפקדת ה`הגנה` חילקה את הארץ למרחבי גיוס והקימה 6 פלוגות של הפלמ"ח שהתאמנו בהדרכת קצינים בריטים. ב- 1942 הוקמה בפלמ"ח המחלקה הגרמנית שנועדה להילחם על אדמת אירופה והמחלקה הערבית שאנשיה דיברו ערבית רהוטה. לאחר מפלת הצבא הגרמני בצפון אפריקה השתנה יחס הבריטים והפלמ"ח נאלץ לרדת למחתרת. פלוגות הפלמ"ח התפרסו בנקודות ההתיישבות העובדת וחילקו זמנן בין עבודה לאימונים. העבודה מימנה את שהותם במשק ואת האימונים, גיבשה והכשירה את גרעיני תנועות הנוער (שהיו המרכיב העיקרי בפלמ"ח) לעלייה על הקרקע. הפלמ"ח פעל ללא מדים וסמלים, על בסיס של משמעת פנימית וערכיו התנדבות, חברות וחלוציות. מפקדו הראשון של הפלמ"ח היה יצחק שדה וב- 1945 החליפו יגאל אלון. בתקופת ה`מאבק` (1948-1945) ביצע הפלמ"ח פעולות רבות, ביניהן הפריצה למחנה עתלית, פיצוץ מתקני הרדאר על הכרמל, חבלה בגשרים המובילים לארצות השכנות וסיוע בפעולות העלייה הבלתי ליגלית ביבשה ובים. כשפרצה מלחמת העצמאות היה הפלמ"ח הכוח המגויס העיקרי עד מאי 1948. במרוצת המלחמה התגבשו גדודי הפלמ"ח לשלוש חטיבות - `יפתח`, `הראל` ו`הנגב`. כוחותיו שחררו את צפת והגליל העליון, כבשו את פרוזדור ירושלים, פעלו בנגב והגיעו במקביל לחטיבת גולני לאילת בתוך המלחמה. לאחר תום המלחמה פורק הפלמ"ח ב- 7.11.1948 בפקודת דוד בן-גוריון, ראש הממשלה ושר הביטחון, במטרה לעבור לצבא סדיר, אחיד, ואחד. עם פירוקו שבו אנשיו לקיבוציהם ולמשקיהם. באותה תקופה מנה הפלמ"ח כ- 5,000 איש ומספר קורבנותיו כ- 1,000. רבים ממגויסיו שנשארו בצבא הגיעו לעמדות בכירות בצה"ל. חניכיו הקימו יישובים רבים, בעיקר קיבוצים, וחיל הנח"ל נחשב לממשיך דרכו והוא מרכז את רוב גרעיני תנועות הנוער החלוציות. קיבוץ משמר העמק נוסד ב- 1926. ביערותיו נערכו קורסים של ה`הגנה`. במלחמת העצמאות הותקף הקיבוץ על ידי `צבא השחרור הערבי` של קאוקג`י, אך הצליח להודפו לאחר אבידות כבדות.


המוזיאון


מערת הפלמ"ח היתה מקום האימונים של המחלקות המיוחדות של הפלמ"ח. המערה שופצה והפכה לאתר המקנה את מורשת הפלמ"ח בעזרת פעילות ייחודית וסימולציות. המקום נפתח בשנת 1989. המבקרים באתר מקבלים הדרכה ומשתתפים בפעילויות. הביקור מבוסס על הפעילות ולא על צפייה במוצגים. הפעילות החינוכית כוללת ניווטים בדרכי הפלמ"ח, בישולי שדה בנוסח הפלמ"ח, סיפור המערה והמחלקות המיוחדות של הפלמ"ח, קריאת מפה, הצפנת מברקים, מסלול מכשולים, טקס אש עם כתובת אש, בינגו פלמ"ח, `שניצל בורשט` - משחק משפחתי על הפלמ"ח ועוד. בין האירועים המתקיימים במקום: סמינר (בן יומיים/שלושה) בנושא `מורשת קרב בעקבות לוחמים`; מסלול משימות מג`וערה למשמר העמק בציר הגדוד הראשון של הפלמ"ח; ימי ועדים; ערבי שירה; טיולי ג`יפים; `הגשר לשלום` - פעילות בת יום או יומיים המושתתת על קבוצות דיון ומשימות קבוצתיות במסגרת ניווטים; תכנית מיוחדת בנושא בעלי חיים, מיועדת לתלמידי כיתות א`-ט`.

 
הדברים והתמונות הובאו באדיבות: המועצה לשימור מבנים ואתרים

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים