| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
ראשי
יום שלישי, 12.11.2019
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מטולה - בית האיכר
מאת: צוות FIXTRAVEL

מוזיאון ומופע אור קולי המתארים את תולדות מטולה מראשיתה ועד קום המדינה,

אזור בארץ: צפון
כתובת: נסיה אילן, מוזיאון בית האיכר מטולה 10292.

טלפון: 04-6940237
פקס: 04-6997211

תקופה: התיישבות עלייה ראשונה 1882-1903
נושא: עליה והתיישבות

 
רקע היסטורי

בשנת תרנ"ו (1896) התנחלו 59 פועלים חקלאיים על אדמות הכפר הערבי אומטלה (שפירושו `המשקיף`) שנרכשו בידי `אבי היישוב`, הברון רוטשילד, והקימו את המושבה הצפונית ביותר בארץ - מטולה. המתיישבים הראשונים התיישבו בבקתות מטות ליפול והחלו לעבד את הקרקע. המושבה היתה קטנה ונידחת, וסבלה מעוינות השכנים הבדואים, הדרוזים והמוסלמים. השלטון העות`מני לא מנע את ההתנכלויות, ולא אחת נאלצו המתיישבים לעמוד על נפשם בכוחות עצמם. במלחמת העולם הראשונה כבשו הבריטים את הארץ מידי התורכים, אך בתוקף הסכם סייקס-פיקו נועדו מטולה וכל אצבע הגליל להיכלל בתחום השלטון הצרפתי. בפועל היה המקום נתון לשליטת כנופיות של ערבים מוסלמים ובדואים, שאיימו על היישובים היהודיים המעטים ועל הכפרים הנוצריים. ב- 5 בינואר 1920 נאלצו 120 תושבי המושבה להימלט לצידון, והפורעים בזזו את הרכוש והעלו באש שמונה בתים. בסוף אותה שנה החלו איכרי מטולה לחזור אליה ולבנותה מחדש. כעבור זמן מה נקבע באזור שלטון בריטי, והגבול עם לבנון (שהיתה תחת שלטון צרפתי) עבר ליד הבתים הצפוניים של מטולה - גבול שקיים עד היום. אדמות האיכרים בעמק עיון נשארו מעבר לגבול, אולם אנשי מטולה המשיכו לעבד אותן. בפי הערבים נקראות אדמות אלה עד היום `ארד אל יהוד` - אדמות היהודים. במלחמת העולם השנייה היתה מטולה נתונה להפגזות תותחים ומרגמות, שהיו חלק מן הקרב שהתנהל בין הצרפתים לבריטים שתיכננו לפרוץ ללבנון. במלחמת העצמאות שוב היתה מטולה בחזית מול לבנון, וסבלה מפעילות כנופיות ומחבלים שהתנכלו ליישובים היהודיים. לאחר הסכמי שביתת הנשק רגע הגבול עם לבנון, אולם אל אדמות מטולה שבעמק עיון לא ניתן היה לגשת. כפיצוי חלקי קיבלו האיכרים אדמות בעמק החולה. לאחר מלחמת ששת הימים התערער המצב הביטחוני בגבול הצפון, והדבר פגע בתיירות במושבה ובחקלאות שלה. לנוכח התנכלויות המחבלים, שהתבססו מצפון-מזרח למטולה, הסתגרה המושבה מאחרי גדרות ביטחון ומגדלי שמירה, ואי אפשר היה לעבד את המטעים ללא אבטחה צמודה. ב- 1975, בעקבות טבח שביצעו המוסלמים בתושביו הנוצרים של הכפר הלבנוני עיישיה, צפונית למטולה, פנו אלה לישראל וביקשו סיוע רפואי והומניטרי. ישראל נענתה, וכך נפתחה `הגדר הטובה`, שקמה עוד קודם לכן על ידי הבריטים בתקופת מאורעות 1939-1936. למרות עליית המתח באזור (מבצע ליטני, פעולות טרור, מלחמת לבנון וכו`) עדיין פועלת `הגדר הטובה`, ותושבי רצועת הביטחון בדרום לבנון ממשיכים לבוא ולעבוד ביישובי הצפון.


המוזיאון


בית האיכר (ארכיון מוזיאון) הוא האחרון לבתי הראשונים במקום, שנשמר בצורתו המקורית כפי שנבנה ב- 1896. הוא נפתח ב- 1987 לאחר שיפוץ. מטרתו להמחיש את הרוח החלוצית של הראשונים, ואת החיים והתקוות שפיעמו בהם על אף הקשיים הרבים. במוזיאון מוצגים רהיטים וחפצים שהיו בשימושם של המתיישבים הראשונים - כלי בית ומטבח, כלים חקלאיים וכלי עבודה - וכן תצלומי הראשונים. נושאי ביטחון, גבולות, חקלאות, חינוך, קיט, בריאות, תחבורה ועוד, מומחשים באמצעות תצלומים, מפות דרכים לימודיות, מפה טופוגרפית, תעודות ומסמכים. פינה מיוחדת מוקדשת לזכרם של הנופלים. בארכיון ההיסטורי מצויים מסמכים רבים מתקופותיה השונות של המושבה. בחצר רוכזו כלי עבודה ומשק בית אותנטיים. לפי בקשה ותיאום מראש ניתן לצפות בתכנית אור קולית על תולדות המקום.

 
הדברים והתמונות הובאו באדיבות: המועצה לשימור מבנים ואתרים
 

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים