| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
ראשי
יום רביעי, 19.02.2020
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
כפר תבור - מוזיאון המושבה כפר תבור
מאת: צוות FIXTRAVEL
אזור בארץ: צפון
כתובת: מוזיאון המושבה כפר תבור 15241 ת.ד. 312

טלפון: 04-6765844
פקס: 04-6767583

דואר אלקטרוני: tavor-museum@013.net.il
אתר אינטרנט: kfar-tavor-museum.org.il

תקופה: התיישבות עלייה ראשונה 1882-1903
נושא: עליה והתיישבות
איך מגיעים: גישה מהכניסה הצפונית למושבה.


רקע היסטורי


המושבה כפר תבור נוסדה בראשית תרס"ב (אוקטובר 1901) בידי חברת יק"א, יק"א (J.C.A.) היתה חברת התיישבות שייסד ב- 1891 הברון מוריס הירש. ב- 1900, לאחר שהברון רוטשילד התאכזב ממפעל ההתיישבות שלו במושבותיו, הוא העביר את האחריות לניהול המושבות ליק"א. לחברת יק"א היתה מדיניות התיישבותית שונה משל פקידות הברון: צמצום התמיכה, ביסוס כלכלי מהיר ועצמאות כלכלית של האיכרים. משום כך שמה החברה דגש על גידולי פלחה בגליל ולא רק על מטעים, כפי שהיה בתקופת הברון רוטשילד (משק שכדי לפתחו נזקק האיכר לתמיכה ממושכת יותר). בתחילה ייסדה יק"א חוות לימוד בסג`רה - מרכז ההדרכה ע"ש דוד בן-גוריון בסג`רה`), להכשרת איכרים, ובשנים 1909-1901 הקימה בגליל התחתון מספר מושבות פלחה: כפר תבור (מסחה), אילניה (סג`רה), מנחמיה (מלחמיה), יבנאל (ימה), בית גן, מצפה וכנרת. ראשוני מסחה - 20 משפחות ממטולה ומזכרון יעקב, משפיה ומראש פינה - בנו את בתיהם צמודים זה לזה לאורך רחוב אחד, והיו מוגנים בקיר אבן ארוך שהקיף את המושבה כולה. צמוד לחומה, אל תוך החצר, הוקמו מבני המשק. ב- 1903 ביקר במושבה מנחם אוסישקין והציע לקרוא לה כפר תבור, משום קרבתה להר תבור. באותה שנה ייסד בה המורה יוסף ויתקין את בית המורה, ששימש כבית ספר. הוא ניהל את המוסד עד 1906. ב- 1905 הוא פירסם `קול קורא` לנוער בגולה, שקרא לצעירים לעלות לארץ ישראל. חיבור זה הופץ בקהילות יהודיות בכל רחבי הגולה, ויש הרואים בו את אחד המניעים החשובים לעלייה השנייה. בפסח תרס"ט (1909) התקיימה בכפר תבור אסיפת היסוד של השומר. הצלחת השמירה העברית במושבות הגליל הניעה גם מושבות אחרות לוותר על השמירה הערבית או הצ`רקסית ולמוסרה לאנשי השומר.


המוזיאון


שני בתי מתיישבים על חצרותיהם, שנבנו ב- 1911, אוחדו לצורך הפעלת המוזיאון, ובמטרה להמחיש באופן חי ופעיל את אורח חייהם של איכרי המושבות בראשית המאה. בבית אחד מוצגת תכולתו האופיינית של בית איכרים ומטבחו. בחצרו פינת כביסה ושירותים. הבית השני משמש לאירוח סופרים. בחצר מבני משק. באחד מהם תצוגה של בעלי מלאכה בעבודתם (נפח, פרזלן, נגר ורצען) - דגמים וכלי עבודה, מלווים באיורים ובביאורים. מבנה אחר משמש כאולם להקרנת סרטי וידיאו על כפר תבור וכן תערוכת תצלומים המתארת את תהליך שחזור האתר. במבנים אחרים יש בעלי חיים שאיפיינו את חצרות הראשונים. בחצר עגלות וכלי עבודה חקלאיים. מן החצר מוביל פשפש אל ה`חכורה`, הגינה שמוקמה מאחורי הבית או לפניו - ובה גידלו ירקות ופירות לצורכי הבית. במקום מוזיאון ובו יוצגו מסמכים, תמונות ומוצגים נדירים באמצעים מודרניים. תלמידי בתי ספר וקבוצות מקבלים נוסף לסיור גם הדרכה והפעלה. במקום מתקיימים אירועים תרבותיים. לאחרונה נפתח מועדון `מספרי סיפורים`.

הדברים והתמונות הובאו באדיבות: המועצה לשימור מבנים ואתרים

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים