| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
ראשי
יום רביעי, 26.02.2020
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
כפר גלעדי - בית השומר
מאת: צוות FIXTRAVEL

מוזיאון ומופע אור קולי, ניתן לבקר ב"סליקי נשק" מקוריים.

אזור בארץ: צפון
כתובת: מוזיאון בית השומר, קיבוץ כפר גלעדי 12210

טלפון: 04-6941565
פקס: 04-6951505
תקופה: התיישבות עלייה שנייה 1904-1914
נושא: עליה והתיישבות
איך מגיעים: מקריית שמונה צפונה לכיוון מטולה, לפנות שמאלה לפי השילוט ופניה ראשונה ימינה.


רקע היסטורי


ב- 1907 נוסד ביפו ארגון בר-גיורא, במטרה ליטול על עצמו את השמירה על יהודים ורכושם במושבות, שמירה שהיתה עדיין בידיים ערביות, בעיקר צ`רקסיות. הארגון נקרא על שם שמעון בר-גיורא, הלוחם הגדול, מגינה של ירושלים בתקופת המרד הגדול נגד הרומאים. תחילת פעילותו של ארגון השמירה היתה בחוות סג`רה, שם לקחו על עצמם אנשי הארגון את תפקידי השמירה והעבודה, בעיקר במושבות הגליל. בפסח 1909 התכנסו השומרים בכפר תבור לוועידתם הראשונה וייסדו את `השומר`, שמטרתו היתה לכבוש את השמירה וההגנה בכל היישובים היהודיים בארץ. בין המייסדים היו ישראל שוחט, מניה שוחט, ישראל גלעדי, יצחק בן-צבי ואחרים. רעיון השמירה היה קשור קשר הדוק לרעיון העבודה וההתיישבות, ועל כן לקחו חברי השומר חלק במפעלים רבים של עלייה על הקרקע ובמפעלים ציוניים אחרים. בארגון השומר היתה נהוגה משמעת פנימית קפדנית. בראשו עמד ועד נבחר, וחבריו טיפחו הווי מיוחד וגינונים חיצוניים שהושפעו לא מעט מן הסביבה הערבית. אורח חייהם, מסירות נפשם ואומץ לבם עוררו כבוד בקרב הערבים. חברי השומר השתתפו בעלייה לאדמות אום ג`וני - לימים קבוצת דגניה, למרחביה ולכרכור. הם הקימו את תל עדשים ואת כפר גלעדי ונטלו חלק גם בייסוד תל חי. היתה להם יד גם בייסוד קבוצות רועים, בכיבוש העבודה החקלאית ובפיתוח רעיון ההתיישבות השיתופית. לאחר מלחמת העולם הראשונה התגייסו אחדים מן חבריהם לגדוד העברי הארצישראלי. רוב חברי השומר הצטרפו לגדוד העבודה, ועם הקמת ארגון ה`הגנה` הצטרפו אליו - וארגון השומר חדל להתקיים באופן עצמאי. מורשת השומר הונחלה לאחר מכן ליחידות הפלמ"ח ולצה"ל.


המוזיאון


מוזיאון `בית השומר` הוקם ב- 1968 בקיבוץ כפר גלעדי, כדי להציג את תולדותיהם של ארגוני בר-גיורא והשומר, ואת תפקידיהם בהתיישבות, בגיוס נשק ובהגנת היישוב. הוא מתמקד בשני נושאים: התפתחות כוח המגן בארץ ישראל, וההתיישבות בגליל ובאצבע הגליל. המוזיאון הוקם על ידי אחרוני אנשי השומר, ובראשם מאיר ספקטור, רחל ינאית בן-צבי ונחום הורביץ. הבניין תוכנן כעין מגדל שמירה הצופה לעבר כל אצבע הגליל ולחצר תל חי. מבחר עשיר של פריטים ממחיש את חיי השומר ואת התקופה: תעודות, תצלומים, דיורמה אור קולית, ערכת שקופיות, מבחר כלי נשק, דגלים, ותלבושת מלאה של חבר השומר. באגף נפרד מוצג אוסף פסלים של בתיה לישנסקי. סביב פסלי ראשוני האומה נערכת פעילות `ראשונים בראי ההיסטוריה והאומנות`. במוזיאון נמצא ארכיון השומר וחדר עיון. במוזיאון נערכות פעילויות חוויתיות ללימוד מורשת השומר והעלייה השנייה - הפעילויות מותאמות לילדים ונוער, מלוות בדפי עבודה, חידונים, כתב מורס, המחזה ועוד. במקום תצפית על אצבע הגליל, החרמון, רמת הגולן וחצר תל חי. מוקרן חזיון אור קולי של כ- 15 דקות וכן קיימת אודיורמה על קרב תל חי. בתיאום מראש ניתן לצאת לסיורי חוץ מוזיאליים; לסליקים, לחצר הראשונים בכפר גלעדי, לקברות השומר ולאתר האריה השואג. קיימת גלריה לתערוכות מתחלפות בנושאים הקשורים לתכנית המוזיאון. כיום נמצאת בתכנון תצוגה חדשה למוזיאון שתפתח לקהל בעוד כשנה. המוזיאון שייך ליחידת המוזיאונים של משרד הביטחון.

 
הדברים והתמונות הובאו באדיבות: המועצה לשימור מבנים ואתרים

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים