| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
ראשי
שבת, 22.02.2020
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
דגניה א` - המוזיאון בחצר הראשונים
מאת: צוות FIXTRAVEL

המוזיאון שוכן בחדר האוכל הראשון של דגניה ומציג את ראשית דגניה.

אזור בארץ: צפון
כתובת: קיבוץ דגניה א`, ד

טלפון: 06-6758410, 06-6753017
פקס: 06-6751191

תקופה: התיישבות עלייה שנייה 1904-1914
נושא: עליה והתיישבות

רקע היסטורי

בכ"ה בתשרי תרע"א (28.10.1910) הגיעו עשרה חברים ושתי חברות לאדמות אום ג`וני, קיבלו את האינוונטר מידי `קבוצת הכיבוש` שקדמה להם וישבה במקום במשך שנה אחת, והקימו יישוב עצמאי של פועלים עברים; יישוב שיתופי ללא מנצלים ומנוצלים - `קומונה`. מעשה זה, על אף ממדיו הזעירים, נתן משמעות חדשה לתנועת הפועלים העברית ולהתפתחות ההתיישבות השיתופית בארץ. הייחוד של נסיון התיישבותי זה היה בכוונה להגשים חזון חברתי כאורח חיים, ובאמצעות עבודת אדמה וחיי שיתוף ועזרה הדדית לפתח התיישבות קבע בארץ ישראל. כעבור שנתיים עברה הקבוצה לנקודת הקבע, ב`באב אל תום`, ליד מוצא הירדן מהכנרת, וקראה לעצמה `דגניה` - `על שם חמשת מיני הדגנים הגדלים אצלנו`. רבים היו הלבטים נוכח התנאים הקשים ששררו אז בארץ ישראל בכלל ובעמק הירדן בפרט: אקלים לוהט, מכות טבע, יחסי שכנים ושלטון זר ועוין. למרות הקשיים והקרבנות לא רפתה רוחם של המתיישבים (ע"ע `דגניה א` - בית גורדון`). לאחר קום המדינה ובפרוץ מלחמת העצמאות עמדה דגניה בגבורה מול הפולש הסורי; ב`בקבוקי מולוטוב` בידיהם הדפו חברי דגניה את פני השריון הסורי שהגיע עד פאתי המשק והדפוהו. בחלוף השנים עברה דגניה תנופה של התפתחות חברתית ומשקית: נבנה משק המבוסס על ידע חקלאי ועל טכנולוגיה מתקדמת ומתוחכמת, שהניב הישגים גבוהים. במקביל הוקם בקיבוץ מפעל תעשייתי שהוא נדבך כלכלי חשוב. הגרעין שנטמן באום ג`וני הצמיח תנועה רחבה והניח את היסוד להתיישבות העובדת השיתופית בארץ, היא התנועה הקיבוצית ותנועת המושבים.


המוזיאון


האתר בסוף שנת תרע"א החליט המשרד הארצישראלי בראשותו של ד"ר רופין להקים את נקודת הקבע של דגניה. היישוב תוכנן כדוגמת חווה גרמנית: מבני המשק מוקפים חומה, גדר ושער כניסה; קירות הבניינים בעובי 50 ס"מ בנויים מאבן בזלת מקומית, מסותתים מבחוץ ומטויחים מבפנים; הגגות מכוסים ברעפי חרס אדומים. צמוד לחצר המשק, מחוץ לגדר, הוקמו בית מגורים דו קומתי ובניין המכיל חדר אוכל, מטבח, מקלחת ומעליה בריכת מים בקיבולת של 10 מ"ק. חזית החצר פונה מזרחה, אל מול הרי גולן וים כנרת, ושדרת ברושים הובילה אל שער החצר. עם הסתלקותם של חברים מראשוני הקבוצה, ולאחר שמלאו לדגניה 60 שנה, הוחלט לשפץ את מבני החצר, להפוך את `חצר הראשונים` למרכז חברתי תרבותי של הקבוצה, וכך להנציח את זכרם של הראשונים. מעשה השיפוץ כוון גם לשמר את האתר ההיסטורי במתכונתו המקורית, כשלמות ארכיטקטונית אחת. המבנה שופץ לפי תכניתו של האדריכל אלכס קשטן (חבר גבעת חיים איחוד) ויועד למטרות חברתיות תרבותיות. הרפת הראשונה הפכה לאולם אירועים, הקרוי `בית בוסל` ע"ש יוסף בוסל, ממייסדי דגניה; מחסן התערובת היה למועדון לחבר, במחסן התבואות נמצאת הספרייה; חדרי המגורים ב`חושה` משמשים כחדרי עיון; בבית המגורים הראשון רוכזה הנהלת הקבוצה: המזכירות והנהלת החשבונות; בחדר האוכל הראשון הוקם מוזיאון לתולדות דגניה, ארכיון וחדר זיכרון. כל שטח החצר רוצף וגונן. בחצר המרכזית מתקיימים טקסים ציבוריים ואירועים קבוצתיים. המוזיאון במוזיאון, השוכן בחדר האוכל הראשון של דגניה, מוצגת ראשיתה של דגניה, החל מהתארגנותה של הקומונה בחדרה, הליכתה לאום ג`וני, ועד הקמת יישוב הקבע וההחלטה על השם `דגניה`. מטרת המוזיאון להנציח את ראשוני דגניה, שהיו הגרעין הראשון להגשמת רעיון הקבוצה בארץ. פועלם והישגיהם של הראשונים משתקפים בצילומים, במסמכים, במכתבים, במפות, בדגמים, בכתובות ובמוצגים שונים. הנושאים המוצגים: `ראשית` - תקופת אום ג`וני ובניית הבתים החדשים בנקודת הקבע; `פיתוח המשק` - גיוון הענפים, מעבר למשק מעורב, ענפי בית כפתרון לבעיית עבודת החברות; `התפתחות הקבוצה` - הווי, חג ומועד; מפעל המים ותעשייה; הגנה וביטחון - הקרב על דגניה; השלמות, הכשרות ו`גרעינים`; `דגניה כיום` - היישוב והאוכלוסייה, מוסדות, ילדים ונוער, ענפי חקלאות ותעשייה. במקום אולם הרצאות וסרטים ואולם לימי עיון.

הדברים והתמונות הובאו באדיבות: המועצה לשימור מבנים ואתרים

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים