| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
ראשי
שבת, 22.02.2020
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
גן השלושה - (הסחנה)
מאת: צוות FIXTRAVEL

חומה ומגדל גן השלושה - מרכז חינוכי ואתר משוחזר עפ"י דגם תל עמל. מרכז חינוכי ואתר משוחזר עפ"י דגם תל עמל. ממחיש את תולדות ההתיישבות בשיטת חומה ומגדל.במקום טחנת קמח עתיקה, מוזיאון לארכיאולוגיה, בריכות מים ומדשאות.


אזור בארץ: צפון
כתובת: גן לאומי גן השלושה, ד.נ. בקעת בית שאן 19150

טלפון: 04-6581017
פקס: 04-6587822
 
אתר אינטרנט: www.hatamar.co.il 
תקופה: התיישבות 1936-1948
נושא: עליה והתיישבות
 
איך מגיעים: על כביש עפולה - בית שאן בתוך גן לאומי סחנה גן השלושה.
 
רקע היסטורי


``חומה ומגדל` הוא כינוי ליישובים שעלו על הקרקע בשיטה ייחודית, תוך יום או לילה אחד, בתקופת מאורעות תרצ"ו-תרצ"ט (1936-1939) שכונו על ידי הערבים `המרד הערבי`. מאורעות הדמים והמגמות שהחלו להסתמן בחוגי השלטון הבריטי להקפאת העלייה וההתיישבות בארץ ישראל, העלו את הצורך למצוא דרכי התמודדות חדשות. מוסדות היישוב היהודי חיפשו דרכים להרחיב את השליטה היהודית, לרכוש קרקעות ולהקים יישובים נוספים באזורים דלילי אוכלוסיה יהודית. את פריצת הדרך בהתיישבות בתקופה זו, החלו חברי תל-עמל / ניר דוד שישבו בקיבוץ בית אלפא. במשך שנתיים עיבדו את אדמות הקרן הקיימת ברחבי עמק בית-שאן, עד פרוץ המאורעות. לאחר ששדותיהם, על גדות נחל האסי, הועלו באש, הוקמה וועדה של חברי הקיבוץ בראשותו של שלמה גור (גרזובסקי). במאבקם להשבת אדמתם יזמו תכנית להקמת יישוב מבוצר, שיוכל לעמוד בפני הכנופיות כבר בלילה הראשון. עיקרה של ההצעה היה להכין חלקי מבנים: מגדל ולוחות עץ, להסיעם אל האתר המיועד להקמה ובעזרת מתנדבים מיישובי הסביבה להקים במהירות יישוב מבוצר. התכנית אושרה בשינויים מעטים על ידי ההגנה וענתה על מספר דרישות עיקריות: (א) – הקמת יישוב תוך יום אחד; (ב) – התיישבות זמנית היכולה להפוך בעתיד להתיישבות קבע; (ג) – יצירת תנאים שיאפשרו לקבוצה קטנה של מגינים להחזיק מעמד עד שתגיע תגבורת. על פי תכניתו של גור, הוצב במרכז המחנה מגדל עשוי עץ ובראשו זרקור לתצפית ואיתות. סביב המגדל הוקמו מספר צריפים והנקודה כולה הוקפה בחומה, שגובהה 1.60 מ`, בנויה משני קירות עץ וביניהם מילוי חצץ כמגן מפני כדורים. `חומה ומגדל` אומצה ע"י ארגון ה"הגנה" ומוסדות היישוב, כשיטת התיישבות מתוכננת על פי שיקולים ביטחוניים וצרכים לאומיים ארוכי טווח. בתקופה הראשונה שיתפו הבריטים פעולה עם מוסדות היישוב ולא פעם העלימו עין מן העלייה על הקרקע. במבצעי העלייה על הקרקע השתתפו בדרך כלל מאות אנשים, מתנדבים מן העיר וממשקי הסביבה, שבאו לעזור לגרעין ההתיישבות ביומו הראשון. תוך פחות משלוש שנים עלו על הקרקע 57 יישובים חדשים. מפעל ההתיישבות זינק מקיפאון לתקופה של התקדמות נמרצת. יישובי חומה ומגדל עלו על הקרקע בכל רחבי הארץ – מקיבוץ דן בצפון ועד לקיבוץ נגבה בדרום. רבים מהם עלו להתיישבות באזורים בהם לא היה קודם יישוב יהודי, וקבעו לא במעט את גבולות המדינה שבדרך. קיבוץ `תל עמל` נוסד בגבעתיים בשנת 1932, וראשוני חבריו הם בוגריה הראשונים של תנועת "השומר הצעיר" בארץ ישראל. שנת 1933 התאחד הקיבוץ עם קיבוץ ההכשרה `מסד` מפולין, וב- 1934 החלו חבריו, בשירות הקק"ל, לחרוש את אדמות עמק בית-שאן, שנרכשו ע"י הקק"ל לקראת עלייתם על הקרקע של היישובים. במשך שנתיים, עד לפרוץ מאורעות תרצ"ו, עיבדו חברי תל-עמל את השטחים שאחר כך התיישבו בהם: בית יוסף, ירדנה, מעוז חיים כפר רופין, נוה איתן, חמדיה, טירת צבי, שדה אליהו, עין הנציב ומסילות, במקביל לעיבוד אדמות `תל שוק`, שם עתיד היה לקום יישובם. בחנוכה תרצ"ז 10.12.1936, שבו חברי תל-עמל לאדמתם השרופה, והקימו מחנה מבוצר שנקרא אז "תל-עמל", ולימים – "ניר-דוד" (על שם דוד וולפסון, נשיאה השני של ההסתדרות הציונית), ששטחו השתרע על 35x35 מטר ותקציב הקמתו – 400 לירות ארצישראליות. היה זה היישוב הראשון שקם במסגרת התיישבות `חומה ומגדל`, ויישוב ראשון בעמק בית-שאן.


המוזיאון


בגן הלאומי גן השלושה (הסחנה), בסמוך לקיבוץ תל-עמל / ניר דוד, נחנך במאי 1993 האתר המשוחזר "חומה ומגדל". "אני רואה זאת כחג…", אמר מר רבין ז"ל, ראש הממשלה שחנך את האתר, "…כמילוי חובה מוסרית לעצמנו, לדורות הבאים ולאלה שעשו את חומה ומגדל. דומני שאותה תקופה, היא תקופה בעלת ייחוד שיש לה השלכות, בהתאמה לנסיבות, גם היום וגם בעתיד…" האתר בנוי לפי חצר תל-עמל, אך הוא מספר את סיפור התיישבותם החלוצית של כל יישובי חומה ומגדל בארץ ישראל בכלל, ובעמק בית שאן בפרט. מטרת האתר להמחיש את תולדות ההתיישבות הנועזת, המצוקות והקשיים באותה תקופה, ולהקנות לדורות הבאים את ערכי ההתיישבות החלוצית, ולשקף את עצמת הרוח לעומת דלות החומר. האתר הוא מוזיאון פתוח המשחזר 1 X 1 את מחנה `חומה ומגדל` של תל עמל. למבקר מתאפשרת הצצה אל חייהם של בוני מבצרי העץ והבנת תקופה מיוחדת זו באופן פעיל וחווייתי. ניתן לבקר בצריפי המגורים, חדר האוכל, המטבח והמכבסה, שתכולתם מרמזת על החיים הדחוקים באותה תקופה, לראות את חומת העץ הכפולה ואת חצר המשק. מומלץ לטפס ולהשקיף ממרומי המגדל על העמק הפורח ולזכור את השממה והביצות שהיו בו. כדאי להתנסות בבניית חומה, כביסה במי הנחל, ללבוש בגדי חלוצים ולהצטלם למזכרת. לקבוצות מוזמנות, אפשרויות פעילות מגוונות לפי גילאים: · סבב משימות לתלמידים בגילאים שונים וברמות שונות, וכן למשפחות. משך הפעילות: כשעה וחצי. · פעילות עם שחקנים `חלוצים` המחיים את התקופה בתמונות מצב בשילוב הקהל. · `ארוחת חלוצים` – ארוחה בטעם של פעם ובכלים כמו פעם, סביב שולחנות בחדר האוכל המשוחזר. כוללת שחקנים המחיים את התקופה. משך הפעילות: כשעתיים. כל הפעילויות כוללות הסבר ו/או הרצאה ומוצעות גם באנגלית + סרטון אוטנטי בן 12 דק`, בתרגומים שונים. - במקום ארכיון ובו חומר על כל יישובי חומה ומגדל. - אפשרות לקיום ימי עיון והרצאות. האתר המשוחזר חומה ומגדל, הוא חלק ממרכז לימודי חווייתי "עקבות בעמק" הכולל גם טחנות קמח עתיקה ומוזיאון לארכיאולוגיה אזורית וים-תיכונית, בגן השלושה. בגן גם בריכות מים טבעיות, מדשאות, מסעדה ומזנונים. המקום משמש גם כמוקד יציאה לטיולים באזור.
 

 
הדברים הובאו באדיבות: המועצה לשימור מבנים ואתרים 

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים