| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
גליל עליון<<טיולים בארץ<<ראשי
יום שני, 16.05.2022
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מסלולי טיול - גליל עליון - אל ארץ פלגי מים, אל צפון עמק החולה
מאת: איתמר כהן
שם המסלול: אל ארץ פלגי מים,  אל צפון עמק החולה

אזור: גליל עליון 
 

רקע:

שלושת מקורות הירדן, הבניאס, החצבני והדן ונחל עיון ועוד עשרות יובלים ומעיינות יצרו חבל ארץ יחיד ומיוחד ואם האדם לא היה מתערב, גם אגם שלם היה פה - ימת החולה. ובקיץ כשחם, אפשר לתפוס אבוב או קיאק ובחום של 35 מעלות אתה שט במי שלגים שלא מגיעים ל- 20 מעלות. צל ערבות, אקליפטוסים, שיחי פתל דוקרניים. שלדגים שצוללים לתפוס דג. אנפות אלגנטיות ולוטרות שוחות להם בהנאה בין סרטנים. ברקע החרמון שהוא המקור לכל העושר הזה. מבחינה לאומית - "אצבע" התקועה בין סוריה ללבנון.
כמעט חצי מהמים שיש למדינת ישראל מונחים כטרף קל. ראשונה על המשמר, מטולה (1896) ואליה מצטרפים כפר גלעדי, תל חי וחמרה ב- 1920. ב- 1939-40 החלה תנופת התיישבות בעקבות וועדת החלוקה ברשות פיל. דן, דפנה, שאר ישוב, הגושרים, חוליות, עמיר ושמיר כפר בלום ובית הילל. כשנגמרה מלחמת השחרור החליטו להקים כאן עיר לעולים הרבים - את קריית שמונה ועל הגבול הקימו עוד קבוצים ומושבים. שמשנות ה- 70, סובלים מהמצב הבלתי אפשרי של גבול 10 מטר מהבית.
מלבד תעשיה, תיירות ומטעי תפוחים ואפרסקים מגדלים הישובים שחיינים. איך לא - כל ילד נולד עם אבוב ביד ובגיל 3 כבר שוחה כמו צפרדע.
חדרים לקייטנים נמצא בקיבוצים במושבים במטולה או מלון בקריית שמונה.


 תיאור המסלול:

תל חי, מטולה, נחל עיון, נחל חצבני, תל דן מקרית שמונה ניסע צפונה בכביש 90 אחרי כ- 2  ק"מ מצומת המצודות (1)פונים ימינה לתל חי (2), שם נבקר בחצר ובפסל האריה השואג ונספוג משהו מאווירת הגליל בתחילת ההתיישבות, נוכל לבקר גם בכפר גלעדי בבית השומר ומשם נחזור לכביש 90 ונמשיך צפונה לביקור במטולה (3), מושבה שנוסדה בסוף המאה ה - 19 בימי העליה ה - I .  אווירת המושבה נשמרת, שלווה כפרית למרות גדר הגבול המקיף את כל המושבה. לאחר סיור במושבה ניסע אל נקודת ההתחלה בנחל עיון (4)
. הנחל זורם ממערב למושבה והיתה לו השפעה על חיי היום יום, טחנת הקמח ואספקת המים. הנחל משלים את הניגוד בין טבע, ציוץ ציפורים המולת מים זורמים וגבול. מנקודת הסיום בנחל עיון בתנור (5) חוזרים דרומה בכביש 90 עד לצומת המצודות (1), שם פונים שמאלה (מזרחה)
 נוסעים בכביש 99 לכיוון החרמון, עוברים את גשר החצבני ובק"מ ה-5 פונים שמאלה (6) למסעדת דג על הדן לנקודת התחלת ה טיול לחצבני (7) טיול קל וקצר עם אחד מנופי המים היפים ביותר שיש לנו. מנקודת הסיום במרכז המסחרי (8) נמשיך בכביש 99 מזרחה לכיוון החרמון. אחרי שנעבור את הקבוצים דפנה ודן, נפנה שמאלה לכיוון שמורת הדן. משמאל נראה את בית אושיסקין (9) כדאי להיכנס לביקור ** מבית אושיסקין נמשיך בכביש הפנימי עוד כ-ק"מ אל מגרש החניה. של תל דן (10). נבקר בשמורה הנקראת בגלל יופייה "גן עדן". ובחפירה ארכיאולוגית שהוכנה לביקור גם למי שאינו מומחה לאבנים עם הסברים מאירי עיניים וצל בדרך.
** - מי שקונה בבית אושיסקין כרטיס כניסה לתל-דן או לשמורה אחרת כמו חורשת טל, בניאס מוזמן לבקר במוזיאון חינם.מפת המסלול:מקרא: מצודות אושיסקין:
שם שניתן ליישובי צפון עמק החולה, דן, דפנה, ושאר ישוב,
שהוקמו כאן כדי לבסס את אחיזתנו בעמק החולה. זה גם
מקור השם לצומת המובילה אל כביש 99 צומת המצודות.


קרית שמונה:
הישוב העירוני היחיד בעמק, הוקם לאחר קום המדינה ונקרא ע"ש יוסף טרומפלדור וחבריו. המקום הוקם כמעברה והוכרז כעיר ב-1975. תושבי קרית שמונה סבלו כל השנים מהתקפות קטיושות. בעיר, מסעדות מצויינות, מלון, מוזיאון המציג את תולדות העיר, ואוסף ארכיאולוגי, וכל זה ליד נחל עין זהב עם מסלול יפה בפרק הזהב.

עונה מומלצת:
כל השנה.

הוראות בטיחות:
ללכת בשבילים המסומנים, לא להיכנס לנחלים זורמים בעוצמה.

ציוד:
1.5 ליטר מים לאדם, כובע, נעלים נוחות להליכה, משקפי
שמש ואולטרהסול להגנה מפני הקרינה.

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים