| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
פלשת והנגב<<טיולים בארץ<<ראשי
יום חמישי, 09.07.2020
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מסלולי טיול - פלשת והנגב - חולדה הישנה
מאת: צוות FIXTRAVEL
שם המסלול: חולדה הישנה
 
אזור: פלשת והנגב
 
רקע:

 
חולדה הוקמה בימי העליה השניה ומשקפת את השנוי שחל בהתיישבות הציונית לאחר הרצל, שהקים את ההסתדרות הציונית. רכישת הקרקע והחווה היו פעולות יזומות של ההסתדרות הציונית. הוקמה חווה כדוגמת בן -שמן ותל -חי מוקפת חומה ופתוחה אל חצר פנימית. הפועלים נטעו יער זיתים שנקרא ע"ש חוזה המדינה – יער הרצל. גם בחולדה כמו בחוות בן שמן וכינרת, שגו אנשי ההסתדרות הציונית בבחירת המנהל – בחולדה היה זה האגרונום לואי בריטש . המנהל  יליד גרמניה בנה בית מפואר שנקרא בית הרצל. בקומה העליונה הוא שכן ובקומת הקרקע שחציה היה מרתף מצחין גרו הפועלים. ההבדלים הפיזיים שיקפו גם את הבדלי ארץ המוצא. עניין המאפיין ארץ הגירה כישראל בכל שנותיה ותמיד נבע מבורות. אנשי מרכז ומערב אירופה סברו שתרבות אנשי מזרח אירופה נמוכה משלהם והתייחסו אליהם בביטול. נכון שצמחו ענקי רוח כדוגמת איינשטיין, פרוייד  והרצל אך אנשי מזרח אירופה כמו ויצמן, אחד העם ובן גוריון לא היו קוטלי קנים. כיון שגם לא היתה שפת דיבור משותפת נאלצו להחליף את המנהל. יצחק וולקני, מנהלה של חוות בן -שמן ניהל גם את חוות חולדה. גם כאן, כמו בבן –שמן, ידע וולקני לשנות ולהתאים את המשק לצרכים. ראשית גיוון בענפי המשק והוסיף גידולים חקלאיים שונים, כדי שתהיה "עונה בוערת" כל השנה והעבודה בחווה תהיה עצמית ללא פועלים.  כחוקר סקרן שיפר זנים והמציא גזעים ישראליים ע"י תערובת של זנים משובחים מחו"ל עם זנים בלדיים (מקומיים) שהתאימו לתנאי הארץ. כאיש מעמיק חיפש וולקני את שביל הזהב בין הסוציאליזם הצדק החברתי והטבע האנושי להיות קפיטליסטי. הפתרון נמצא בצורת חלוקה ברווחים בין ההנהלה לקבוצת פועלים שנטלה אחריות על ענף חקלאי. קבוצת הרפתנים זכתה בחלק  מהרווח ברפת. הסכוי לרווח ,  דירבן גם את האידיאליסטים של ימי העליה השניה לעבוד ביתר חריצות. מכאן עוד צעד קטן לשילוב בין קפיטליזם לסוציאליזם והוא מושב עובדים שמאגד קבוצת אנשים המתחילים מקו זינוק אחד - אותה מכסת קרקע התחלתית . קיימת בינהם מערכת איזון של עזרה הדדית וערבות הדדית התומכת בחבר שכשל. תומכת באלמנה, אך מאפשרת לפרט החרוץ והמוכשר להתקדם לפי יכולתו. ב – 1922 הקימו אנשי חולדה וחוות בן -שמן את מושב בן- שמן. בחוות חולדה המשיכו להכשיר פועלים. במאורעות 1929 הותקפה חוות חולדה. ההתקפה לא באה בהפתעה. קודם לכן הותקף כפר אוריה . חולדה תוגברה באנשי ההגנה ואפריים צ`יזיק מונה למפקד. בעת מעבר לעמדת הגנה טובה יותר ב"בית הרצל" נהרג אפריים צ`יזיק. המגינים בלמו התקפה של מאות ערבים משולהבים. לעת ערב הגיעו הבריטים ש"דאגו לשלום האזרחים" וצוו לפנות את הישוב. הבריטים  לא אפשרו לקחת את גופת אפרים צ`יזיק. ב – 1931 הגיע לכאן גרעין שהקים את קיבוץ חולדה שהעתיק את מקומו כעבור מספר שנים לגבעה סמוכה. כאן, בחוות חולדה  היה מרכז לפעילות אנשי ההגנה. כאן היתה תחנה מרכזית בקו השילוח שהעביר מים לירושלים הנצורה במלחמת השחרור.

 
אורך המסלול: ½ 1 ק"מ
משך מסלול: ½ 1 ש`
עונה מומלצת: כל השנה
רמת קושי: קל
 
תיאור המסלול:
 
הבאים מהמרכז יגיעו בכביש 40. מרמלה ייסעו לכיוון צומת ביל"ו (1), שם ימשיכו דרומה ובצומת הבאה (2) יפנו שמאלה (מזרחה) וימשיכו בכביש לכיוון חולדה.  כעבור כ – 17 ק"מ  פניה שמאלה אל מרכז שדה חולדה (3). נחנה במגרש החניה (4) נחזור אל הכביש הפנימי. מימין לו ברכת מים עגולה (5) ניתן לעלות עליה לתצפית. מכאן הוזרמו מים לירושלים אחרי שהמתקן שהוביל מים מהירקון פוצץ. מכאן נלך אל מבנה מרובע ללא חלונות (6). הזריזים יטפסו ויגלו שגם זו בריכת אגירה מסוג הבריכות שנבנו לפני השימוש בבטון. עם הרבה דמיון נוכל לשחזר את החווה שחלק מיסודותיה שרדו. לבית הרצל המשוחזר נחזור בסוף המסלול. אנחנו נפנה צפונה אל אנדרטה חולדה (7) שהוקמה לזכרו של אפרים ציז`יק ואחותו שרה. שדרת דקלי הוושינגטוניה (8) מזכירה את הכניסה למקווה- ישראל ואכן בעבר כביש הגישה לחולדה היה מצפון לישוב.  מכאן נלך לנחל שחם. הדרך נעימה בין עצים מצלים. בנחל שחם שתי בארות. באר שחם (9) והבאר העמוקה (10). מכאן נעלה מערבה.
נעבור ליד המחצבה (11) שסיפקה לישוב היהודי אבני בנין, ומכאן נגיע אל בית הרצל המשוחזר כאן נסיים את הסיור ונוכל להנות מצל החורשה.
בית הרצל פתוח לקהל בין השעות 0830-1530 טל. לתיאום ביקור  089414083


אנדרטה חולדה - בתיה לישנסקי פיסלה את האנדרטה ובה  שלוש דמויות: אפרים ציזיק שנהרג במאורעות 1929 על הגנת חולדה  ושרה ציז`יק אחותו של אפרים נהרגה על הגנת תל-חי   ב1920- הדמות השלישית מייצגת את הפועל העברי. בפסל משולבים כלי עבודה חקלאיים קלשון, חרמש וטוריה, ושיבולים המסמלים כי באנו לכבוש את הארץ בעבודה.


באר שחם והבאר העמוקה - באר שחם שהיתה בידי הערבים אשר מכרו את המים לאנשי חולדה . כיוון שאנשי חולדה רצו מקור עצמאי , חפרו באר במורד הנחל. המים נמצאו רק בעומק 190 מ` . עומק בלתי רגיל בימי העליה השניה. המהנדסים הגרמניים שחפרו את הבאר בנו מתקן מיוחד שהעלה את המים , אך כמות המים היתה קטנה ואיכותם גרועה. השתמשו בה רק בעת חרום כאשר הערבים סרבו למכור מים.


בית הרצל - עוד נדבך בפעילות של המועצה לשימור אתרים. ניתן לבקר...
הבית שוחזר על סמך צילומים מהימים ההם . ניתן היה לשחזרו גם לפי התיאור המדויק של הסופר  ס. יזהר "באתם ימים טובים מה לא עשו כדי להוסיף קישוט מה. ארבע פינות הובלטו, כותרת הגג עשויה שיניים מעין מבצר קדם,  סורגי המרפסת מצועצעים וכפופים לנוי, ולחלונות קמרונים . הרי שזה בית נוח יפה , מרווח ... "

מפת המסלול:
 
 
 
מקרא:
 
 

הוראות בטחון: בנחל שחם להיזהר מהחלקה בעונת החורף. יש להיזהר בעת הבערת אש בפיקניק ביער.

 
ציוד: 1.5 ליטר מים לאדם, כובע, נעלים נוחות להליכה, משקפי שמש וקרם הגנה מפני השמש.

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים