| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
ירושלים<<יעדים בעולם<<ראשי
יום חמישי, 19.05.2022
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
ישראל - ירושלים - קדושתה של ירושלים
מאת: צוות FIXTRAVEL
קדושתה של ירושלים ליהדות
 
ירושלים היא העיר הקדושה ביותר ליהדות, בעקבות האמונה הדתית שזהו המקום שבו שוכנת שכינתו של האלוהים ובגלל העובדה שבה פעלו שני בתי המקדש. הראשון באלף הראשון לפני הספירה והשני במאה הראשונה לספירה. האמונה היהודית מציינת עוד, כי אבן השתייה שבה, הייתה המקום עקידת יצחק והסלע שממנו בוסס העולם.

העובדה, שלפי האמונה היהודית, בחר בה אלוהים לשכן את שכינתו ואת שמו, יצרה את השם עיר האלוהים, כפי שזה מוזכר בספר תהילים. ירושלים מוזכרת בתנ"ך 653 פעמים. במשנה, בתלמוד ובתפילות 120 פעמים. בחמישה חומשי תורה היא לא מוזכרת בשמה אלא כמקום שבו יבחר אלוהים לשכן את שמו. 


העיר קשורה בכמה מצוות הלכה: שיש להתפלל לכיוון ירושלים, מצוות העלייה לרגל לירושלים, שלוש פעמים בשנה, בחג הפסח, בחג השבועות ובחג הסוכות; מצוות הבאת ביכורים לירושלים; מצוות הבאת התוצרת החקלאית של השנה הרביעית לשמיטה, כדי לאכול אותה בירושלים - המכונה נטע רבעי; מצוות המעשר השני, כדי לאכול אותו בירושלים (בשנים מסויימות) ולפי דין תורה, יש להביא לדיון בעיות משפטיות חמורות לבית הדין הגדול בירושלים.


קדושתה של ירושלים לנצרות

 
הנצרות התייחסה בראשית דרכה לירושלים ביחס דו ערכי. מצד אחד באתרי העיר הזאת חי ופעל ישו, כמו כנסיית הקבר הקדוש וויה דולורוסה, ומצד שני היא תפסה את חורבן ירושלים, כעונש שהוטל על בני ישראל, בגלל שדחו המשיח ישו. גם כאשר נבנתה ירושלים מחדש, התקופה הביזנטית, כעיר נוצרית נשאר הר הבית חרב, כסמל לחורבן.
דווקא עם כיבושה של ירושלים על ידי המוסלמים עלתה חשיבותה בעיני הנוצרים והם יצאו במסעות הצלב, כדי להוציא אותה מידיהם. לאחר שהצלבנים כבשו את ארץ ישראל מידי המוסלמים, הפכה ירושלים לבירת ממלכת ירושלים הצלבנית, שנכבשה מאוחר יותר שוב על ידי המוסלמים.
בגלל העובדה שברוב התקופות לנוצרים לא הייתה נגישה לירושלים, ובגלל שמרכז הנצרות הקתולי נמצא ברומא, מרבים הנוצרים להשתמש במושג "ירושלים של מעלה". יחד עם זאת היום נחשב בעיני הנוצרים ביקור בירושלים כזכות גדולה.


קדושתה של ירושלים לאיסלאם


בתחילה ציווה מוחמד למוסלמים לפנות בזמן התפילה לעבר ירושלים. אחר כך שינה מוחמד את ההוראה וציווה לפנות בזמן התפילה לעבר מכה בערב הסעודית. מעריכים שהוא עשה כך בגלל חילוקי דעות שהיו לו עם יהודים בחצי האי ערב וגם בגלל העובדה, שמכה הייתה בימיו מוכרת כאתר קדוש יותר מירושלים. יחד עם זאת האיסלאם מכנה את ירושלים ככיוון התפילה הראשון - אולא אל-קיבלתיין, ובמדינה שבערב הסעודית במסגד ד`ו אל-קבלתיין, יש שתי גומחות תפילה, אחת פונה לעבר  ירושלים, והשניה לעבר מכה.
מסגד אל-אקצא, שממנו עלה מוחמד לשמיים כדי לקבל את מצוות התפילה, נזכר בקוראן. ירושלים לא נזכרת באופן מפורש. אבל הפרשנות המוסלמית את מסגד אל-אקצא עם הר הבית בירושלים, ולכן ירושלים קדושה בעיניהם מאוד.
הסונים מייחסים חשיבות קדושה ראשונה למכה, שניה למדינה ושלישית לירושלים ולכן הם מכנים אותה ת`אלת` אל-חרמיין, שפירושו המקום הקדוש השלישי.
במאות ה-7 וה-8 נכבשה ירושלים על ידי המוסלמים והם בנו על הר הבית את המסגדים. מאז עלתה חשיבותה בעיניהם עוד יותר.

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים