| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
ירושלים<<יעדים בעולם<<ראשי
יום ראשון, 22.05.2022
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
ישראל - ירושלים - גיאוגרפיה
מאת: צוות FIXTRAVEL
ירושלים, עיר הבירה של מדינת ישראל, היא העיר הגדולה ביותר במדינת ישראל. עיר בעלת היסטוריה של אלפי שנים, עיר קדושה לשלוש הדתות המונותיאיסטיות, מרכז לעם היהודי, עיר ובה שכונות ותיקות וחדשות, אוכלוסייה הטרוגנית מבחינה לאומית, דתית וחברתית-כלכלית, עיר בעלת משמעויות פוליטיות רבות רגש ועוצמה.

לירושלים שמות רבים. מבין השמות הנפוצים בעברית שי את השמות הבאים: ציון, שלם, עיר השלום, יבוס, עיר דוד, עיר הקודש, עיר האמת, אשת נעורים, גלעד, הר טוב, משוש כל הארץ, יפה נוף, אפרתה, חפצי בה, רבתי עם, מכלל יופי, עליזה, גילה, עיר לא נעזבה, דרושה, גן עדן, עיר של זהב, נווה שאנן, עיר ואם, טבור העולם, איליה קפיטולינה בלטינית.
השם הנפוץ ביותר לירושלים בערבית הוא "אל-קודס". בתרגום התנ"ך והברית החדשה לערבית שמה הוא "אורשלים". בכלי התקשורת הישראליים הממלכתיים, בשפה הערבית, מקובל לצרף את שני השמות: "אורשלים-אל-קודס". סמוך לכיבוש המוסלמי של העיר קראו לה הערבים איליא", שזה קיצור של השם איליה קפיטולינה. בימי הביניים קראו לה הערבים בית אל-מקדס, שזה גלגול השם בית המקדש בעברית. כך קוראים לה הפרסים גם היום.
באנגלית, צרפתית וגרמנית קוראים לה Jerusalem, בספרדית קוראים לה Jerusalén, באיטלקית קוראים לה Gerusalemme.


ירושלים שוכנת בהרי יהודה, בגובה של 650-840 מטר, על קו בין הים התיכון לים המלח, כמות הגשמים השנתית ממוצעת היא כ-600 מ"מ. הקיץ חם ויבש, והחורף קר וגשום ולפעמים אפילו מושלג במשך כמה ימים. הממוצע השנתי של הלחות בירושלים הוא כ-60%.


לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לספטמבר2003 מ בירושלים חיים 688,900 תושבים וקצב הדיול השנתי שלה הוא 1.7%.  ירושלים היא עיר עם אוכלוסייה גדולה ומפוזרת, הנמצאת בגידול מתמיד, והיא לא אחידה מבחינה דמוגרפית חברתית וכלכלית. זו מעורבת ש-68.8% מתושביה יהודים, 30.4 אחוז מתושביה ערבים מוסלמים, 1.8 אחוז מתושביה ערבים נוצרים. היחס בין נשים לגברים הוא 1,015 נשים לכל 1,000 גברים.


ניהול חיי העיר לא קל, היות ויש לה מבנה תעסוקה בעייתי ורמת עוני גבוהה יחסית, כאשר המקביל מפתחים שכונות חדשות. זוהי עיר של פוטנציאל תיירות גדול.


ראש העירייה הוא אויר לופוליאנסקי, ממפלגת יהדות התורה.
השטח המוניציפלי של ירושלים הוא כ-126 אלף דונם, לעומת כ-51 אלף דונם שטחה של תל אביב-יפו, וכ-58 אלף דונם - שטחה של חיפה. עד שנת 1967 – היה שטחה - 38,100 דונם, משנת 1967גדל השטח ל-180 אלף דונם, ומשנת 1993 גדל השטח שוב ל-126,300 דונם.
בשנת 2002 המליצה הוועדה לחקירת גבולות ירושלים, שמינה שר הפנים, על הרחבה נוספת של שטח השיפוט של ירושלים אל עבר שטחים הנמצאים ממערב לעיר בתוך גבולות הקו הירוק.


ירושלים מאופיינת באחוז גבוה של מועסקים בשירותים ציבוריים, קהילתיים ואישיים ובאחוז נמוך, יחסית, של מועסקים בתעשייה, בשירותים פיננסיים ועסקיים, במסחר ובשירותי אוכל והארחה.

האחוז הגבוה של המועסקים בשירותים ציבוריים וקהילתיים, במיוחד במינהל ציבורי, חינוך, שירותי בריאות, רווחה וסעד, נובע מעצם היותה של ירושלים עיר הבירה של מדינת ישראל, המאכלסת את רוב המשרדים הממשלתיים, את האוניברסיטה העברית ואת עיריית ירושלים, שהיא הגדולה ביותר מבין העיריות.

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים