| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
פלשת והנגב<<טיולים בארץ<<ראשי
יום שני, 06.07.2020
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מסלולי טיול - פלשת והנגב - נחל שקמה
מאת: איתמר כהן
שם המסלול: נחל שקמה
 
אזור: פלשת והנגב
 

רקע:
 
מדוע נבחר נחל שקמה, הנמצא בצפון הנגב ובדרום מישור החוף, להיות הראשון מבין מפעלי אגירת השיטפונות של מדינת ישראל?  נחל שקמה מנקז שטח של 750 קמ"ר. תחילתו בהר חברון שגובהו 900 מ`, המשכו בגבעות השפלה העשיות קירטון שאינו מחלחל, והמשכו בצפון מערב הנגב המכוסה בחלקו במשטחי לס שאינם מחלחלים. הפרשי הגובה הניכרים בצרוף שטחים רבים שהחלחול בהם גרוע  גורם לכך שכמות הנגר העילי* היא מעל הממוצע. זו הסיבה שאנשי מקורות החליטו להקים את המפעל הראשון לתפיסת מי שטפונות.
ב – 1958 הקימו את מפעל נחל שקמה הפועל בארבעה שלבים:

א. עוצרים  מי נחל שקמה בעזרת סכר.
ב. מזרימים את מי  השיטפונות אל החולות וכך מסננים את המים.
ג. המים מחלחלים אל החולות. מתחת לחולות יש שכבת חרסית אטומה או מי ים כבדים, כך  שמי הגשם נעצרים במעין אגם תת קרקעי. שם נשמרים המים ללא התאיידות והמלחה.
ד. שאיבת המים המשובחים שנאגרו  והזרמתם אל בתינו. 
בכך יישמו אנשי מקורות את שיטות הנבטים בנגב ושכללו את שיטת האגירה על סמך מידע גיאולוגי מודרני.


* נגר עילי – זרימת מי הגשמים על פני השטח.
 
אורך המסלול: 7 ק"מ
משך מסלול: 6 –5 שעות.
עונה מומלצת: כל השנה. בימים בהם יש סכנת שטפונות לא נבצע את המסלול אך מומלץ לתאם עם מקורות ולחזות במפעל בפעולה.  בחורף ובאביב יש שפע פרחי העונה ומים בלגונות. בקיץ נהנה מהפרות והים.
רמת קושי: בינוני.
 
תיאור המסלול: 

 
המסלול אורך המסלול משך מסלול עונה מומלצת רמת קושי
המסלול הרגלי המלא 7 ק"מ 6 ש` כל השנה. לא בימי גשם כשיש סכנת שטפונות קשה
המסלול הקצר משולב בנסיעה ברכב 2 ק"מ הליכה 3 ש` כל השנה בינוני

המסלול הרגלי המלא: מגיעים בכביש מס 4 עד צומת יד מרדכי (1). ממשיכים ישר לכיוון נתיב העשרה. ופונים ימינה (2). כ –200 מ` מהפניה מתחיל המסלול הרגלי (3). דרך סלולה אל באר ופס ירוק של צמחיה מסמנים את נחל חנין . נלך ממערב לנחל  בכיוון צפונה ואחר כך מערב על גבעת החול (4) ההליכה היא ללא שביל מסומן . נעקוף את עצי השיטה המכחילה . מצפון לגבעה עובר נחל שקמה נגלוש אליו על גבעת החול עד שנגיע לשביל המסומן בכחול בנחל שקמה (5), הנחל עשיר בעצי פרי: תאנים, רימונים, גפנים ושקדים שהם תאווה לחך בחודשי הקיץ. השביל המסומן בכחול עוזב את הנחל (6) ופונה לכיוון כביש זיקים. אם יש בידנו אישור מחברת "מקורות" וליווי מתאים נלך על הסכר הצפון –מזרחי, ובמקביל לשפת המאגר עד שנגיע אל תחנת השאיבה (7) ממנה מזרימים את מי אגם שקמה אל איזור בריכות החלחול. נגיע אל סכר העפר המערבי (9), ומשם נגיע אל השביל המסומן בכחול (10) הקטע האחרון של השביל המסומן מתחיל כ – 50 מ` לפני הכניסה לחוף זיקים . סימון ראשון על תמרור ליד הכביש הסימון השני צפונה משם בחולות . המסלול עובר באזור של ברכות מי תהום ומים זורמים, בצל עצי שיטה ואשל. נתקדם לאורך האפיק עד לחוף זיקים (11) .
אם אין לנו אישור מתאים נלך או ניסע לאורך הכביש לחוף זיקים, ובנקודה (10) לפני הכניסה לחוף הרחצה , נמשיך בשביל המסומן בכחול כמתואר לעיל.


המסלול הקצר משולב בנסיעה ברכב: מגיעים בכביש מס 4 עד צומת יד מרדכי (1) פונים אל חוף זיקים (12) עוברים את קיבוץ כרמיה ואחרי נסיעה של ק"מ יש פניה שמאלה בדרך עפר שם יתחיל מסלולינו אם יש בידנו אישור של מקורות . נלך בדרך העפר המסומנת בכחול עד לנחל שקמה (6)
נלך על הסכר הצפון –מזרחי, ובמקביל לשפת המאגר עד שנגיע אל תחנת השאיבה (7) ממנה מזרימים את מי אגם שקמה אל איזור בריכות החלחול. נגיע אל סכר העפר המערבי (9), ומשם נגיע אל השביל המסומן בכחול (10) הקטע האחרון של השביל המסומן מתחיל כ – 50 מ` לפני הכניסה לחוף זיקים . סימון ראשון על תמרור ליד הכביש הסימון השני צפונה משם בחולות . המסלול עובר באזור של ברכות מי תהום ומים זורמים, בצל עצי שיטה ואשל. נתקדם לאורך האפיק עד לחוף זיקים (11) אם אין אשור מתאים נמשיך לכיוון חוף זיקים ונתחיל את המסלול בנקודה 10.

 

מפת המסלול:
 
 
 
מקרא:
 


הוראות בטחון: מדרום לנחל שטח אימונים של צה"ל. באיזור מפעל נחל שקמה אין לסייר כלל למעט בתיאום עם מקורות.

 
ציוד: 1.5 ליטר מים לאדם, כובע, נעלים נוחות להליכה, משקפי שמש וקרם הגנה מפני השמש.

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים