| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
פלשת והנגב<<טיולים בארץ<<ראשי
יום חמישי, 09.07.2020
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מסלולי טיול - פלשת והנגב - ניצנים ופארק ניצנים
מאת: איתמר כהן
שם המסלול: ניצנים ופארק ניצנים
 
אזור: פלשת והנגב
 

רקע:
 
קבוץ ניצנים הוקם ב – 1943 ע"י חברי הנוער הציוני מרומניה ופולין. הקבוץ נבנה בימים שאחרי ועדת פיל, מתוך מחשבה ללכת דרומה ואל החוף. ניצנים הוקמה בלב ישובים ערביים בין אשדוד ואשקלון שהיו אז ערים ערביות. הישוב הוקם במרחק 5 ק"מ מהחוף, כי רק בסביבה זו היו אדמות ראויות לחקלאות. בתוך חלקת האדמה היה בית מפואר של אפנדי ערבי, המתיישבים קראו לו "הארמון", ובו שכנו בימים הראשונים לפני שהקימו מבני משק. ב – 4.3.1947 הגיעה  לחוף אוניית  המעפילים "סוזנה" (שמה הוסב לשבתאי לודז`ינסקי), ומקיבוץ ניצנים הגיע סיוע לקליטת המעפילים. הבריטים שגילו את המתרחש עצרו את המעפילים ואת אנשי הישובים במחנה הבריטי  הסמוך לקיבוץ.
לפי תוכנית החלוקה לא נכללה ניצנים בתחום המדינה אך הוחלט לא לעזוב אף נקודה עברית. המצב בדרכים אל הקיבוץ היה קשה ובשלב מסוים הוחלט לפנות את הנשים והילדים אל באר טוביה. הצבא המצרי שהיה בדרכו לתל אביב עבר את קיבוץ ניצנים אך נעצר בגשר עד הלום. כעבור כמה ימים נשלחו שלושה גדודים, בסיוע תותחים ומטוסים, לכבוש את הקיבוץ בו היו 140 מגינים. עם נשק דל שכלל 75 רובים כמה מקלעים ונשק אנטי טנקי יחיד. המצרים, למודי ניסיון בטקטיקת ההגנה של הישובים היהודים, לא שלחו חיל רגלים בראש הכוח אלא טנקים . ההתקפה הראשונה של המצרים נכשלה. בהתקפה השניה פרצו אל גבעת המכלים ומשם אל עמדת חדר האוכל. בשעה 15.00 הגיעו "לארמון". היו כבר 33 הרוגים ופצועים דרכי בריחה מהמשק נחסמו. תגבורת מבחוץ לא הגיעה, לכן החליט המפקד אברהם להיכנע. יצאה עמו הקשרית מירה בן-ארי. אם, שהייתה יכולה להתפנות מהמשק עם תינוקה, אך ידעה שבתור קשרית היא חיונית בניצנים. המצרים ירו במפקד ומירה שלפה אקדח והרגה את המפקד המצרי. גם היא נורתה. לבסוף הוסכם על כניעה ו - 100 אנשי הישוב, חלקם הניכר פצועים, נלקחו בשבי.
אבא קובנר מאנשי "גבעתי" כתב למחרת הקרב דף קרבי לחיילים. בדף הוא  מגנה את הכניעה. (אצטט מספר שורות )  "עדיין חסר הדו"ח המהימן, טרם הגיעו לידינו כל הפרטים הנותנים רשות לערוך סכום קרבי. לא כל שכן לחרוץ משפט… "  "…אך הכרח להגיד כבר עכשיו לנוכח הסכנות הבאות – נפילת ניצנים היא כישלון, והכישלון לא בנפילת הנקודה…"  "…שעת הכניעה של ניצנים היא שעה של צער ושל חשבון נוקב, וחשבון נפש מלא אומר : בית – אין מגינים על תנאי ...טוב ליפול בחפירות הבית מליפול בידי אויב רצחני.  להיכנע כל עוד חי הגוף והכדור נושם במחסנית – חרפה היא. לצאת לשבי הפולש – חרפה ומוות "
אבא קובנר, ממורדי גטו ורשה, מיהר לחרוץ משפט. זו הייתה דעתו. שגם כאשר המצב אבוד, המשק מכותר, חצי מהכוח הרוג או פצוע, מבחוץ לא מגיעה העזרה הנדרשת וההכרחית . גם אז לא נכנעים.  אבא קובנר מודה שאין לו רשות לחרוץ משפט. הוא גם הודה שהוא עושה זאת
"לנוכח הסכנות הבאות" חשוב היה לו להבהיר לישובים אחרים שזו מלחמה על הבית ונדרשת לחימה עקשנית ולעיתים לא הגיונית. חשוב היה לו לעצור נפילת ישובים נוספים.
לגבי חברי ניצנים היתה בכך פגיעה אנושה. הם איבדו את משקם, מחצית חברות הקיבוץ נותרו אלמנות והילדים יתומים. לימים נחקרה הפרשה והסתבר שמפקד ניצנים אברהם שוורצמן פעל נכון ובאחריות. לא היה טעם לאפשר טבח. כיוון שלא הגיע הסיוע הדרוש ולא היתה דרך נסיגה, הוא נאלץ להיכנע. הקבוץ זכה במכתב הוקרה מאת דוד בן גוריון ובנס הקוממיות שניתן כציון לשבח לישובים שעמדו במערכה.
לאחר המלחמה חזרו אנשי ניצנים והקימו את ישובם ממזרח לכביש לאשקלון. במקום הקבוץ הישן הוקם בית ספר חקלאי ימי. היום יש בשטח הקבוץ הישן בית ספר שדה  וישוב קהילתי.

 
המסלול אורך המסלול משך מסלול עונה מומלצת רמת קושי
המסלול השלם מבית הקברות עד חוף הים * 5 ק"מ 5 ש` כל השנה ( בקיץ ללכת בשעות קרירות ) בינוני
סיור בכפר הנוער ניצנים ומשם
נסיעה אל חוף הים *
נקודת התחלת סיור רגלי בבית הקברות (5) רכב אוסף ב"ארמון"
(8) ומשם נסיעה ברכב אל חוף הרחצה (13) ואל חדר ההנצחה בקיבוץ ניצנים (14)
1 ק"מ ½ 1 כל השנה קל


* מומלץ לבקר בחדר ההנצחה בקיבוץ ניצנים בכל סיור ( טלפון לתאום ביקור – 08-6754625 ). אפשר לבקר במוזיאון לפני הסיור או בסיום. 
 

 
תיאור המסלול: 
 

נגיע מכיוון אשדוד בכביש מס` 4. בק"מ ה –72 נפנה ימינה (1) לכיוון פארק ניצנים. בצומת הראשונה (2) נפנה ימינה. נעבור את הכניסה לבי"ס שדה שקמים (11) ולפני שער הכניסה אל כפר הנוער (3) נפנה ימינה אל דרך עפר המקבילה לגדר הכפר. בצומת דרכי עפר (4) נפנה שמאלה ונגיע אל בית הקברות של ניצנים. לאחר ביקור בקבר האחים נחזור עם הרכב וניכנס אל כפר הנוער (3) נעצור מעט אחרי  גבעת המכלים * (8) ברחבה שלפני ביה"ס ומכאן נתחיל במסלול הרגלי בגבעת המיכלים  . מכאן פרצו המצרים אל המשק. אנשי ניצנים נסוגו אל חדר האוכל ומשם ל"ארמון". אנחנו נלך אל הארמון בשטח פתוח . נחלוף ליד שדירת פיקוסים יפה (9) . משם דרך עפר דרומה המוליכה אל ה"ארמון" (10). נחלוף ליד שורת אזבסטונים נעבור בשקט בלי להפריע לדיירים. מה"ארמון" נמשיך לפי סימון שביל כחול מערבה אל חורשת אקליפטוסים  שניטעה בביצה. בחורפים גשומים חוזרים לכאן המים ויש מקומות בהם גדל גומא. נוכל ללכת מעט דרומה מהשביל כדי לא להחמיץ דיונה נהדרת (13) נבחין בלטאות וחיפושיות שחורות ששמן שחאוריות, ברי המזל יפגשו בצבאים, והחוקרים יחכו ללילה לפגוש בשועלים ונברנים כמו גרבילים וירבועים. נחצה את דרך הבארות (14). השביל המסומן יעלה אותנו אל רכס כורכר שרובו מכוסה בחול. ברגע שנבחין בים נחפש שביל דרומה. השביל מוליך אל תצפית חובה !! (15) שורה של "פיורדים" מתגלה במלוא יופייה. אלו מי התהום שנתגלו בעקבות חציבת הכורכר. בעבר שחינו כאן. היום יש איסור כיוון שנמשכת עבודת כרית הכורכר. נחזור לשביל המסומן ונלך אל הים (16). בדרך נוכל להבחין בשרידי דקלים שגודלו כאן בגלל מי התהום הגבוהים.
 
   גבעת המיכלים היא הגבעה בה הוקמו מאגרי המים למחנה הבריטי הסמוך. כשפינו
 
אפשריות נוספות לטיול :
 1. להתחיל את המסלול בבית ספר שדה – ה"ארמון" .
 2. אחרי התצפית אל הבריכות לרדת אל הבריכות , ללכת לאורכן . הרכב ימתין בכביש אל חוף הים ליד הפניה למחציבה ולדרך הבארות.

 בית הקברות - קברים ראשונים הם לזכרם של חברי קיבוץ שנפלו בהתנכלויות של ערבים בשנים שקדמו למלחמת השחרור. בקבר האחים לזכר 33 הנופלים בעת כיבוש ניצנים, נבחין בקבר אלמוני של עולה חדש שהגיע לבדו ואיש לא ידע את שמו . בקבר אחר מופיע רק שם, מעבר לזה לא ידעו פרטים על הלוחם . בתחריט מירה הקשרית תומכת במפקד אברהם. שער בית הקברות החדש מספר את ספורה של ניצנים.


גבעת המכלים - מכלי המים היו חלק מהמחנה הבריטי אך כשעזבו הבריטים ספחו אנשי ניצנים את הגבעה החשובה לקיבוץ . מכאן היתה תצפית אל הכביש וכאן ניתן היה לאגור מים.


ה"ארמון" הארמון היה בית האפנדי ( האדון) ממנו נקנו אדמות ניצנים . כאן גרו אנשי הקיבוץ בימים הראשונים. במהלך כיבוש ניצנים הארמון היתה עמדת ההגנה האחרונה. לפני 20 שנה שופץ המבנה והפך ל"בית ספר שדה" של החברה להגנת הטבע. ליד הארמון הוקמה אנדרטה לזכרה של מירה בן ארי ובעקבות מירה הוקם ממערב אתר ההנצחה של חיל הנשים בצה"ל . אמפיתאטרון קטן ופסל מרשים עם דמויות נשים. 

 
מפת המסלול:
 
 
 
מקרא: 


 
הערה: הכניסה לחוף הים כרוכה בתשלום.
 
הוראות בטחון: אנו מטיילים בשטח פרטי של "בית ספר שדה" וכפר הנוער ניצנים*אסור להיכנס אל בריכות המים המתוקים שבשטח מחציבת ניצנים.
*בבעלות גורמים פרטיים שהקימו בחלק מהשטח ישוב קהילתי "ניצן.

 
ציוד: 1.5 ליטר מים לאדם , כובע , נעלים נוחות להליכה , משקפי שמש וקרם הגנה מפני השמש.

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים