| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
ראשי
יום חמישי, 09.07.2020
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מסלולי טיול - פלשת והנגב - נגבה
מאת: איתמר כהן
שם המסלול: נגבה
 
אזור: פלשת והנגב
 
רקע:

 
"דובי היה מפקד בגבעתי. בדיוק כאשר עמד לעזוב את נגבה החלה הפצצה מצרית. הוא דהר לאחור, קפץ מהג`יפ  לתפוס מחסה בעמדה הקדמית. השומר נחרד למשמע הרעש הפתאומי -- מי שם ! --- זה אני דובי  - ומי אתה? – זו את?- אני נורית  --תגידי אין לכם יותר בחורים, שמציבים בחורה בעמדה הקיצונית ביותר של המשק מול מפלצת?( משטרת עיראק סואידאן ) ---מה יש אנחנו פחות טובות ? אני התנדבתי כי הבחורים היו מתים מעייפות אחרי שלוש יממות שלא עצמו עין  ---תגידי את חברת משק ? --- לא אני מחברת הנוער. ( נוער עולה שנקלט בקיבוץ )  אז איך זה שקוראים לך נורית ?  ---קראו לי בלומה וכאן המדריך הציע נורית.
 --- דווקא שנוי לטובה -- - למה ? בלומה זה שם יפה, בלומה זה פרח. –- תגידי את לא מפחדת מהמטוסים ?   --- בהתחלה לא פחדתי אבל אתמול כשראיתי את שחורקה מוטלת קרועה מההפגזה אני מאוד פוחדת זה היה נורא. --תגידי שחורקה היא חברת משק     ---לא ! שחורקה היא פרה שאני מאוד אהבתי." (מעובד לפי "פנים מול פנים"  מאת אבא קובנר).

ב – 1937 פורסמה הצעת החלוקה הידועה בשם העומד בראשה "ועדת פיל " הוועדה הועידה את הנגב למדינה הערבית. ההנהגה הציונית לא אהבה את ההצעה אך קבלה אותה. הערבים דחו אותה ואנו נערכנו לקראת הוועדה הבאה. אחת המסקנות היתה שיש ליישב את הנגב. עד אז גבולה הדרומי של הארץ היה בבאר טוביה. הראשונה לתנופת ההתיישבות היתה נגבה. הישוב הוקם כישוב חומה ומגדל ב – ,1939 ושמו סימל את מגמת ההתיישבות – נגבה. אחריו החלה התיישבות שנמשכה כל שנות מלחמת העולם השניה ושיאה: 11 הנקודות שהוקמו בלילה אחד. ואכן ועדת החלוקה של 1947 כללה את הנגב בתחומה של מדינת ישראל.
במלחמת השחרור עמדה נגבה מול הצבא המצרי שתקף אותה בחי"ר , טנקים, תותחים , מרגמות ומטוסים. עמידת הגבורה של נגבה הפכה לסמל. 140 מגינים עם 80 רובים לא נטשו את הישוב שנהרס כולו. הסיפור של אבא קובנר מצביע על הסיבה. למרות הפחד עמדה בלומה העולה החדשה, נערה יפה כמו פרח, בעמדה הקיצונית ללא חשבון כי כך מתבקש, כדי שהחברים ינוחו לקראת הקרב הבא. דובי מסמל את עזרתה של גבעתי  שהלמה במצרים באגפים והביאה בסופו של דבר לנסיגת הצבא המצרי. נגבה  התכוננה  לקרב הגנה. הוכנו עמדות חפורות, ובנוסף הכינו אנשי נגבה  500 בקבוקי מולוטוב.  כשהגיעו טנקים מצריים לחצר המשק היו ברור למגינים שיש להבריח את הטנקים, נזרקו בקבוקי מולוטוב, הופעל נשק אנטי -טנקי פיאט ומול הנחישות החל הטנק הראשון לסגת.   44 איש נהרגו בהגנת הישוב וסביבתו  ובהם מפקד נגבה יצחק דובנו או בכינוי המחתרתי "יואב". נגבה היום קבוץ המתבסס על חקלאות, תעשיית בגדים ותיירות, הכוללת אירוח כפרי ומוזיאון פתוח.

 
אורך המסלול: ביקור באתר.
משך מסלול: שעה.
עונה מומלצת: כל השנה

רמת קושי: קל
 
תיאור המסלול:
 
הבאים מכביש מס 4 יפנו שמאלה בצומת ברכיה (1) לכיוון קריית- גת . כעבור 8 ק"מ יפנו שמאלה אל נגבה (2) את הרכב יעזבו ליד מגרש החניה של הקיבוץ (3) מומלץ ביותר לתאם הדרכה במקום כי האתרים מקבלים צבע אחר, נשמעים הספורים האמיתיים שאינם רשומים בספרי ההיסטוריה וחלקם פרי מחקר של שנים . המדריך יסייר עמכם  במקום השחזור של חומה ומגדל , מגדל המים ובית הקברות הצבאי שבמרכזו אנדרטה מעשה הפסל רפפורט. למתעניינים ירחיב המדריך את הסיור לסביבות נגבה ובהם גבעה 105 המוקדשת לתומר ותום שנפלו באסון המסוקים ונבחרה כי ממנה יצאו שועלי שמשון לתקוף את הצבא המצרי מהאגף.
מעל גבעה זו נבין מה היתה הבעיה בהגנת נגבה שכמו ירושלים גבעות סביב לה.


מפת המסלול:
 
 
 
מקרא:
 


הערה: טלפון לתיאום ביקור:

 08-6774312  או 08-6774312


הוראות בטחון: אין הוראות מיוחדות.

 
ציוד: 1.5 ליטר מים לאדם, כובע, נעלים נוחות להליכה, משקפי שמש וקרם הגנה מפני השמש.

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים