| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
הנגב ואילת<<טיולים בארץ<<ראשי
יום שני, 06.07.2020
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מסלולי טיול - הנגב ואילת - פארק תמנע
מאת: צוות FIXTRAVEL
שם המסלול: פארק תמנע
 
אזור: הנגב ואילת


רקע:
 
סיפור אהבה ידוע ומוכר. חי לו זוג מאושר הוא מר נחושת והיא הגברת גופרה את ביתם צבעו בטורקיז. אך בלהט האהבה הגיע מחזר מתלהב הברזל שחטף את הגופרה. הנחושת שקע ביאוש מר. ספור זה התרחש ליד מדורה לפני 6000 שנה וכך החלה תקופה המכונה בפי הארכיאולוגים תקופת הנחושת. זו היתה מהפיכה חומרית רבת משמעות המצביעה על יכולת טכנולוגית מופלאה עוד לפני המצאת הכתב.  כלי נחושת החליפו כלי אבן או כלים שנוצרו מחומרים טבעיים כמו עצמות או פרי. הפקת הנחושת הנו תהליך די מסובך , הנעשה בשלושה שלבים :

1. כרית חומר הגלם שהוא אבן חול בצבע טורקיז בה יש ריכוז גבוה של מלח נחושת גופרתית.
2. כתישה ומיון להגדלת ריכוז מלח הנחושת .
3. תהליך כימי הנעשה בתנור אליו מוכנסים מלח נחושת גופרתית ,  ברזל או פחמן שתופסים את מקום הנחושת במלח הגופרה . ( הם מחזרים פעילים יותר ) הנחושת ש"סולקה" מבן זוגה הגופרה, כבדה ושוקעת בתחתית התערובת .    
(ברזל + גופרת נחושת ב – 1200 מעלות הופך לנחושת + גופרת ברזל )

 Fe + CuSo4 =  Cu + FeSo4

במאה ה – 12 לפנה"ס התארגנו משלחות כרייה ממצרים. בתחילה סברו החוקרים כי היו אלה עבדים אך עדויות מאשרות כי התארגנו משלחות של הרפתקנים שעבדו בשיטת הפרמיות. עבור ארגון השיירה והאמצעים נדרשו לשלם לשלטונות במכסה של ככרות נחושת . כל מה שהצליחו להפיק מעבר למכסה היה הרווח שלהם. המשלחות עבדו בתמנע רק בעונת החורף הקרירה יחסית . ישנן עדויות על משלחות שלא חזרו בזמן,  הן רצו להרוויח יותר אך נקלעו לתקופה חמה ובדרכם למצרים מתו בחום ובצמא. בחפירות הארכיאולוגיות נחשף אזור המכרות . בתחילה חפרו בעורקים שנתגלו בואדיות , מאוחר יותר ירדו עם פירים לשכבות העשירות בגופרת הנחושת. בסמוך לפטריה המפורסמת נתגלה אחד מאזורי ההפקה . מקום כתישת הנחושת וההפקה בתנורים. ובלי אמונה אי אפשר. ליד עמודי שלמה התגלה מקדש לאלת המכרות המצרי חתחור. באתר אחר נתגלו ציורי סלע "המרכבות" שגם בהם יש יסודות פולחניים. כרית הנחושת נעשתה בתמנע במשך 6000 עד להקמת המפעל המודרני בימנו. מפעל שנסגר בגלל רווחיות נמוכה.
 
משך המסלול: 2-3 שעות
עונה מומלצת: סתיו , חורף ואביב.
דרגת קושי: קל עד בינוני.


תאור המסלול:

 
בין הק"מ ה – 38  ל – 39 על כביש הערבה פונים מערבה (1)  אל פארק תמנע.
נחנה ליד הכניסה לפארק (2)  יש שירותים מסודרים וסרטון הסבר מצוין. ניסע מערבה אל הפארק ובפניה הראשונה (3) נפנה ימינה לעבר שלושה אתרים: המרכבות, הפטריה והקשתות .נפנה ימינה (4) אל ציורי הקיר במרכבות (5). נלך לפי השביל ונהנה מציורי הקיר הפרמיטיביים שצוירו על אבני החול.. נחזור אל הצומת (4) ונמשיך אל אתר הקשתות (6). שביל מסודר חצים ברורים יוביל אותנו אל הקשתות ואתר הכרייה . כבר בתחילת הדרך נבחין בבורות כריה אנכיים שהובילו לשכבת מלח נחושת . אחרי סיור של כ – ¾ שעה נשוב למכונית ונחזור מזרחה אל אתר הפטריה (7) . צורה יפה של אבן חול שנוצרה מבליה מהירה יותר של השכבה התחתונה . בסמוך לפטריה במקומות המגודרים נמצאו מתקני הפקת נחושת . מכאן נמשיך אל עמודי שלמה. נחזור אל הצומת (3) ונפנה ימינה ומיד במזלג הכבישים נבחר בשמאלי אל עמוד שלמה (8)  נטפס במדרגות לראות את הציור לאלה חתחור. הציור לא ברור אך הטיפוס בנוף המדהים הוא פצויי למאמץ . מכאן נרד אל שרידי המקדש המצרי ונשוב אל המכונית. נסיים בנוחה ליד האגם (9). כדאי לברר אם יש הצגה של הפקת נחושת . בכל מקרה ניתן לקבל בקבוקים ולהכין בקבוק חול צבעוני.


מפת המסלול:
 
 
 
מקרא:
 


כללי בטיחות: לחבוש כובע ולשתות הרבה מים, ללכת בשבילים המסומנים.


ציוד: 1.5 ל` מים לאדם, כובע, נעלים נוחות להליכה, אולטרסול.

 
 הערה: הכניסה בתשלום (גבוה למדי וחבל שאינו כולל חזיון אור קולי וביקור בשחזור אוהל מועד,  עבורם נגבה תשלום נוסף).

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים