| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
הנגב ואילת<<טיולים בארץ<<ראשי
שבת, 28.11.2020
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מסלולי טיול - הנגב ואילת - נחל גוב
מאת: איתמר כהן
שם המסלול: נחל גוב
 
אזור: הנגב ואילת
 

רקע:
 
נחל קצר שתחילתו בחלק הדרומי של רכס חצירה בו נמצא המכתש הקטן. בשלוחות היורדות מדרום ומצפון לו  נמצא מעלה עקרבים. מדרום לו מעלה עקרבים הרומי ומצפון לו מעלה עקרבים המודרני מימי הבריטים. הנחל מתחיל במתינות אך כעבור 700 מ` רמז ראשון לצפוי לנו. מכשול ראשון . מפל יבש שיש לעקוף. כעבור 700 מ` נוספים מפל יבש שגובהו 40 מ`. שוב מעקף. בהמשך מסלול נוח למדי עם "פסול" טבעי  על מדרונות ההרים העשוי מסלעי הגיר הקשים. כעבור 1.5 ק"מ מתברר מקור שם הנחל. אכן הגענו אל גוב האריות. לעזרתנו באה רשות שמורות הטבע והתקינה חבלים , סולמות אך עדיין הותירה מקום לאקרובטיקה, במיוחד בימים בהם גבי הנחל מלאים מים שיש לצלוח אותם בשחיה.
 
מעלה עקרבים – אחד המקומות בהם ניתן היה לרדת אל הערבה היה מעלה עקרבים. המעלה מוזכר במקרא  בתיאור גבולו הדרומי ל שבט יהודה " מן הלשון הפונה נגבה ויצא .... למעלה עקרבים.. ועלה מנגב לקדש ברנע "( יהושע ט"ו 3,4 ) הרומאים היו הראשונים שסללו את המעלה. אורכו של המעלה הרומי 1900 מ` אך כדי להקטין את השיפועים בנו פיתולים והאריכו את הדרך ל – 2500 מ`. במקומות בהם היה עדיין שיפוע גדול של כ – 30% בנו מדרגות. דבר המחזק את טענת החוקרים שבתקפה הרומית שיירות המסחר נעו על בהמות עם שקיים וללא כרכרות, עמם קשה היה לעלות מדרגות. ב- 1927 בנו הבריטים את מעלה עקרבים מצפון לנחל גוב. 18 פיתולים חדים ומסוכנים אפשרו לרכב להתגבר על הפרש גובה של 320 מ`. עד סלילת הכביש לסדום זו היתה הדרך היחידה לרדת לערבה לאילת או צפונה לסדום ועין גדי. במרץ 1954 לאחר חזרה מחגיגות 5 שנים לאילת בוצע כאן מארב לאוטובוס ע"י חוליית מסתננים מירדן. כמעט כל נוסעי האוטובוס נהרגו.

אורך המסלול: 3-4 ק"מ
משך המסלול: 4-8 ש`(בהתאם לגודל הקבוצה ומספר הקבוצות האחרות שהגיעו לנחל)
עונה מומלצת: נובמבר עד סוף מרץ.
דרגת קושי: מטיבי לכת


תאור המסלול:

למגיעים מדימונה. פונים דרומה לכיוון אורון בצומת רתמים. לאחר 9 ק"מ פונים שמאלה לכיוון מעלה עקרבים (1) אחרי 10 ק"מ הסתעפות דרכים . נפנה ימינה לכיוון מעלה עקרבים (2) נסע עוד ½ 2 ק"מ ונגיע לתחילת המסלול. שלט ברור ומדרגות הם סימן לעליה אל מצפה בו נתחיל את המסלול (3). מהמצפה מראה אל נחל צין. הר צין. ובימים בהירים מבט יפה אל הרי אדום. כאן הזדמנות לשמוע את ספור פגוע מחבלים באוטובוס שחזר מחגיגות 5 שנים לאילת בשנת 1954 !!

תחילת המסלול נוח ומתון. כעבור 700 מ` ישנה ירידה תלולה למדי אל הנחל וכעבור עוד 700 מ` מפל של 40 מ` (4) אותו נעקוף מכיוון דרום מערב (לפי סימון השביל הירוק) כעבור 1.5 ק"מ נגיע אל המסלול האתגרי (5). במקרי חירום ניתן לעקוף את המסלול הקשה בשביל משמאל המסומן בצבע שחור. ולחזור אל השביל  הירוק אחרי הסולמות והחבלים. (6) . כעבור 700 מ` עולים מהנחל בשביל המסומן בכחול (7) נעלה עליה קצרה שם ימתין הרכב האוסף (8)
הוראות לרכב האוסף: יש להמשיך מנקודת ההתחלה (3) עם הכביש . לרדת בזהירות את מעלה עקרבים ולחכות למטיילים בתחתית מעלה עקרבים (8)


מפת המסלול:
 
 
 
מקרא:
 
 

כללי בטיחות: לוודא בבי"ס חציבה אם החבלים תקינים ומה מצב גבי המים , להולכים במסלול הקצר
1. להשתדל לא לעשות אותו . 2. לא לדרדר אבנים בשום פנים.לכן  לא לעקוף אחד את השני וללכת רק בחלק הימני של השביל כדי לא לדרדר בטעות אבן שיכולה לפגוע במטיילים למטה !!! להקפיד שבזמן המתנה כולם ישבו מעל השביל.

 
ציוד:  3  ל` מים לאדם , כובע , נעלים נוחות להליכה , אולטרסול , פנס.

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים