| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
יפן<<יעדים בעולם<<ראשי
יום חמישי, 19.05.2022
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
יפן - היסטוריה
מאת: צוות FIXTRAVEL
המתיישבים הראשונים ביפן הגיעו מקוריאה וסיביר לפני כ-30 אלף שנה. הם חצו את הגשר היבשתי כאשר עדיין לא היה ים שהפריד בין איי יפן ליבשת. המתיישבים הראשונים ביפן היו דייגים, ציידים ומלקטי מזון. מאוחר יותר היגרו לכאן מהגרים מהפיליפינים ומאיי פולינז והתערו בתושבים הקדומים יותר.
עד שנת 300 לספירה פעלו ביפן מאות ממלכות. באותה שנה החלה ממלכת יאמאטו לאחד את המדינה כולה, באמצעות כיבושים וכריתת בריתות, איחוד, שהחל באי הונשו והסתיים בשאר איי יפן.  באמצע המאה ה-6 קיבלה יפן מסין את הכתב הסיני ואת דת הבודהיזם. היריבות עם השינטו המסורתית, הסתיימה לאחר שיפן אימצה את האלילים של דת השינטו כצורות ההתגשמות של בודהה.


במאה ה-6 וה-7 הגבירו קיסרי יאמאטו את כוחם, באמצעות מנגנון שלטוני-פקידותי ופירוק האחוזות הגדולות של האצילים, שהיו במידה רבה עצמאיים למחצה.  היציבות של הממלכה היפנית התייצבה, פחות או יותר, בתחילת המאה ה-9, לאחר ההשתלטות על בני האיינו, תושביה הילידיים של יפן.
יחד עם זאת, כבר במאה ה-8, כאשר גברו הסכסוכים בחצר קיסרי יפן, שהזניחו את השלטון, החלו בעלי האחוזות הגדולות להעסיק שומרי ראש – סמוראים, שהפכו מהר מאוד לאצולת לוחמים, שלא הייתה כפופה לשלטון המרכזי, ושנלחמה להגנת על השלטון במחוזות שבשליטתה.


במאה ה-9 איבדו קיסרי יפן את כוחם והשלטון המעשי עבר לידי משפחת האצולה פוג`יווארה. שלטונה נמשך עד אשר הסמוראים החלו להפעיל לחץ על הבירה הייאן, שהיא קיוטו של ימינו. הלחץ גבר עד שבני משפחת טאירה סילקו את בני פוג`יווארה מהשלטון. הם שלטו תקופה קצרה וב-1185, תפסה משפחת מינאמוטו את השלטון ביפן. ראש המשפחה, מינאמוטו יוריטומו, התקדם לדרגת מצביא – שוגון והקים את מפקדתו בקאמאקורה. הקיסר הרשמי המשיך לשהות בקיוטו. השתלטות משפחת מינאמוטו מציינת את ראשית תקופת ימי הביניים של יפן, של שלטון פאודלי, כאשר השלטון עבר בירושה משוגון לשוגון, שהשליט את מרותו באמצעות וסלים, שנקראו גוקנין. הקיסר נחשב לקדוש מאוד, אבל נותר ללא סמכויות שלטוניות.


במאה ה-14 נחלש מאוד השלטון המרכזי של יפן, בעקבות המלחמות עם המונגולים, ובמאה ה-15 התדרדרה המדינה ל-100 שנות אנרכיה ומלחמות פנימיות. בתקופה זו החלה התפשטות מהירה וללא הפרעות של הנצרות ביפן.
במאה ה-16 מינה עצמו אייסו, ממשפחת טוקוגאווה, לשוגון והשתלט על יפן. את הבירה לאדו, שהיא טוקיו של היום. הקיסר נשאר ללא סמכויות. תחת שלטון בית טוקוגאווה זכתה יפן לשלום ויציבות. אבל המשפחה השלטת שהתנגדה לשינויים וכדי למנוע אותם דוכאו הנוצרים באכזריות, הוטל בידוד על העם היפני, שנאסר עליו לטייל אל מחוץ למדינתו ועל אוניות זרים נאסר לעגון בחופי המדינה. על מעט הזרים שכן ביקרו ביפן הוטל פיקוח חמור. המשפחה גם החשיבה מאוד את חוקי הנאמנות והציות העיוור, ללא שאלות לאנשי השררה והשלטון. תכונה שנשארה עד היום כמאפיינת מאוד את היפנים.


את הבידוד היפני שברו לראשונה ב-1854 כמה ספינות מלחמה אמריקניות שנכנסו למפרץ טוקיו וכפו על השוגון לפתוח את שערי יפן לעולם. מצד אחד פגע מאוד המעשה בגאווה היפנית, אך מצד שני התחזקה ביפן התנועה הרפורמית, שהחל להיאבק כדי להשתית במדינה יסודות מערביים. ב-1898 הם הצליחו להדיח את השוגון ולמנות את הקיסר מייג`י לשליט יפן. והקיסר מייג`י החזיר לעצמו את השליטה בענייני המדינה. בעזרת אצילים שפעלו בשמו כוננה ב-1889 חוקה במתכונת מערבית והוחזרו ליפן ערכיה המסורתיים. הכלכה והצבא אורגנו מחדש על בסיסים מודרניים, ובתוך תקופה קצרה הפכה יפן ממדינה פאודלית חשוכה למדינה מודרנית בעלת עוצמה תעשייתית וצבאית.
בסוף המאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20 הביסה יפן את סין ורוסיה וכבשה את קוריאה ואת טייוואן. עם ביטחון עצמי מוגבר תמכה יפן, תחת הנהגתו של הקיסר יושיהיטו, בנו של מייג`י בבנות הברית מלחמת העולם הראשונה. היא לא התערבה באופן פעיל במלחמה, אלא ניצלה זאת על מנת לקדם את כלכלתה. באמצעות ספנות וסחר.


ב-1920 החלו להתגלות ביפן סימנים ראשונים של משבר כלכלי. הקיסר הירוהיטו, שהוכתר ב-1926, נאלץ להתמודד עם הקשיים הכלכליים במדינה, שהתגברו בעקבות המשבר הכלכלי העולמי, שהחל ב-1929. קשיים שחיזקו את היסודות הלאומניים ביפן, שדרשו לפתור את בעיותיה באמצעים צבאיים.


ב-1931 פלשו היפנים פלשו למנצ`וריה והקימו בה מדינת חסות. בשנת 1936 גבר כוחו של הצבא ומפקדיו הפכו לשליטים בפועל של המדינה. ב-1937 הוכרזה מלחמה בין יפן וסין והיפנים פלשו לסין, כשהם מבצעים מעשי זוועה בתושבים, אך לא הצליחה לכובשה. ב-1940 הצטרפה יפן לאמנת הציר המשולש לצד גרמניה ואיטליה במלחמת העולם השנייה וכעבור שנה השתלטה על הודו סין הצרפתית. ב-7 בדצמבר 1941 הפציצה יפן, בהפתעה, את פרל הרבור ושנה אחר כך היא הצליחה לכבוש את רוב דרום מזרח אסיה ואת מערב האוקיינוס השקט.


השטחים העצומים שהיא כבשה, גרמו להחלשת עוצמתה הצבאית של יפן, שלא יכלה לעמוד מול  העוצמה התעשייתית והצבאית האמריקנית. ראשית הקץ לכיבושי יפן החל בניצחון של ארה"ב בקרב מידוויי, שפגע בעליונות הימית היפנית והטתה את הכף נגד היפנים.


בתוך שנתיים כבשו האמריקנים את האיים שכבשה יפן והפציצו את יפן עצמה. ברית המועצות הכריזה מלחמה על יפן והאמריקנים הטילו פצצות אטום על הערים הירושימה ונגסאקי. באוגוסט 1945 הכול נגמר מבחינת היפנים, והקיסר הירוהיטו הכריז חודש אחר כך, בספטמבר, על כניעה ללא תנאי.


יפן שהפכה איי חורבות וכל תשתיתה התעשיית נחרבה, נאלצה לקלוט גם כ-6 מיליון יפנים שהתיישבו במושבות שהיא כבשה. האמריקנים הנהיגו ביפן שלטון צבאי ופעלו לפירוק כוחה הצבאי. הקיסר איבד את סמכויותיו ואת מעמדו האלוהי, ואחדים מראשי השלטון הקיצוני הוצאו להורג. במקביל פתחו האמריקנים בצעדים לשיקום הכלכלה היפנית ולהחדרת יסודות דמוקרטיים למדינה.


מלחמת קוריאה והחשש של ארה"ב מפני הקומוניזם, האיצו את האמריקנים להפוך את יפן לבת ברית ובשנת 1952 הם חתמו איתה על חוזה שלום, שסיים רשמית את הכיבוש.
שיקומה של יפן נמשך תחת שלטונה של המפלגה הליברלית-דמוקרטית, ותוכנית הבראה אפשרה לכלכלת יפן להתפתח לקראת הפיכתה למעצמה. לא בתחום הצבאי, אלא בתחום הכלכלי. יפן הפכה לייצואנית מובילה בעולם, ייצרה עודפי סחר עצומים והשתלטה על תחומים כגון אלקטרוניקה, רובוטיקה, מחשבים, ייצור מכוניות ובנקאות. למעמד המעצמה הכלכלית השניה בעולם הגיעה יפן בשנות ה-80. להצלחה הזאת היה מחיר – עלייה ביפן במחירי הנדל"ן והצטננות ביחסים עם ארה"ב בגלל שינוי מתמיד, לרעת האמריקנים, במאזן המסחרי בין שתי המדינות.
בתחילת שנות ה-90 קרסו ביפן מחירי הנדל"ן, הבורסה קרסה, המדינה שקעה במיתון ומעשי שחיתות גרמו לבקיעים בשלטון של המפלגה הליברלית-דמוקרטית, שאיבדה למשך שנה את שלטונה. למרות שהיא חזרה בתוך תקופה קצרה לשלטון, תגובתה להליכים הכלכליים המשתנים ולאירועים אחרים הייתה בתחילה איטית, אך במרוצת השנים היא הלכה והשתפרה.

 
 
צילומים: אילה דנון  - "יפן חוויה אחרת"

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים