| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
הודו<<יעדים בעולם<<ראשי
יום ראשון, 22.05.2022
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
הודו - דלהי
מאת: צוות FIXTRAVEL
בירתה של הודו ומשמשת בסיס יציאה של מטיילים בצפון הודו, לביקורים באגרה ובטאג` מאהאל, להרי ההימליה ולג`איפור, שבראג`אסטאן. במאה ה-12 שלטו בעיר  7 שליטים הינדים, והפכו אותה למרכז הינדי חשוב. אחר כך השתלטו עליה המוסלמים והחזיקו בשלטונם, 650 שנה. שלטון שחוסל על ידי המונגולים ששלטו בה בשנים 1526-1857 האזור המכונה היום דלהי העתיקה נבנה תחת השלטון המונגולי, כולל המבצר האדום. ב-1803 כבשו הבריטים את דלהי והחליטו  להפוך אותה לבירה. במסגרת זו הם בנו בסגנון מפואר את ניו דלהי.
 
כאשר קיבלה הודו את עצמאותה המשיכו ההודים לפתח אותה כבירתם, ובגלל אפשרויות התעסוקה בה גדלה בה האוכלוסייה בקצב מסחרר. התפתחות שיצרה גם צפיפות, פקקי התנועה, מצוקת דיור, לכלוך  וזיהום אוויר.
העיר מושכת אליה תרמילאים מכל העולם, ביניהם ישראלים רבים, הנמשכים להיסטוריה המרתקת של המקום, לשוק ולבאזרים בפאהארגאנג`, לאדריכלות המיוחדת של העיר ולאוכל הטוב.
 
השוק הפופולרי "מיין בזאר", ממוקם סמוך לתחנת הרכבת המרכזית, בשכונת פאהארגאנג`, ויש בו עשרות מלונות ואכסניות של מטיילים. ישראלים רבים המגיעים לעיר נוהגים להסתובב כאן, לצורכי קניות ולינה במלונות היחסית זולים של השכונה. ה"מיין בזאר" נחשב לנקודת הבסיס המרכזית למטיילים הישראלים בהודו. הימצאותם של הרבה ישראלים באזור יצרה מערכת יחסים מצויינת ביניהם וההודים, שגרמו לכך שהרבה הודים דוברים עברית. במקום פועלים גם סוכנויות נסיעות, מסעדות דוכני טלפונים והחלפת כספים, המהווים מקור חשוב למידע עבור המטיילים.
 
אתרים בעיר: את המבצר האדום, המתנשא מעל העיר העתיקה, מקיפות חומות אבן חול אדומות, המתנשאות לגובה של 33 מטר, מנתקות את המבצר מהמולת העיר והופכות אות ואת גניו למקום של שלווה רוגעת. ההודים מייחסים כבוד רב לשער המרכזי של המבצר, הנקרא שער לאהור, כסמל של הודו המודרנית, וביום העצמאות עולים אליו המונים לרגל.
צ`אטה צ`וק, הבאזר המקורה והמרשים, שבו מוכרים מזכרות לתיירים מוביל לתוך המבצר האדום עם כל בניניו המפוארים כמו מסגר הפנינים, אולם הקבלה הבנוי שיש לבן, המרחצאות המלכותיים וארמון הצבע.

 
מסגד ג`אמה מאסג`יד, הממוקם בעיר העתיק נחשב לגדול במסגדי הודו, ויש בו חצר היכולה להכיל 25 אלף איש. בנה אותו הקיסר המונגולי שאה ג`אהאן, שאחראי גם לבניית הטאג` מאהאל והמבצר האדום. למסגד 4 מגדלים ושני צריחים, בנויים שילוב של אבן חול אדומה ושיש לבן.
הרחוב הראשי של העיר העתיקה נקרא צ`אנדני צ`וק ולמעשה הוא שוק אופייני לדוחק, רעש ולצבע ההודים. שוק המלא אומנים, סוחרים וריקשות, בבליל של תנועה, צחנה ופיח.
 
דלהי החדשה, ניו דלהי, מייצגת את השאיפות הבריטיות בימי האימפריה,עם שדרות רחבות ובניינים בסגנון קלאסי מהודר. המבנים הבולטים הם משכנו של המשנה למלך בריטניה בעבר והיום הפרלמנט ההודי, ורחוב ראג`פאת הרחב, שבו מתקיימים תהלוכות ומצעדים. אזור הקניות מרוכז בקונאט פלייס.
 
נזכיר עוד שלושה אתרים חשובים בעיר - קבר הומאיון, המוקף גנים, המהווה דוגמה לבנייה המונגולית הקדומה, ומגדל הניצחון, קוטאב מינאר, המגיע לגובה של 74 מטר, המסמל את הכיבוש המוסלמי של העיר בידי קוטאב אול דין עם מרפסותיו המיוחדות והמדרגות הלולייניות בתוכו, שהיום נאסר לטפס בהם, בגלל הסחרחורות שהם גורמות למטפסים, שגרמו בעבר לכמה מקרי מוות. ליד המגדל ממוקם מסגד קואט-אול-איסלאם, שהוא המסגד הראשון שנבנה בהודו.
 
צילומים: ערן יהב

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים