| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
הודו<<יעדים בעולם<<ראשי
יום ראשון, 22.05.2022
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
הודו - היסטוריה
מאת: צוות FIXTRAVEL
תושביה הקדומים של הודו נזכרים כחברי התרבות ההינדית, שהתרכזו סביב נהר האינדוס. הייתה זו אחת התרבויות הקדומות הגדולות ביותר. מעט מאוד ידוע עליה והיא נשכחה במשך 3,000 שנה. רק ב-1920 החלו ארכיאולוגים לחקור את התרבות הזאת ולחשוף שרידים מעברה הקדום.

בתחילת המאה ה-11 פליש המוסלמים להודו וכבשו את העמקים והשפלות של נהרות האינדוס והגאנגס. רוב ההודים לא הסכימו לקבל את דת האיסלאם, שהייתה שונה ממנהגי  דת ההינדו. פלישות מוסלמיות להודו נמשכו  עד למאה ה-16. רוב הפלישות נעשו לצורך שוד ולאחר שהפולשים שהו פרק זמן בהודו, הם לקחו מכל הבא ליד ועזבו אותה. בין הנשארים היה גם ברבר, נסיך המוסלמי מונגולי, שיסד ב-1526 את האימפריה המונגולית הגדולה, שבירתה הייתה דלהי.


במאה ה-16 היה המונופול על המסחר של אירופה עם הודו בידי פורטוגל.

בשנת 1674 נוסדה בדרום הודו האימפריה המרתית, שנלחמה באימפריה המונגולית. ב-1674 הכריז על עצמו שיבג`י, אז מנהיג המרתים, קיסר. בינתיים התפוררה האימפריה המונגולית, והמרתים כבשו אותה ב-1680. אולם גם אימפריה זו לא היה החזיקה מעמד, והיא הפכה לקונפדרציה עם קשר רופף בין מרכיביה.

במאה ה-17 הצטרפו האנגלים והצרפתים למאבק על השליטה בסחר עם הודו. ב-1757 הביסו הבריטים צבא בנגלי וצרפתי, כתוצאה מכך הפכה בנגל למדינת חסות בריטית, ובה הונחו היסודות לשליטה הבריטית באימפריה שלה בהודו. המרתים התנגדו נמרצות לניסיונות הכיבוש הבריטי. אבל ב-1818, הם נכנעו גם הם. עד היום קוראים למדינה בשמם – מהרשתרה.


במשך מאה השנים הבאות הרחיבו הבריטים את שלטונם בהודו. כבר באמצע המאה ה-19 הם שלטו על כ-60% משטח הודו. שאר השטח נשלט על ידי מאות נסיכויות.
מאבקה הארוך של הודו לעצמאות החל ב-1885, כשנוסד הקונגרס ההודי הלאומי. הקבוצה מצאה מנהיג גדול בדמותו של מוהנדס קרמצ`נד גאנדי, שהיה עורך דין, שחונך על פי המתכונת הבריטית. גאנדי, בילה כמה שנים בכלא ושבת רעב לעתים קרובות, המציא "כלי הנשק" של הפגנות לא אלימות נגד השלטון הבריטי, שלהן הוא קרא "סטיאגרה". בהפגנות האלה ישבו המפגינים ברחובות בשקט וללא תנועה, אפילו כשמשטרה הכתה אותם. בשלב הבא הפסיקו חסידי גאנדי  לקנות מוצרים בריטיים ולעבוד עבורם. נקודת המפנה במאבק לשחרור הייתה, כאשר הצבא הבריטי פתח באש נגד קבוצת הודים, שהפגינו ב"סטיאגרה" בעיר אמריצר ב-1919, כאשר מאש החיילים נהרגו 400 איש לא חמושים.


במקביל לגאנדי נלחם בבריטים אדם נוסף, באגט סינג שמו, שראה באלימות דרך נכונה להיפטר מן הבריטים. הוא הטמין פצצה בבית המחוקקים, נתפס ונתלה. היום הרבה רחובות בהודו נקראים על שמו, ויש מוזיאון המוקדש לו במדינת פונג`ב.


המאבקים לשחרור של גאנדי נמשכו עוד הרבה שנים, עד שהמשנה למלך, הלורד לואי מאונטבטן הכריז, כי השלטון הבריטי בהודו יסתיים בתום מלחמת העולם השנייה, ב-14 באוגוסט 1947. הכרזת העצמאות בוצעה למחרת, אך בגלל האיבה בין ההינדים והמוסלמים, חולקה הודו למדינה הינדית - הודו ולמדינה מוסלמית - פקיסטן. בניגוד לחזונו של גאנדי שרצה שמוסלמים והינדים יחיו במדינה אחת.


החלוקה לשתי מדינות הותירה אזורים מעורבים רבים, שיצרה גל אלימות אדיר שבו נהרגו כחצי מיליון בני אדם. גאנדי הפסיק את המהומות בכלכותה ובדלהי באמצעות שביתות רעב שהוא קיים. ב-1948 הוא נרצח על ידי קיצוני הינדי, שחשב שהוא רך מדי כלפי המוסלמים. בחודשים הבאים היגרו 17 מיליון בני אדם ממקום מגוריהם – הינדים מפקיסטן להודו ומוסלמים מהודו לפקיסטן. 


החלוקה יצרה את בעיית אזור קשמיר, שיש בה רוב מוסלמי, אבל שליטה ההינדי החליט לצרף אותה להודו. פקיסטן והודו פתחו זמן קצר אחרי הכרזת העצמאות במלחמה על קשמיר. אחר כך נלחמו עליו שוב ב-1965 וב-1971. למרות שפקיסטן הפסידה ברוב הקרבות, גורל האזור טרם הוכרע. בעיית  קשמיר גורמת עד היום לאי יציבות מתמדת בין שתי המדינות, עד כדי איומים גרעיניים. מאז 2004 מנסות הודו ופקיסטן ליישב את הסכסוך בדרכי שלום.

צילומים: ערן יהב

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים