| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
ראשי
יום שני, 21.09.2020
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
סקי - מילון מונחים
מאת: צוות FIXTRAVEL
סקי פס 

הוא כרטיס נסיעה במעליות הסקי.  ניתן לרכוש סקי פס יומי, שבועי  או עונתי.  מומלץ לברר האם כרטיס הסקי פס  הוא אזורי. מוגבל, או שכוחו יפה לכל האתרים באזור. לדוגמא: באזור שלושת העמקים בצרפת, ניתן לרכוש בכל עמק סקי פס אזורי המיועד לאותו אתר בלבד, אך יחד עם זאת ניתן לרכוש סקי פס כללי המיועד לכל שלושת העמקים. לכל סקי פס מוצמדת תמונת פספורט ולכן מומלץ להצטייד בתמונה מראש (חוסך עמידה מיותרת בתור ועלות מוגזמת). מאחר ויש להציג את כרטיס הסקי פס בכל רכבל, ישנם מס` דרכים לשומרו:
1. מתקן שקוף ומיוחד העשוי מפלסטיק  ומוצמד לשרוול המעיל, המאפשר להציג  את כרטיס הסקי פס ללא קושי.
2. ניתן לחבר את כרטיס הסקי פס לגלגלת  קטנה המוצמדת למעיל, וכאשר רוצים  להציג את הכרטיס מושכים אותו החוצה  ולאחר שמראים אותו הוא חוזר מאליו.
3. ניתן לקשור את כרטיס הסקי פס בחוט  לצוואר, או למעיל ולהכניסו לכיס המעיל. 

 
                                                       צילום: איל קמיר
סנו פלאו

סנו פלאו היא הצורה הבסיסית של סקי, בה משתמשים להדרכת מתחילים בלבד. מדובר בתנוחה שבה הרגליים מפוסקות בערך פעם וחצי מרוחב הכתפיים, כפות הרגליים מופנות כלפי פנים. הברכיים מכופפות חזק כלפי פנים ושאר הגוף ישר. הפעולה עם הרגליים היא דחיפה חזקה כלפי חוץ (תנוחה זו מזכירה במקצת את תנוחת הרגליים בעת רכיבה על סוס), בתנוחה זו אנו לומדים כיצד לעשות סקי, להסתובב לצדדים ולעצור.

סקי פרלל 


התנוחה הנכונה והמתקדמת לסקי. מדובר בתנוחה שבה שתי הרגליים ישרות ומקבילות זו לזו. ומשתמשים בה גולשים מיומנים לצורך גלישה, סיבובים לצדדים ועצירה.


                                                       צילום: איל קמיר

 
פאודר

הוא כינוי לשלג רך שירד לאחרונה וטרם עובד למסלול גלישה. אופן הגלישה בו שונה במקצת ולא מיועד למתחילים (שיווי המשקל עובר מהחלק הקדמי לכיוון אמצע המגלש). את משטחי הפאודר ניתן למצוא בדרך כלל מחוץ למסלולים המסומנים.

מסלול סקי


מסלול סקי, הוא מסלול שהוכן במיוחד לצורך סקי, המסלול מטופל מידי יום ע"י צוות העובדים באתר והוא מוחלק ע"י חתולי שלג ומסומן לכל אורכו. מסלולי הסקי מחולקים לארבע רמות קושי על פי מפתח הצבעים שלהלן:
מסלול ירוק - מסלול מתון למתחילים, ללא "מוגלים" ומעברים צרים במיוחד.
מסלול כחול - מסלול המוגדר רגיל, ללא "מוגלים" וכולל בד"כ שיפועים ממוצעים.
מסלול אדום - מסלול קשה הכולל "מוגלים" או שיפוע חד במיוחד. מסלול זה מיועד לגולשים מיומנים בלבד! (לפחות שבוע רביעי - חמישי של גלישה).
מסלול שחור - מסלול מסוכן ותלול שיש בו "מוגלים" רבים, מיועד לגולשים ותיקים ומיומנים בלבד !!!  צבע המסלול נקבע על פי הקטע הקשה ביותר במסלול. ניתן למצוא מסלולים אדומים אשר 99% מאורכם הם למעשה ברמת מסלול כחול, אך בשל מעבר קשה אחד משתנה רמת המסלול למסלול אדום. לאורך כל המסלולים פזורים מקלות הצבועים בד"כ בצבע המסלול וממוספרים בסדר הולך ויורד. מטרת המקלות הללו היא, שבמקרה של תאונת סקי יוכלו הגולשים האחרים לדווח לצוותי החילוץ ליד איזה מהמקלות הממוספרים אירעה התאונה, על מנת להקל על צוותי החילוץ להגיע למקום במהירות האפשרית. בכל אתר יש מפת מסלולים המאפשרת תכנון מראש של הגלישה כך שנגיע רק למסלולים המתאימים לנו מבחינת רמת הגלישה. מומלץ בחום להשתמש במפה ולהימנע מלגלוש במסלולים החורגים מרמת הגלישה, גם אם מדובר בקטע קצר מאוד. באתרים המפותחים באירופה ובעיקר בצרפת, ניתן להגיע לרוב המקומות תוך הימנעות משימוש במסלולים שחורים וברוב המקרים אף במסלולים אדומים.


                                                       צילום: איל קמיר

 
"מוגלים"

נקראים גם במפים. מדובר בבליטות שלג הפזורות על פני המסלול ומצריכות מיומנויות גלישה מסוימות, על מנת שניתן יהיה לעוברם בבטחה. ה"מוגלים" הללו נוצרים בעיקר ע"י סלעים המצויים מתחת לשלג. בשעות הבוקר המוגלים מכוסים בשלג. המסלול הופך ליותר קל בשעות אחר הצהרים, לאחר שגולשים רבים עברו את המסלול והמוגלים מודגשים יותר. רבים מהגולשים המיומנים "מחפשים" מוגלים על מנת להגביר את האתגר והכיף מהסקי וכן על מנת להשתמש בהם כמקפצה.

שוז (נעליים)


היא תנוחת סקי שבה מיישרים את הסקיז כלפי המדרון, גוחנים קדימה ומיישרים את המקלות לאחור, ובכך מגיעים למהירות המקסימלית האפשרית. תנוחה זו מיועדת לאזורים מישוריים עם זווית ירידה קלה לפני עליה (על מנת לתפוס שוונג כדי לא לטפס ברגל), או למקצוענים הרוצים להגביר את המהירות למהירות המקסימלית.

אאוט פיסט - (מחוץ למסלול)

גולשים מיומנים רבים מעדיפים  לגלוש מחוץ למסלולים המסומנים. חשוב להדגיש כי הגלישה מחוץ למסלולים המסומנים ללא מדריך מוסמך ומיומן מסוכנת מאוד !!! גלישה מחוץ למסלולים המסומנים טומנת בחובה סכנות רבות וביניהן מפולות שלגים, סלעים, תהומות וקרח. שכבת השלג הלבנה המכסה את השטח יכולה להוות כסות דקה לתהום או לאגם קפוא למחצה, אי לכך בנוסף למדריך מנוסה, רצוי להצטייד בטלפון או מכשיר קשר וכמובן לעשות סקי בדרך זו בקבוצה ולא ביחידים. אחת מהאטרקציות היותר ידועות של גלישה מחוץ למסלול, היא טיפוס לפסגת הר ע"י הליקופטר ומשם פילוס הדרך למרגלות ההר.


                                                       צילום: איל קמיר

 
אפרה סקי

המונח הצרפתי APRE SKI משמעותו היא: אחרי סקי, והוא נוגע לכל הפעילויות הנוספות שאתרי הסקי מציעים פרט לסקי. במרבית מאתרי הסקי באירופה תרבות האפרה סקי מפותחת מאוד וכוללת בין היתר: מסעדות משובחות, פאבים, מועדוני לילה, דיסקוטקים, בריכות מחוממות, סאונות, אמבטיות חמות, החלקה על קרח, מגרשי טניס, חנויות ועוד. לכן, לחובבי האפרה סקי מומלץ לברר לפני היציאה לחופשה על אפשרויות האפרה סקי שהאתר מציע, אם באמצעות סוכני הנסיעות או בברושורים. חשוב לזכור כי בעת שאתם אורזים את המזוודה שלכם אל תשכחו להצטייד גם בבגד ים וחליפת ערב.

הלי סקי  HELI SKI


המעליות השונות אינן הדרך היחידה להעפיל לפסגות ההרים, לאלו שיכולים להרשות לעצמם מבחינה כספית, יש אפשרות לשכור מסוק שיטיס אותם אל ההרים הנמצאים מחוץ לתחום הגלישה של הגולשים האחרים באתר, ויאפשרו להם לגלוש במין "הר פרטי" ומבודד שבו השלג טרי ונקי - החוויה מדהימה, אך כרוכה בתשלום רב. קבוצת הגולשים ממריאה בלווי של מדריכים המצוידים בכל אמצעי הבטיחות והצלה, כולל משדרים המוצמדים לגופם של הגולשים על מנת לאתר אותם בעת מצוקה. ההלי סקי מיועד לגולשים מיומנים, שכן אזור הגלישה לא מסומן, יש להתמודד עם מכשולים בלתי צפויים (עץ או סלע שעשויים לפתע להופיע בנתיב הגלישה) והשלג העמוק שמקשה על יכולת התמרון.


                                                       צילום: איל קמיר

 
חבילות סקי

בישראל ישנם מספר משרדי נסיעות המשווקים חבילות סקי לכל העונה, מרבית החבילות דומות בעיקרן לטיול מאורגן שבהן סדר היום קבוע וכולל הדרכה צמודה, ארוחות ופעילויות שונות. לאלו הבוחרים לצאת לחופשת הסקי שלהם בדרך זו מומלץ לברר בדיוק מה כלול במחיר ומהן הפעילויות והאפשרויות שיש לאתר הסקי להציע, כמו כן, מומלץ להימנע מלהגיע לאתרי הסקי בתקופות החגים על מנת להימנע מתורים ארוכים, מעליות עמוסות, צפיפות ורעש.

חתולי שלג


בהגיעכם לאתרי הסקי אתם מוצאים מסלולים מסומנים ומוחלקים היטב, הכיצד? ובכן, חתולי השלג הם מזחלות ממונעות הנוסעות על גבי המסלולים על מנת להדקם ולהכינם לגלישה.

מעליות


הן כלי התחבורה באתרי הסקי המובילים את הגולשים אל מסלולי הגלישה, וככל שבאתר יש יותר מעליות התורים מתקצרים וההנאה מהחופשה גדלה. באתרי הסקי פזורים סוגים שונים של מעליות ולנוחיותכם אנו נותנים הסבר קצר על כל אחד מהם: רכבל - קרונית הנעה על גבי מערכת כבלים ומעמיסה כ 100-200 - גולשים בנסיעה אחת. גונדולה - קרונית קטנה יותר הנעה על גבי מערכת כבלים ומעמיסה כ 4-6 - גולשים. כיסא - טור כסאות הנעים על גבי כבל ונושאים עימם שניים או ארבעה גולשים. מעליות טי - מעלית העשויה ממוטות בצורת T ומיועדת לשני גולשים הנגררים אל פסגת ההר בעמידה. מעלית כפתור - מעלית שמיועדת לאדם אחד ובה מעין צלחת התומכת בישבנו של הגולש וגוררת אותו אל
פסגת ההר (לא נוח).


                                                       צילום: איל קמיר

 
סלאלום

היא צורת גלישה המתעקלת מימין לשמאל ומטרתה להאט את המהירות בגלישה במדרון. זהירות! גלישה כזו במדרונות, טומנת בחובה סכנה מפני גולשים מקצוענים שמחליקים במיומנות ובמהירות גבוהה ויש סכנה להתנגש בהם, לכן מומלץ להסתכל היטב לצדדים.

סנובורד


הוא ענף ספורט שהולך ותופס תאוצה בקרב צעירים רבים ברחבי העולם. סנובורדרדינג היא צורת גלישה שבה גולשים על מגלש אחד. הטכניקה דומה מאוד לזו של גלישת גלים בים. והתקופה המומלצת לסנובורדינג היא בחודשים ינואר-מרס שבהם השלג טרי.

סקימולטור


הוא מכשיר מוטורי, המדמה גלישה ומסייע לגולשים מתחילים ומתקדמים לשפר צעד אחר צעד את מיומנות הגלישה שלהם, במקום יבש ובטוח בליווי מדריך צמוד שיכול לשנות את זווית ומהירות הגלישה בהתאם לקצב ההתקדמות של הגולש.

פרבוליק


PARABOLIC היא כינוי למגלשיים חדשניים השונים ממגלשי "קלאסיק" הוותיקים בכך שהחלק הקדמי של המגלשיים הללו רחב יותר מהקצה האחורי שלהם ובכך זה מקל על הגולש ומסייע לו להפחית מהמאמץ המוטל על הרגליים. הגלישה בפרבוליק שונה במקצת מגלישת קלאסיק ולכן מומלץ לקחת מספר שעורים ולתרגל את העניין.

קרוס קאנטרי


הוא סקי נורדי או סקי מישור להבדיל מהסקי האלפיני שבו גולשים במדרונות. קרוס קאנטרי הוא מעין טיול ארוך המשלב גלישה והליכה לסירוגין בשטח מישורי לצד יערות עד ומאפשר ליהנות מהנופים המדהימים ומהטבע במלוא עוצמתו.


                                                       צילום: איל קמיר

 
קרחוני עד

נמצאים באזורים שבהם ישנם הרים בגובה של 3000 מטרים לפחות מעל פני הים, שם הקרח מצטבר ואינו מפשיר.
במקומות הללו ניתן לגלוש גם בחודשים: יולי - אוגוסט, במה שנקרא "סקי קיץ".

תותחי שלג

הם המצאה שנועדה לתת מענה למזג האוויר ההפכפך השורר במרבית אתרי הסקי באירופה, מדובר בתותחים המייצרים שלג באופן מלאכותי מאויר וממים בטמפרטורה של אפס עד מינוס שתי מעלות ופולטים את השלג המלאכותי שנוצר בקרבם במטרה לכסות את "קרחות השלג" שנוצרות עקב מזג אויר בלתי צפוי. תותחי השלג מסומנים על גבי המסלולים בצורה של פס צהוב או ע"י ציור של תותח. 

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים