| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
וייטנאם<<יעדים בעולם<<ראשי
יום שישי, 27.05.2022
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
וייטנאם - לאן לטייל
מאת: צוות FIXTRAVEL
הו צ`י מין סיטי (סייגון)
 
זוהי העיר הגדולה בוויטנאם, שלמרות הפעילות השוקקת ברחובותיה של חנויות דוכנים וסחורות הנמכרות על המדרכה, עדיין נשמרים בה מסורות מתקופות שונות שנוצרו בה בגלל מה שהיא עברה במרוצת השנים. זוהי עדיין העיר, הנחשבת, גם היום, למרכז התרבותי והכלכלי של המדינה.  כך אפשר למצוא בה את פגודת גיאק לאם, את קתדרלת נוטרדאם, את שוק צ`ולון את ארמון האיחוד מחדש ואת בניין שגרירות ארה"ב, שהיה מוקד למהומה רבתית, בעת הפינוי האמריקני האחרון מהעיר ב-1975.

כאמור מדובר בעיר פעלתנית ביותר, כאשר בסופי שבוע רחובותיה מלאים צעירים הרוכבים על אופנועים ואופניים, נכנסים לדיסקוטקים בבתי המלון, או מתרכזים באזור התיאטרון העירוני. רוב מקומות הבילוי נמצאים במרכז הו צ`י מין, ברחוב מאק תי בוי, כאשר בברים ובבתי הקפה משמיעים מוסיקה מערבית. המלונות היוקרתיים מרוכזים סביב רחוב דונג קוי, בצד המזרחי של רובע 1. מסעדות זולות יש ברחובות פאם נגו לאו ודה תאם. באזור שוק צ`ולון מרוכזים מקומות הלינה הזולים, שבהם לנים בעיקר וייטנאמיים ולא מערביים. התרמילאים מעדיפים את רחוב פאם נגו לאו.

  מרכז הוצ`י-מי סיטי (סייגון).                      צילום: איל קמיר

הדלתא של המקונג
 
ישנם כאלה האומרים כי האטרקציה האמיתית של הו צ`י סיטי (סייגון) היא לא העיר עצמה אלא הדלתא שיוצר נהר המקונג הסמוך אליה. לדלתא אפשר להגיע על ידי טיול מאורגן, בדרך כלל של יומיים, או לנסוע עצמאית לעיירה קאן-טו ומשם לנסוע באמצעים עצמאיים לאזורים שונים של האזור.
 
הנסיעה לדלתא על שדות האורז הענקיים שבה, הכפרים, והצמחייה העבותה, מאפשר למטייל לחוות את וייטנאם האחרת. יש בה נהרות ותעלות בלי סוף, שמימיהם זורמים בינות לג`ונגל ירוק, מטעי פירות ובקתות דייגים.
 
השוק של קאן טו (Can Tho), העיר הגדולה ביותר בדלתא מבולגן קצת, וויקטוריה קאן טו הקרובה, היא אתר נופש נעים על גדות הנהר. אזור הר סאם, הנמצא גם הוא בדלתא, לא רחוק מגבול קמבודיה, מפורסם בעשרות הפגודות ומקדשי המערות הפזורים בו.
  תעלות דלתת המקונג.                          צילום: איל קמיר

האנוי
 
עיר הבירה של ויטנאם הסוציאליסטית, שהייתה אפורה, מלונותיה פחות ססגוניים, ותושבי סגורים, פרצה קדימה לעבר הקידמה המודרנית,  והיא מציעה היום שדירות רחבות, פארקים ירוקים, בתים בסגנון צרפתי, פגודות גורדי שחקים מודרניים, חיי לילה תוססים, שוויקם הומים ואוכל מצויין. יותר מכל עיר אחרת בוויטנאם האנוי היא שילוב מיוחד של ישן וחדש. של המקדשים ברובע הישן, המייצגים את התרבות העתיקה לעומת בתי הקפה על המדרכות, שבהם יושבים צעירים מקומיים ומשוחחים בטלפונים סלולאריים, המייצגים יחד עם הבניינים המודרניים את החדש.
 
מפרץ האלונג
 
מי שמגיע להאנוי אסור לו לפספס את אחת מתופעות הטבע היפות הסמוכות לעיר - מפרץ האלונג. מפרץ יפהפה, שהאטרקציה המרכזית שלו הם הסלעים הזקורים והגבוהים הבולטים מהמים, שנראים כמו מפרשים של אוניות ענקיות. המפרץ היפה הזה, שהוא שלוחה של מפרץ טונקין, נחשב לאחד מפלאי הטבע של המדינה. 
 
ישנם כאן כ- 3,000 איים זעירים המבצבצים ממי הים הצלולים, בהם נקרות שנוצרו על ידי הרוחות והגלים. כאמור, החוויה העיקרית כאן היא שייט במפרץ. אפשר לעשות זאת בסירות מהירות, או בסירות מקומיות שטוחות ואיטיות. בדרך כלל מומלץ לקחת שיט בן יומיים, הכולל את העיירה הגדולה במפרץ - האלונג, שבה לנים לילה אחד. אך ישנה גם אפשרות לצאת מהאנוי לסיור של יום אחד. 

  מפרץ האלונג, כ - 3 שעות מהאנוי.           צילום: איל קמיר

הואה
 
הבירה האימפריאלית העתיקה, שיש האומרים שהיא העיר היפה ביותר בווייטנאם, שהייתה בירת המדינה בשנים 1802-, 1945. תחת שושלת נגויין למרבה הצער, חלקים גדולים משרידי העבר נמחו בזמן מלחמות וייטנאם, אך עדיין נותר בה הרבה מה לראות.
עתיקות העיר הוכרזו על ידי ארגון אונסק"ו כאתר מורשת עולמית. העיר, המרוחקת כ-700 ק"מ מהאנוי וכ-1,100 ק"מ מהו צ`י מין סיטי,  פחות סואנת משתיהן, אך מפצה את המבקרים בה בעושר של אתריה ההיסטוריים, כשלמעשה כל העיר הוא אתר היסטורי שמור. מבקרים רבים משתמשים בה כבסיס לטיול באזור המפורז (DMZ zone).
 
הואה מפורסמת גם באוכל הצמחוני המוגש בה, שהשפעתו הגיעה גם למסעדות בהאנוי, המגישות מנות בסגנון הואה. הקיסר גיה לונג החל ב-1804 לבנות בעיר מצודה ענקית מוקפת תעלת מגן, שחלקים רבים ממנה נהרסו במלחמת וייטנאם. אבל עדיין אפשר לבקר בה באתרים מעניינים.
 
הווא הייתה בעבר העיר המלכותית של וייטנאם והקברים המלכותיים של קיסרי שושלת נגויין לא ממוקמים בעיר, אלא פזורים בסביבותיה. קברו של הקיסר טו דוק, הממוקם כ-5 ק"מ מהעיר,  כולל מקדשים ואפילו הרמון שאכלס את 104 נשותיו. המקום המדוייק שבו נקבר הקיסר נשאר סודי, וראשם של כל 200 המשרתים שקברו את המלך נערף על מנת שלא יתגלה הסוד ובכך למנוע שוד קברים.
 
האזור המפורז   DMZ
 
ב-1954, לאחר תבוסת צרפת במלחמת הודו סין, הגיעו הצרפתים להסכם עם הוייטנאמים, לפיו יווצר קו הפסקת אש לאורכו של קו הרוחב 17, לאורכו של נהר בן-האי. 5 ק"מ משני צידי הקו הרוחב הזה הוגדרו כאזור האסור לכניסת צבא(Demilitarized Zone - DMZ) . מצב זה אמור היה להיות זמני עד לבחירות, שלא יתקיימו, וכך חולקה וייטנאם לשתי מדינות - צפונית ודרומית. האזור שימש גבול עד 1975, השנה שבה אוחדה וייטנאם.

עם כניסת האמריקאים לוייטנאם בשנות השישים, הפך אזור זה לקו החזית של מלחמת וייטנאם, והאמריקאים בנו בו כמה בסיסים, ששמם הפך לשם נרדף למלחמה, כמו הבסיס בקאי-סאן.


הסיור באזור המפורז הוא היסטורי בלבד, מאחר ובכל המקומות שבהם מבקרים אין כמעט זכר לאירועים שקרו שם. כל מה שרואים זה גבעות ושטחי דשא ושמם המפורסם, כאשר עליהם אין כלום. לכן, החלק המעניין בסיור לאזור הזה הוא הביקור במנהרות הכפר וין מוק, שבגלל קירבתו לאזור המפורז הפך בסיס ללוחמי הוייט-קונג. האמריקנים הפציצו את הכפר ללא הפסקה, ותושביו אולצו לעבור ולגור במנהרות אותן חפרו מתחת לכפר. המנהרות מתפרסות לאורך של 2 ק"מ בשלוש שכבות מתחת לקרקע - הראשונה בעומק של 13 מטר, השניה בעומק 15 מטר, והשלישית בעומק 23 מטר. המנהרות נחפרו במשך שנתיים, וכללו אולם מפגשים, חדר יולדות, חדר ניתוחים, מחסני מזון, שירותים, בארות מים, מטבחים וחדרי שינה.
 
 

 
תצוגת מלכודות שהכינו הווייטקונג לאמריקאים . צילום: איל קמיר


דיין ביין פו
 
הצרפתים זוכרים טוב מאוד את העיירה הזאת השוכנת בעמק מונג תאן, סמוך לגבול לאוס, במרחק של כ-420 ק"מ מהאנוי. כאן הביסו ב-1954 הווייט-מין את חיל המצב הצרפתי, אחרי מצור, שנמשך 57 ימים, מרסקים בכך את התקוות הצרפתיות להמשיך ולהחזיק במושבה הקולוניאלית שלם.
היום יש בעיירה מוזיאון,  המציג את סיפור הקרב הידוע, ואת רצונם של הווייטנאמים לזכות בשלטון חופשי משלהם. העמק שבו שוכנת העיירה מוקף הרים מקסימים ומיוערים, שבהם חיים שבטי הגבעות.
 
דאלאט
 
העיר הזאת ממוקמת ברמה המרכזית של וייטנאם ומהווה את המרכז העירוני של אזור זה ובסיס נוח לטיולים בסביבתה, שנותרה שלווה ומרגיעה.  כמו באזור עמק האהבה, הנמצא במרחק של 5 ק"מ מצפון למרכז העיר. כאן אפשר לשכור סירות פדלים ולשוט על האגם, או לצאת לרכיבת על סוסים.  קצת רחוק יותר ממוקמים כפרים של כמה מהשבטים החיים  בגבעות. בעיר עצמה אפשר לבקר בארמון הקיץ של הקיסר באו דאי, המלא חפצי אמנות. מעניין לטייל גם ברובע הצרפתי וסביבו. העיר מפורסמת בבית הקפה שלה, שהתושבים המקומיים גודשים אותם בהמוניהם.
 
ניה טראנג
 
עיר חוף, המתפתחת כאתר תיירותי בקצב מהיר, שאומרים שעוד יעבור את אתרי הנופש בתאילנד. העיר מציעה למבקרים בה אתרי צלילה במים צלולים בצע טורקיז, או סתם לקלב פינוקים על החוף, של ארוחות משקאות וטיפולי גוף. רוב החופים צמודים לבתי המלון הרבים של העיר. כפי שציינו האקלים בוויטנאם לא זהה בכל המקומות. כאן, למשל, העונה היבשה היא בין יוני לספטמבר.
 
אטרקציה נוספת בעיר מהווה נמל הדיג גדול, שבו אפשר לאכול פירות ים ודגים. אם, כי המסעדות הטובות ביותר ממוקמות במרכז העיר.

 
 
לקבלת מידע ומבצעים על וייטנאם, לחצו כאן >>>

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים