| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
וייטנאם<<יעדים בעולם<<ראשי
יום שישי, 27.05.2022
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
וייטנאם - היסטוריה
מאת: צוות FIXTRAVEL
במאות הראשונות לספירה שלטו בוייטנאם ממלכות פונאן וצ`מפה ההינדיות והסינים ששלטו באזור הדלתא 1,000 שנה, שאותה שחררו מורדים וייטנאמים בשנת 938.  במאות השנים לאחר הרחיבה וייטנאם את גבולותיה מהדלתא של הנהר האדום עד הדלתא של המקונג.

עד למלחמת העולם השניה הייתה וייטנאם, יחד עם קמבודיה, ולאוס, חלק ממושבה צרפתית בחצי האי הודו-סין. במלחמת העולם השנייה היא נכבשה על ידי יפן. לאחר המלחמה חזרה השליטה בהודו-סין לצרפת, אבל מחתרת קומוניסטית, וייטמין, שהתגבשה בה בימי השליטה היפנית, בראשותו של הו צ`י מין, הכריזה עם סיום המלחמה על הקמת רפובליקת וייטנאם שבירתה האנוי בצפון המדינה.

הצרפתים לא הכירו במדינה הזאת, ברית המועצות תמכה בה. כך החל המאבק בין הצרפתים לבין הווייטמין, שהפך למלחמת דמים נוראה.

ב-1954 הובסה צרפת בקרב דיין ביין פו, ובקיץ של אותה השנה הגיעו נציגי המערב, ברית המועצות, סין ווייטנאם לידי הסכם קו הרוחב 17, שחילק את וייטנאם לשתי מדינות: צפון וייטנאם ודרום וייטנאם. מאות אלפי וייטנמים קתולים היגרו דרומה, כאשר האופי הקומוניסטי בצפון התחזק.


בדרום וייטנאם שלט נגו דייאם, שהיה מושחת, סירב לשנות את אופי שלטונו, דיכא בכוח את מתנגדיו, מימין ומשמאל, ושיחק לידיהם של הקומוניסטים, שהקימו ב-1960 את ארגון הווייט-קונג. המעורבות האמריקנית בוויטנאם החלה בסוף שנות ה-50. ב-1961 שלחה ארה"ב יועצים צבאיים לדרום.

 
משטרו המושחת של דייאם השניא את עצמו על כל העם כולו ובייחוד על הגנרלים. בנובמבר 1963 אירעה הפיכה צבאית ודייאם נרצח. רצח דייאם לא שיפר את המצב בדרום וייטנאם, ושלטון הגנרלים המשיך לדרדר את המדינה. ב-1964 אישר הקונגרס האמריקני מלחמה על צפון וייטנאם. ב-1965 מגיעים חיילים אמריקנים ראשונים לווייטנאם ונפתח האבק הולל בין צפון וייטנאם והווייט-קונג לבין האמריקנים והדרום. ב-1967 החלו המונים בארה"ב להפגין נגד המלחמה בוויטנאם.

ב-1968 מצליחים האמריקנים, בהתקפה על כ-100 ערים לחסל את כוחות הווייט-קונג, אך ארה"ב מאבדת את האמון ביכולתה לנצח את המלחמה. ב-1969 מת הו צ`י מין, כאשר בווייטנאם נמצאים כחצי מיליון חיילים אמריקנים.


בינתיים החל הנרי קיסינג`ר שר החוץ, בתקופתו של הנשיא ריצ`רד ניקסון, במגעים חשאיים עם נציגי צפון וייטנאם, וב-1973 נחתם בפריס הסכם להוצאת הכוחות האמריקנים מוייטנאם. ב-29 במרץ 1973 עזבו אחרוני האמריקנים את וייטנאם. עם סיומה של המלחמה השתלטה צפון וייטנאם על דרום וייטנאם. ב-30 באפריל 1975 נכבשה סייגון והסתיימה השתלטותה של צפון וייטנאם על הדרום. ב-2 ביולי 1976 המדינה אוחדה רשמית.


אחרי המלחמה עם ארה"ב מצאה עצמה וייטנאם הקומוניסטית והמאוחדת במאבק מול כוחות החמר רוג` בקמבודיה, כאשר סין תומכה בקמבודיה. בהתערבותו האו"ם נחתם ב-1989 הסכם, שהביא לנסיגת הוויטנאמים מקמבודיה. לראשונה בהיסטוריה שלהם לא נאלצו יותר הוויינאמים להילחם מול זרים.


וייטנאם החל להתקרב לארצות המערב עם סיומה של המלחמה הקרה והתמוטטותה של ברית המועצות. ביולי 1995 חודשו היחסים הדיפלומטיים עם ארה"ב.
מלחמת וייטנאם הקשה בין האמריקנים והצפון, והמנוסה הנוראה מסייגון הנכבשת על ידי הכוחות הקומוניסטיים, שנפלה ב-30 באפריל 1975. יישארו בתודעה שלנו עוד הרבה זמן. אך מעבר להיסטוריה כאובה זו, יש בוייטנאם הרבה דברים לראות ולחוש. היות והמגוון הגיאוגרפי שלה מאפשר למטייל לעבור בנסיעה קצרה יחסית מחופים שטופי שמש להרים ערפיליים, לחלוף דרך שדות אורז, בהם עובדות נשים החובשות כובעים מסורתיים לעבר ערים שוקקות, או לחצות יערות ירוקים, ולשוט בנהרות גדולים.

 
לקבלת מידע ומבצעים על וייטנאם, לחצו כאן >>>

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים