| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
לונדון<<יעדים בעולם<<ראשי
יום ראשון, 29.11.2020
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
אנגליה - לונדון - טיפים חשובים
מאת: צוות FIXTRAVEL
משקולות ומידות
תאורטית האנגלים אמורים היו לעבור השנה להשתמש במשקלות הנהוגים בשאר מדינות אירופה ובישראל, דהיינו לשיטה העשרונית. אך, מעשית בחנויות רבות עדיין משתמשים גם בקילוגרמים וגם בליברות. לשמחת הישראלים המבקרים בבריטניה, כיום החוק מחייב בעלי עסקים להשתמש בקילוגרמים וגרמים, וגם אם הם מציגים במקביל את המחיר בליברות, אפשר להתעלם. סתם לידיעה - ליברה אחת שווה - 440 גרם.

 
כללי התנהגות במדינה זרה
אחד הכללים החשובים למבקר בלונדון הוא נימוס. האנגלים אמנם נחשבים ל"קרים" אך, הם מאלה שתמיד ייענו לפנייה מנומסת, וכדאי לזכור שגם כאשר אתם מתיידדים עם אנגלים הם עדיין לא מאלה שירגישו נוח עם התנהגות סחבקית. האנגלים מצפים להתחשבות ונימוס, הן מהקרובים להם והן מזרים, והתנהגות מתאימה תפתח הרבה דלתות. אולי זה יישמע מיותר לאמר, אבל, בכל זאת תזכורת - כשאתם בקשר עם אנגלים לעולם אל תחששו משימוש מוגזם בתודה ובבקשה - אצלם פשוט אין יותר מדי בתחום הזה. ככלל, צריך לתת לאנגלים מרחב, ולא להראות יותר מדי "נדחפים." אם תתנו להם את הזמן שלהם, שלפעמים לנו ייראה מוגזם, הם ייענו בחיוב. כדאי לזכור שחלק ניכר מתושבי הערים הגדולות בבריטניה הם זרים, או לפחות בני זרים, והמקומיים התרגלו לכך. לא נעים לאמר, אבל, גם אצל הגזענים יותר בין הבריטים, ללבנים יש יתרון, אך, זה יכול ללכת לאיבוד אצל אלה שאינם בדיוק מאוהבי היהודים... תחום זה נהיה יותר בעייתי בכל פעם שיש עימותים בין ישראלים לפלשתינים, ומומלץ שלא להיכנס עם מקומיים לשיחות על המזרח התיכון - קל מדי לעלות על מוקשים בתחום זה. תמיד יהיו אלה שישמחו לספר לכם על תמונות הזוועה האחרונות שראו בטלוויזיה, ובמקרים רבים הבורות בה תתקלו תדהים ותרגיז אתכם, וזה סתם מיותר. דבר נוסף שכדאי לזכור הוא שבבריטניה חיים כשני מיליון מוסלמים, רובם כאלה שהגיעו ממדינות חצי האי ההודי, אך, גם מספרם של יוצאי מדינות ערב אינו מבוטל. בין אלה יש מוסלמים קיצונים, ומומלץ שלא להיכנס עם אלה או אלה לוויכוחים פוליטיים או אידיאולוגיים - אמנם לא בטוח שרבים מהם יודעים למצוא את ירושלים על המפה, אך, הם ימהרו לדבר אתכם על "ירושלים שלנו", וזה במקרה הטוב, שכן יש ביניהם אלה שלא יהססו לנהוג באלימות, וזה ממש לא מה שאתם מחפשים במהלך ביקור בבריטניה. עדיף לשכוח מהפוליטיקה לזמן הביקור. ועוד בעניין זה, אל תופתעו אם כשתעברו ביום שישי אחר הצהרים ליד המסגד הגדול של לונדון בריג`נט פארק, או ליד מסגדים אחרים בעיר תראו הפגנות במהלכן ישרפו דגלים של ישראל ושל ארצות הברית, ואולי אפילו יקראו להרוג יהודים וישראלים. הדבר הפך להיות כמעט שגרתי בחודשים אחרונים, והמשטרה כאן מעדיפה לתת לקיצונים "לשחרר קיטור" בשריפת דגלים ובנאומים נלהבים בתקווה שבכך ייגמר העניין. בדרך כלל בהפגנות אלה יש נוכחות משטרתית בולטת, ועדיף לעבור לצד השני של הכביש ולהתעלם, שכן אין להניח שתתקלו בתופעות דומות באזורים אחרים של העיר, או אפילו בזמנים אחרים באותו מקום.

 
מסורת
האנגלים מאד אוהבים את המסורת שלהם, אם כי בשנים האחרונות צעירים רבים יוצאים נגד אלמנטים מסויימים שבה. בלונדון, בה אחוז הזרים גבוה במיוחד, (כ-40% לפי הנתונים הרשמיים, ויש להניח שהרבה יותר אם ניקח בחשבון את המהגרים הלא חוקיים שאינם רשומים בשום מקום), המסורת האנגלית פחות בולטת כאשר יוצאים מהעיר. אך, אפילו בלונדון יש אלמנטים מסורתיים שעדיין נשמרים. לדוגמא, בימי ראשון, בארוחת הצהרים, מסעדות ופאבים רבים מציעים ארוחת יום ראשון מסורתית הכוללת "רוסט ביף" (בשר צלוי), עם תפוחי אדמה אפויים, ירקות מבושלים (שלעתים מזכירים יותר ירקות מכובסים שדאגו להבטיח שוב ושוב את מותם), ומה שהאנגלים מכנים יורקשיר פודינג שלמרות שמו אינו מאכל מתוק, אלא מאפה בצקי שנועד לספוג את הרטבים המוגשים עם הבשר. אך, יותר מכל בולטת בכל רחבי בריטניה מסורת חג המולד. החג החל ב-25 בדצמבר הוא היום היחיד בו התחבורה הציבורית שובתת כמעט לגמרי, להוציא מוניות במספר מצומצם ובמחיר גבוה במיוחד, ובו החנויות היחידות  הפתוחות הן אלה של הזרים(בעיקר הודים ופקיסטנים). גם מספר המסעדות הפתוחות אינו גדול, וחלק גדול מאלה שפתוחות מציעות ארוחות חג המולד מסורתיות ואל תופתעו למצוא את עצמכם בין משפחות גדולות אשר בחרו לסטות מהמסורת ולאכול את ארוחת החג במסעדה, אך בהרכב משפחתי מלא. חג המולד הוא החג המשפחתי ביותר אצל האנגלים, והדבר מורגש אפילו ברחובות הריקים. אם "נתקעתם" בלונדון בחג המולד, זה היום למנוחה ולטיולים ברגל באזור המלון. לא כדאי לסמוך על המוניות, שכן מספרם של נהגי המוניות העובדים בחג המולד אינו גדול, והחוק מאפשר להם לגבות מחירים גבוהים במיוחד. באשר לארוחות, באזור צ`יינה טאון תמצאו מספר מסעדות סיניות פתוחות כרגיל (אם כי לא כולן), וחלק מהמסעדות ההודיות והלבנוניות יהיו פתוחות, אך אם תרצו להכיר את המסורת המקומית עדיף לאכול באחד מבתי המלון אשר יגישו ארוחת חג מסורתית אשר במרכזה תרנגול הודו צלוי, עם שורה של תוספות, ובסיומה מנה אחרונה מסורתית המכונה "כריסמס פודינג" שהיא מאפה כבד המכיל פרי והרבה אלכוהול, ומוגש עם חמאת ברנדי המוסיפה לרמת האלכוהול.

 
יחסים עם תושבי מקום -מה מקובל ומה לא מקובל.
* אם פגשתם אנגלים בפאב מקומי והם מיהרו להזמין עבורכם משקה, כדאי לזכור שהכלל המקובל כאן הוא שאתם אמורים להזמין אותם לסיבוב המשקאות הבא. זה ייחשב לחוסר נימוס אם תיענו להזמנת משקאות שניה ולא תציעו לפחות שזו תהיה על חשבונכם.  גם אם מקומיים מזמינים אתכם לארוחה במסעדה או בפאב, נהוג להציע לפחות להתחלק בחשבון, אלא אם מדובר בארוחת עסקים. במקרים רבים הם יעמדו על כך שהארוחה על חשבונם, ואז, אם הנסיבות מאפשרות, כדאי שתזמינו אותם לארוחה בהזדמנות הקרובה.  בכל מקרה כדאי לזכור שלא מקובל להתווכח על עניין החשבון. מקובל להציע להתחלק, או להציע לשלם, אבל לא להתווכח ולהיכנס למשא ומתן ממושך.  בשום מקרה אל תזמינו את עצמכם לביתו של אנגלי, אלא אם כן אתם מכירים אותו באמת טוב וזמן ממושך. בדרך כלל השאירו לו להזמין אתכם, ואם הוא יבחר לקבוע אתכם פגישות בפאבים ומסעדות ולא להזמין לביתו, קבלו את זה, ואל תנסו לכפות את עצמכם.

 
קוד לבוש למקומות שונים.
בשנים האחרונות האנגלים ירדו קצת מהלבוש הפורמלי שהיה נהוג, אך, עדיין יש מעט מאד מקרים בהם מקובל שגברים יופיעו במכנסיים קצרים או סנדלים, ונשים במכנסיים קצרים. במקומות רבים, ואפילו בפגישות עסקיות, אפשר לראות יותר ויותר גברים המופיעים ללא עניבות, ונשים הלובשות מכנסיים, מה שעד לפני כמה שנים היה נחשב ממש לא לעניין. אך, עם זאת, כזרים עדיף לכם תמיד ללכת בצד היותר פורמלי. גברים מקומיים רבים יודו שכאשר הם לא בטוחים מה הלבוש המתאים למקום מסויים הם יעדיפו את החליפה עם העניבה, (תמיד אפשר להעביר את העניבה לכיס במקרה הצורך). נשים יכולות כיום ללבוש מכנסיים כמעט לכל מקום, אך, לפגישות עסקיות רצוי שאלה לא יהיו מכנסיים צמודים, אלא כאלה מחוייטים, והג`קט עדיין מומלץ, בין אם הוא חלק מחליפה או ג`קט תואם. כובעים וכפפות משמשים כיום רק להגנה מפני הקור, או לאירועים פורמליים במיוחד אשר אין ספק שאם תוזמנו אליהם תקבלו תדרוך מיוחד. כל מי שמוזמן לאירוע אצל המלכה מקבל תדרוך בכתב באשר ללבוש וההתנהגות הנדרשים, כך שאין לכם מה לדאוג בעניין זה... כשאתם נכנסים לבית פרטי נהוג להוריד את המעיל, גם אם קצת קר לכם, שכן אם תישארו עם המעיל יראו בכך המארחים אות לכך שהם צריכים להגביר את רמת החימום, או שאתם לא מרגישים בנוח.

 
חשמל
המתח בבריטניה הוא 220, כמו בישראל. סוגי השקעים במדינה. השקעים באנגליה הם ייחודיים וגדולים, ואינם דומים לאלה שבמדינות אחרות, ומי שמתכוון להשתמש במכשירי חשמל חייב להצטייד במעביר. מה שמעודד זה שקל להשיג מעביר כזה, וכמעט בכל בתי המרקחת הגדולים, בתי הכל בו וחנויות החשמל נמכרים מעבירים מהתקעים הישראלים (הדומים לאלה שבשימוש באירופה) לאלה האנגלים, כך שלא כדאי להתאמץ במיוחד להשיג מעביר כזה לפני שאתם יוצאים מישראל, יהיה לכם הרבה יותר קל להשיגו כשתגיעו לאנגליה, ואם דחוף לכם להשתמש במכשירי החשמל שהבאתם מיד עם הגעתכם, אפשר להשיג מעביר אפילו בשדה התעופה, בדרך כלל בחנויות בוטס Boots, או בחנויות העתונים שבשדה. הן ממוקמות מיד לאחר שיוצאים מאזור המכס.

 
טיול עם חיות מחמד.
כדאי לשכוח מהרעיון. הבריטים נאבקו שנים ארוכות בכלבת, והצליחו להדביר את המחלה רק לאחר שסגרו את גבולותיהם בפני חיות מחמד, ולכן כל מי שמבקש להכניס חית מחמד לבריטניה נאלץ להשאיר אותה בהסגר במשך שישה חודשים כדי לוודא שהיא אינה נושאת מחלות, ולא יעזרו לכם כל התעודות והחיסונים... בשנים האחרונות נוהלה כאן מערכה לשינוי החוק בעניין, והתוצאה היא שכיום יש הקלות למי שמכניסים חיות מחמד ממדינות האיחוד האירופי (רק בלווי שורה של אישורים על חיסונים), אך, מכל מדינה אחרת עדיין נשארו תקנות ההסגר.

 
מה קורה אם הדרכון אבד ?
מי שמאבד דרכון חייב להתקשר מיד לשגרירות ישראל (טלפון 020-79579500), ולהודיע על אבדן הדרכון, וכן להתקשר למשטרה ולמסור הודעה דומה. בשגרירות יוכלו לסייע לכם בהשגת דרכון חילופי.כדי להקל על העניין מומלץ לפני שעוזבים את הארץ לצלם את עמודי הדרכון בהם מודפסים הפרטים האישיים ואלה המעידים על מקום הנפקתו של הדרכון, ולשמור עמודים מצולמים אלה במזוודה או במקום שונה מהדרכון. צילום כזה מאד יקל על הוצאת דרכון חילופי.

 
מה עושים אם המזוודות הלכו לאיבוד?
אם המזוודות הלכו לאיבוד בסיומה של הטיסה, יש לפנות אל נציגי חברת התעופה באולם הנוסעים הנכנסים (בדרך כלל ליד מסוע המזוודות). הם כבר ידריכו אתכם באשר לשלבים הבאים. חלק מחברות התעופה יציעו לכם סכום כסף קטן לרכישת פריטים חיוניים שהיו במזוודה, ויבטיחו להביא לכם את המזוודה למקום בו אתם שוהים כשזו תגיע ליעדה. אם המזוודות הלכו לאיבוד ברכבת או אוטובוס יש לפנות מיד לאחראים ברגע שאתם מגלים את האובדן, ולבקש מהם הדרכה באשר לצעדים הבאים. בדרך כלל, אם המזוודות הלכו לאיבוד במהלך שימוש בתחבורה ציבורית (להוציא חברת תעופה) תצטרכו גם למסור הודעה למשטרה.

 
מזון הנמכר בדוכני רחוב.
בדרך כלל אין בעיה בלונדון עם המזון הנמכר בדוכני רחוב. מרביתם נמצאים בפיקוח, ונהנים ממחזור לקוחות גדול המבטיח טריות.

 
איכות מי השתייה במדינה.
איכות המים בבריטניה נחשבת טובה, ואין בעיה לשתות מים מהברז או מהמתקנים לקירור מים הנמצאים בחלק מהמקומות הציבוריים.

 
חוקי המכס במדינה.
למבקר שמגיע מישראל, חוקי המכס הבריטים קובעים שמותר להכניס לממלכה המאוחדת מכסימום של 200 סיגריות, וליטר של משקאות חריפים. אך, האמת היא שתקנות אלה הן די תיאורטיות, שכן אנשי המכס מחפשים את אלה שמגיעים עם כמויות רציניות. מי שמגיע עם שני קרטונים של סיגריות, במקום אחד המותר בחוק, ומוכיח שהוא אכן הגיע לשבועיים, וזו כמות הסיגריות שהוא צורך, מרבית הסיכויים הם שהוא יוכל לעבור בשקט. כמו בישראל, גם בלונדון, אנשי המכס נוטים שלא להתעסק עם שטויות, והם מעדיפים למצוא את המבריחים הגדולים - אלה שינסו להיכנס עם כמויות גדולות של זהב, מזומן, או כמובן סמים.
בעניין סמים - החוק כאן חד משמעי - אסור להכניס סמים מכל סוג שהוא, כולל מה שמוגדר כסמים קלים (חשיש, מריחואנה וכדו`), והסתבכות בעניין זה יכולה להיות בעייתית. מבקר המגיע ממדינה אירופית אחרת, במרבית המקרים כלל לא עובר ביקורת מכס, שכן יש הסכמים בין המדינות האירופיות, ולכן החוק מתיר להעביר בין המדינות החברות באיחוד האירופי מוצרים לשימוש עצמי כמעט ללא הגבלה.

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים