| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
פריז<<יעדים בעולם<<ראשי
יום חמישי, 19.05.2022
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
צרפת - פריז - טיפים חשובים
מאת: צוות FIXTRAVEL
תקשורת - מידע כללי
מודיעין כללי: 12
מודיעין בינ"ל: 003312- + הקוד של המדינה המבוקשת.
במקרה של ישראל: 003312972

שיחת גוביינא: לביצוע שיחת גוביינא (קולקט) מצרפת לישראל יש להכניס את הכרטיס לטלפון הציבורי, לחייג 0000972 ותקבלו במישרין את המרכזייה הבינ"ל בישראל. 
 
מידע חיוני
עזרה ראשונה(SAMU): נא לחייג 15(חינם)
משטרה: נא לחייג 17(חינם)
המטה של משטרת פריז: 0153715371 או 0153735373.
מכבי אש: נא לחייג 18(חינם)

 
גניבת כרטיסי אשראי או צ`קים
במהלך ביקורכם בפאריס, אתם עשויים לאבד פריט ציוד מסויים. להלן מספרי טלפון חיוניים למקרה הצורך:
במקרה של אבידה נא לחייג :
 CB , ויזה, יורוקארד ומסטרקארד: 0836690880
`דיינר`ס קלאב`: 0149061750
 צ`קים: 0836683208
 כרטיסי טלפון: 0800102040(מספר ירוק) FRANCE TELECOM

 
איך מתנהגים?
גם אם אתם בוערים בלהט הקניות, אל תשכחו את הנימוסים. בבקשה. כמעט בכל מקום יסבירו לכם פנים, דבר שלא מחייב אתכם כמובן לקנות. אבל בצאתכם אתם חייבים דבר אחד: לומר יפה `תודה` (MERCI). המבט הנדהם שיינעץ בכם אם לא תגידו `תודה` יביך רק אתכם. בכלל, זה מאוד צרפתי להיות מנומס. כדאי להידבק. בבואכם למסעדה, חשוב שתהיו ראשונים לפתוח לגברת את הדלת. תנו לה ראשונה לעלות למטרו, לאוטובוס או למונית (אחרי שתפתחו לה את הדלת). אבל הנימוס תופס גם בין גברים. כשאתם נפגשים עם מישהו המינימום הוא לחיצת יד. המנהג הנפוץ הוא גם שתי נשיקות, אחת על כל לחי, או ארבע נשיקות, שתיים על כל לחי. כשאתם מתיישבים עם מישהו, לשיחה או לארוחה, אל תסתכלו לעולם על השעון. זה נחשב לדבר מאוד גס. כאילו הייתם אומרים לבן שיחכם: `הזמן שיש לי בשבילכם מוגבל מאוד`. הצרפתים מקפידים מאוד על שעות הארוחה. אם אתם קובעים עם מישהו לצהרים ראוי שזה יהיה בין 12.30 ל-13.00. מאוחר יותר תתקלו בדלתות נעולות. ארוחת ערב מקובל לקבוע ל-20.00. ארוחת הבוקר אינה נחשבת. קפה וקרואסון בדרך לעבודה. בין לבין אין הצרפתים נוהגים לאכול. יש הגורסים שאין זה מנומס אפילו להציע להם אוכל כי בכך תאלצו אותם לומר `לא` ועצם אמירת ה `לא` היא מעשה לא חברתי. בכלל, נימוסי השולחן מוקפדים מאוד כאן. לא יעלה על הדעת שתמזוג לעצמך יין לפני שהצעת לכולם או שתיקח סלט מהצלחת המרכזית לפני שהצעת ליושבים לצידך. ליד השולחנות במסעדות יש בדרך כלל כסאות רגילים וכורסאות-ספסל מרופדות. נהוג להציע לגברת את המושב המרופד. פעם חטאתי בכך. מבטיו של המלצר הצליפו בי ללא רחם. בכלל כל ההתנהלות היא קלילה וחייכנית, נחמדה, זורמת. רחוק מאוד מהבוטות הישראלית. אחרי תקופה מסוימת בצרפת, בלי שתרגיש בכך, אתה מסגל לעצמך את אומנות השיחה על כלום. אתה לא אומר שום דבר הרה גורל לשכן שיורד איתך בבוקר במעלית, אבל עצם ה `קשקוש` בא ליצור אווירה נעימה, להפחית את מקדם החיכוך. אל נא תטעו. הם נעימים מאוד, הצרפתים, אך פרטיים מאוד. יש לפנות אליהם תמיד בגוף שלישי:VOUS. הפניה בגוף שני:TU  באה רק בין מי שיש ביניהם קרבה של שנים. ומכל מקום יש לבקש רשות מבן שיחך אם אפשר לפנות אליו ב-TU. זכור לי ביקור של אחד משרי החוץ של ישראל בקיי ד`אורסיי (משרד החוץ הצרפתי). הישראלי פנה בפומבי ב-TU אל עמיתו הצרפתי. השר הצרפתי הביט במבוכה לקצה נעליו. הכתבים הצרפתים שנכחו במקום בלעו את הרצפה. אני עצמי נפלתי לא פעם. בעיקר בחודשים הראשונים. באחת השיחות שאלתי את האיש שבצד השני של הטלפון מה שמו הפרטי. "מסייה, עדיין לא הגענו לשלב השמות הפרטיים", השיב לי. ועוד כמה קודים: אין להגזים בשאלות. וודאי שלא: `כמה ילדים יש לך?` או `איפה אתה עובד?`. הדברים יתבררו מתוך שיחה ובתנאי שהאיש או האישה ממולך ירצו באמת לספר לך. לישראלי יחסר כאן החום המתפרץ של היחסים. הדביקות. נא לשכוח מהמושג חבר`ה. הצרפתים הם אנשים פרטיים עד כדי כך שהם נמנעים מהצלבת מבטים. יעשו הכל שהמבט שלך ושלהם לא יתנגשו. גם בשעה צפופה במטרו כשאתה במרחק מילימטר מהפנים שלהם, הם ימנעו להסתכל לך בעיניים. המבט ינדוד תמיד לאיזו נקודה לא מוגדרת באוויר. הצצה לעיתונו של השכן שיושב לידך במטרו או באוטובוס תחשב לגסות בלתי נסבלת. נא להיפרד מהשאלה הכל כך ישראלית: "סליחה אדוני, האם אפשר לקבל את הספורט?"
 
 משקולות ומידות 
אם צרפת מסובכת מבחינת שפתה, אז יש לכם פיצוי: המידות והמשקלות הם בדיוק כמו בישראל. כדאי לכם לזכור את המספרים כשאתם באים מהארץ. למרות ההתאמה בין המידות, מי שרוצה להביא נעליים במתנה, כדאי שיגזור סוליית קרטון במידות הנעל של מי שנשאר בבית.
  
קוד לבוש

בצרפת אין קוד לבוש נוקשה, אבל יש דברים מקובלים לקבלות פנים או קוקטילים ביום די מובן שצריך להתייצב בחליפה ועניבה. אפשר רק בז`אקט, אבל מניסיון אישי תמיד הרגשתי טוב יותר כשהייתי בחליפה. עם הז`אקט בלבד אתה מרגיש לבוש פחות. אז ההמלצה שלי היא חליפה. היא מכסה אותך מפני כל המבוכות וכמעט לא יהיה מצב שבו תרגיש OVER DRESSED. אשר לצבעים הרי ביום נהוג לבוא בצבעים בהירים יותר. עם אפור אפשר ללכת על בטוח. הערב אוהב את הצבעים הכהים והעניבה הסולידית. חד משמעי. אותם צבעים מומלצים גם לגברות. בכלל הנטייה בלבוש כאן היא קלאסית. צבעים חלקים. אם אתה רואה מישהו ששוקל 100 ק"ג ארוז במכנסיים ירוקות עם פסים צהובים אז דע לך שהוא לא צרפתי. רוב הסיכויים שהוא בא מעבר לאטלנטי. אם אתם חמושים בג`ינס וסניקרס, אתם מוזמנים להשתמש בהם בשיטוטים ברחובות פריז. בערב, בבואכם לאסקרגו או לפואה גראה, שימו עליכם מכנסיים נורמליות ונעלי עור. אנא. הדבר הכי פאטטי הוא לראות בן 50 פלוס עם ג`ינס שמנגבים את הרצפה, נגרר אחרי כרסו המשתפלת. לבוש מרושל וצעקני ידרדר אתכם לעמדת נחיתות עוד לפני שבאתם בדברים עם בן שיחכם.
 
חשמל
מתח החשמל בצרפת הוא 220 VOLT, כמו בישראל, כך שאין בעיה לקנות מכשירי חשמל. אתם פטורים מכל הדאגות שגורמים לכם ה-VOLT 100 של החשמל האמריקני.
 
שקעים
השקעים כאן הם כמו בישראל. אבל ליתר בטחון כדאי להצטייד במעביר מ-2 ל-3 ולהפך.
 
רדיו
אם אתם במכונית או במלון ועדיין רוצים להיות מחוברים לעולם, כוונו את הרדיו על 105.5 AM. לתחנה קוראים "FRANCE INFO`` והיא משדרת מבזקי חדשות כל 7 דקות. בין לבין יש תוכניות אקטואליה על צרפת שכוללות נושאים בתרבות, אומנות וספורט. בימי ראשון משודרות תוכניות מיוחדות על גינון. 
  
טיול עם חיות מחמד  
טיול עם חיות מחמד יכול להיות בעייתי הן מבחינת הטיסה והן מבחינת בתי המלון. חלק גדול מבתי המלון, בעיקר העממיים, לא יאפשרו להכניס לחדר בעלי חיים, ולאתרים רבים אין כניסה עם בעלי חיים, להוציא כלבי הנחיה של עיוורים. בקיצור, מומלץ להשאיר את חיות המחמד בבית לטובתן ולטובתכם.
  
הדרכון אבד?

אם מאבדים את דרכון יש להתקשר מיד לתחנת המשטרה הקרובה ולשגרירות ישראל. במרבית המקרים השגרירות יכולה לסייע ולהוציא דרכון חלופי בתוך זמן קצר. כדי להקל על התהליך, מומלץ לפני שעוזבים את הארץ להכין צילום של העמודים העיקריים בדרכון (אלה עם הנתונים), ולשמור צילום זה במקום נפרד מהדרכון, כך במקרה הצורך תוכלו להציג בשגרירות את הצילום, מה שיקל עליהם לאתר את הפרטים ולהנפיק במהירות גדולה יותר דרכון חדש.
 
המזוודות אבדו?
אם המזוודות הולכות לאיבוד בטיסה, יש לפנות מיד לחברת התעופה אשר ערוכה לסייע במקרים כאלה. אם הן הולכות לאיבוד בנסיעה ברכבת או באוטובוס, יש לפנות מיד לחברה המפעילה את אמצעי התחבורה. בכל מקרה כדאי לפנות גם למשטרה, כדי שבמקרה הצורך תוכלו לפנות לחברת הביטוח כדי שזו תפצה אתכם.
 
דוכני אוכל
המקומיים נוהגים לאכול בדוכני הרחוב, והפופולריים במיוחד בתחום הם דוכני הנקניקיות ופלאפל. למי שאין קיבה רגישה במיוחד, אין בעיה.
המים בניו יורק נחשבים בטוחים לשתיה, ומרבית המקומיים שותים מים מהברז ללא בעיה. גם במסעדות רבות יגישו קנקן מים קרים שמקורם בברז המטבח.

 
מים בפריז
המים של פריז טעימים. אני לא יכול להעיד על האיכות הבריאותית שלהם. נכון, למרות הטעם המשובח יותר ויותר צרפתים עוברים אל המים המינרליים. האם זה צו הבריאות או צו החיקוי של הצרכנות האנגלו-סכסית? תהרגו אותי אם אני יודע. יש סוגי מים מינרלים מכל הסוגים. נא לא לשכוח שאנחנו מדברים על ארץ ה-VITTEL, ה-VICHY וה-PERRIER.
 
החזרי מס
בתי הכלבו הגדולים והחנויות לתיירים מקיימות שרות החזרי מע"מ. בתנאי שקניתם ב-1,200 פרנק לפחות. בשעת הקניה צריך להודיע על כל פריט ופריט שזה לצורכי `יצוא` (EXPORT) והקופאית תציין את זה על הקבלה. לאחר שסיימתם אתם מתבקשים לגשת עם הקבלות לדוכן EXPORT או DETAX של הכלבו ולמלא טפסים שיזכו אתכם בהחזרי מס בין 13 ל-18 אחוז. בנמל התעופה עליכם להציג את מרכולתכם כשהיא עטופה באריזות המקוריות. תחתמו על טופס, תכניסו למעטפה שקבלתם מהחנות ותשלשלו לתיבת דואר שנמצאת במקום. החנות תשלח לכם הביתה צ`ק עם החזר המס או שתזכה את חשבון כרטיס האשראי שלכם. אזהרה: כך זה עובד ברוב המקרים, אבל יש פעמים שההחזר לא מגיע. לכן עליכם להצטייד במספר הטלפון של החנות כדי שיהיה למי `לנדנד`. אבל לפעמים גם זה לא עוזר. אל תתייאשו ואל תזרקו את הטפסים. בביקורכם הבא בפריז אתם מוזמנים לסור לחנות לקבל את מה שמגיע לכם. החנויות המוצלחות ביותר הן אלה שהטפסים שלהן יאפשרו לכם לקבל את החזר המס מיד לאחר בדיקת המכס, בסניף הבנק שבנמל התעופה. בשארל דה גול תסדירו את עניני המכס בבניין מספר 2 (שממנו חוזרים לארץ) בדלפק DOUANES DETAX שנמצא מול שער מס` 9  בתוך הבניין. בנמל התעופה אורלי נמצא משרד המכס

(BUREAU DE DETAXE), שמאשר החזרי מע"מ, בין כניסה K לכניסה L. מי שיעזבו את צרפת במכונית יחתמו על הטופס בתחנת המכס בגבול. אם אתם עוזבים ברכבת, עליכם לחפש את אנשי המכס (DOUANE) שמתלווים לנסיעה. 

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים